מורטוקרטיה בישראל
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

מורטוקרטיה בישראל 

מאת    [ 03/12/2005 ]
מילים במאמר: 486   [ נצפה 3837 פעמים ]

 
 
מורטוקרטיה ישראלית.

מאת: צבי גיל -המאמר מתפרסם בעת ובעונה אחת באתר של המחבר "זרקור". ב- 2.11.2005


אילו אפשר היה לשים באולם הכנסת תמונת תחיית המתים,של היירונימוס בוש,דומני שזה היה משקף את המציאות שלפיה הריבון שמייצג את העם החי בישראל,יש לו שותף: המתים.ההלכה שהייתה פעם מורה נבוכים,שכן השם "הלכה" נובע מן המקור "הליכה" שפרושה אורח חיים,הלכה זאת חנוטה בשנים האחרונות,אך נכפית בצורה כזאת או אחרת על הציבור כולו.

ככה כותב משה שרגא סאמט( data.ac.il דעות ל"ו): "בתוקף התמורות והתביעות החדשות שאלה הביאו עימהן,הייתה תגובת הרבנות חלשה ומתחמקת מהכרעות,בבחינת "עוצמים עין מראות רע".כך נוצר "מעגל שוטה". העדר יכולת הכרעה השמיט את הרסן מידם ודבר זה עצמו החליש אותם עוד יותר.בסופו של דבר נדחקו הפולמוסים הציבוריים לעמדות של שמרנות מתגוננת ומשתקת שלא בטובתם."

זה נכתב לפני זמן מה.מאז דבר לא קרה ואם כן,קרתה נסיגה.ב-2 בדצמבר,כלומר ביום ו' האחרון צוטט הרב יובל שרלו כי "חלק מהדיינים מסכנים את מעמד ההלכה בישראל ומביאים לעתים לפגיעה חמורה בבני אדם שנזקקים לשרותיהם".להלכה ענפים רבים,שקיצוני הדת נאחזים בהם.

חברת "אתרא קדישא" ששמה יצאה לפניה בנושא העברת עצמות מחפירות של אתרי בנייה,ואשר גרמה להוצאת עתק מיותרות בשעתו בהקמת המחלף של "הגבעה הצרפתית" בירושלים, מצאה לה שותף חדש.זק"א.אותו ארגון שלאחר פיגועים או מקרים טרגיים אחרים של מוות בני אדם ברשות הרבים,מפנה את הגופות ומלקט את חלקי הגוף,מלאכת קודש ללא ספק.אולם מה לכך ולבדיקת ה-די.אן.איי של שלדים שהתגלו לא מכבר בקבר אחים ליד העיר שטוטגארד בגרמניה?רבים,בעיקר ניצולי שואה ,ביקשו לערוך בדיקות אלה.לדעתם כבוד המת לא זו בלבד שלא ייפגע אלא להיפך,אם המת יזוהה ויבוא לקבורת ישראל,לא כאלמוני,אלא כאיש עם שם, יינתן לו בכך הכבוד.כל הטיעון של טלטול מתים הוא ילד חוקי של ה"מורטוקרטיה".מי הסמיך את הרבנים ,את "אתרא קדישא" ואת זק"א להפקיע זכויות ציבוריות?.זאת בין אם מדובר בזכות הציבור שלא לשאת במימון מיותר של מחלף או כביש אגרה. בכספים אלה אפשר היה להגדיל את סל התרופות לנזקקים ולהאריך את חייהם,לתמוך בנכים,בעניים שחיים,או בקשישים שבימים שנותרו להם רוצים לחיות בכבוד, שמגיע להם לא פחות מאשר למתים.התורה,תורת חיים היא למחזיקים בה.

מדי שנה פונים אלי מזק"א בבקשת תרומה ואני נענה בנפש חפצה. זאת בשל הרגש האנושי ולאו דווקא בשל החינוך החרדי שקבלתי.משום מה לא העליתי בדעתי כי בעצם המדינה היא שצריכה לשאת בעולה של מלאכה זאת.אך בתקופה הביביאנית ה"הפרטה" הייתה סמל השלטון. אם יש תמחויים,וארגוני סעד וולונטריים,גם פעילות זק"א היא וולונטרית.אבל כאשר זק"א מתערבת בנושא כזה,שאין לא דבר וחצי דבר עם פעילותה בארץ,ועומדת בניגוד לעמדת ניצולי השואה ,אני,למצער,אפסיק לתרום.

אשר להפסקת העבודות בכבישים,הרי הצביעות כאן חוגגת.על פי קביעה ברורה של החברה לעתיקות אזורי מגורים נרחבים שבהם מתגוררים אותם חוגים קיצוניים אשר חרדים לעצמות מצויים על אתרי קברים.בין אלה שכונת סנהדריה בירושלים,רבעים שלמים בבני ברק ובמזור.אגב רובם המכריע של השרידים הללו, לפי הנתונים, הם לא של יהודים (לדוגמה בשנת 1996 הועברו לידי משרד הדתות 306 מיכלים של עצמות אדם,מתוכם 296 של לא יהודים,5 של יהודים,ו- 5 לא מזוהים).

ככה או אחרת הגיע הזמן ליטול מחוגים אלה את המונופול שהם נטלו בכל הקשור למתים וחיים גם יחד.המתים לא יהללו אותם ואלה החיים,רובם,יתרחקו עוד יותר מהם ומן ההלכה המאובנת שהם מייצגים.
צבי גיל הוא עיתונאי וסופר. מילא תפקידים בכירים ברדיו ובטלוויזיה במסגרת רשות השידור. הוא עוסק בפרוייקטים שנוגעים לתקומה של ניצולי השואה והתפקיד שהם מילאו בהקמת המדינה ובביסוסה.
מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב