אדמות כנסייה, קרקעות כנסייה האם ימצא פיתרון
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אדמות כנסייה, קרקעות כנסייה האם ימצא פיתרון 

מאת    [ 27/05/2018 ]
מילים במאמר: 388   [ נצפה 1596 פעמים ]

 
 

כידוע שכונות רבות במרכז ירושלים הינם בנויות על קרקעות הכנסייה ולא רק שכונות בירושלים כמו גם בערים וותיקות נוספות בארץ כגון: יפו, לוד, רמלה, חיפה ועוד...
כך שלדוגמה בירושלים קרקעות רבים בשכונות היוקרתיות טלביה, ניות, רסקו, רחביה שייכות לכנסייה – ומדובר בשכונות מגורים אשר בנויים עליהם דירות מגורים רבות.

ישנם ערכות כי כ- 10% מהיקף הקרקעות במערב ירושלים הינו בבעלות של כנסיות ומסדרים נוצרים.

חלקים נרחבים מקרקעות אלו נחכרו (הושכרו לתווך ארוך) ע"י קרן קימת לישראל במהלך שנות ה50 של המאה הקודמת ונבנו עליהם דירות מגורים רבים והוחכרו לדיירי משנה אשר מתגוררים בדירות אלו.
מבחינת החוכרים הם לא היו מודעים למצב המשפטי של הנכס בעת שרכשו את הזכויות או לחילופין הם הניחו כי קרן הקימת לישראל תרכוש את זכויות החכירה המכנסיה ל תקופה נוספת ולכן לא היו מודאגים. 

לאחר שבשנים האחרונות נמכרו קרקעות הכנסייה בירושלים, ליזמים פרטיים וחוזה החכירה של התושבים מתקרב לסוף תקופת החכירה, והשפעה זאת רלוונטית גם לערים אחרות שבהן קרקעות בבעלות כנסיות או מסדרים. קמה לאחרונה הצעה של חברת הכנסת רחל עזריה (כולנו) כי יש מקום שהמדינה תתערב ותמנע את הרכישה של אדמות אלה על ידי גופים חיצוניים. בראיונות שביצעו עם רחל עזריה היא הציעה פ­תרון לאדמות כנסייה שכבר נמכרו ליזמים והוא להפקיע את הקרקעות ולפצות את הקונים ב 15% יותר מהסכום ששילמו עבור קרקעות אלה.

חשוב לציין כי מדובר בחוק משונה אשר גורם לתמיהה בקרב יועצים משפטים, מאחר והוא פוגע בחופש הקניין / זכות הקניין.

 מיותר לציין כי בחינת הכנסיות והמסדרים אשר בבעלותם קרקעות שטרם נרכשו זה חוק אשר פוגע גם בזכותם העתידית כך שיכול לגרום להם הפסד עתידי, מאחר והוא מרחיק רוכשים / יזמים פוטנציאלים וזאת כי אם ירכשו את הקרקע המדינה תייצר מנגנון הפקעה נוסף.

 

בנוסף לשכת שמאי המקרקעין הוציא נייר עמדה לעניין קרקעות הכנסייה והעבירה אותו למשרד המשפטים.

בקצרה נייר העמדה של לשכת השמאים כוללת מתן אפשרות אשר להוציא את כלל הצדדים נשכרים את בעלי הזכויות בקרקע (גם את היזמים שרכשו את הזכויות העתידיות וגם את בעלי זכויות החכירה), גם את הקרן הקיימת לישראל אשר יש עליה לחץ פוליטי וציבורי רחב.

כיום יש השפעה רבה על שווי דירות מגורים הבנויות על אדמת כנסייה וזאת מאחר והזכויות שנרכשות על ידי רוכש פוטנציאלי הם זכויות חכירה ולא זכויות בעלות.
חשוב מאוד לפני שמבצעים עסקה בדירה שכזו לבחון את כלל המאפיינים ולא "ליפול בפח".

 

 

יותם כהן - שמאי מקרקעין מומחה

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב