אמינות הפוליגרף על פי מחקרי שדה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

אמינות הפוליגרף על פי מחקרי שדה 

מאת    [ 27/04/2015 ]
מילים במאמר: 368   [ נצפה 1627 פעמים ]

 
 

שאלת אמינות פוליגרף או הסתברות של טעות באבחנת בדיקת פוליגרף, היא שאלה מרכזית' הן לגבי מגזרים שונים הנעזרים בפוליגרף, והן לגבי בודקי הפוליגרף עצמם השואפים לקבל מיגע חוזר על מידת הצלחתם ויעילותם בעבודה. תשובה מדוייקת לשאלה זו יכולה לסייע בשילוב נכון של ממצאים במערך הבדיקה, לאפשר התייחסות נכונה בבתי המשפט כמו כן לשמש את המחקר היישומי בנסיונות לשיפור המערכת. בעיית אמינותה של מכונת אמת נחקרה במחקרים רבים ובתנאים שונים.
בתנאי מעבדה נבחנה השאלה של הצלחת הבדיקה בצורות שונות, החל מדרישה מהנבדקים, שהם לרוב סטודנטים שהתנדבו לניסוי, לשקר בשאלה מסויימת ועד ליצור בתנאי מעבדה מצב דומה של בדיקת פוליגרף אמיתית על ידי ביום עבירה מהנבדקים המעורבים בה להסתיר עובדה זו בשעת הבדיקה .
בדיקה בתנאי שדה, נעשית בדרך כלל על ידי בדוקי פוליגרף מנוסים , שמשתמשים בעת האבחון בידע ובנסיון רב שצברו במשך השנים. 
במחקרי שדהאמורים לבדוק את הצלחת מערכת הפוליגרף כפי שהיא פועלת בתנאי בדיקה אמתיים ומדגישים את המערכת כשהיא משולבת של אדם ומכונה כמערכת מאבחנת , שבמסגרתה נועד לבודק הפוליגרף תפקיד אקטיבי.
המגמה המסתמנת במחקרי מעבדה היא להתמקד במכשיר הרושם את התגובות הפיזיולוגיות של הנבדק, ולא להתייחס למערכת המאבחנת של האדם הנהוגה בתנאי שדה.  משום כך בעיקר שיטות בדיקה המכוונות להפיק מידע מהנבדק, ללא פירוש התגובות הפיזיולוגיות במונחים של אבחון שקר. השיטות להפקת מבוססות על הצגת מספר גירויים הקשורים בעבירה, שרק מבצע העבירה מודע להם . ההנחה היא שנבדק המסתיר פרטי מידע ידיע בשינויים בפעילות הפיזיולוגית, כאשר אותם פרטי מידע מוכמנים יוצגו בפניו. בצורה זו של בדיקה מספיק לזהות שינויים בתגובות הפזיולוגיות, בכדי להסיק מסקנות שאין צורך להמשיך ולקבוע שקיים קשר בין התגובה ובין הכוונתו לשקר. ניתן לקבוע את רמת הדיוק של מכונת אמת לפי היחס בין מספר הטעויות שנתגלו לבין מספר האבחנות הנכונות שיש לאפשרות לאמת אותן. 
אפשרות ההכללה תוצאות סקר שנעשה בנושא הצלחת הפוליגרף בתנאי שדה נפגמת מעט ממידע מועט החוזר על אשמתו או חפותו של הנבדק. דיווחים של מחקרי שדה שחלקם מתייחסים לבדיקה בלבד וחלקם למערכת המאבחנת כולה תומכים בממצאי של הצלחה גבוהה ביותר של בדיקות הפוליגרף ומותר לציין כי אבחנות השקר בתנאי שדה באמצעות הפוליגרף מוצלחת יותר מן הצפוי באבחנה מקרית. 
נסיון להעריך את רמת הצלחת ממצאי פוליגרף על פי מחקרי שדה מתקבל סיכום תוצאות בתנאים שונים הצלחה של 98% אחוז דבר המצביע על מהיימנות גבוה מאוד של בדיקות פוליגרף. 

כותב המאמר:
אבי חדד בודק פוליגרף מוסמך
אתר : www.tal-polygraph.co.il


 


 


 

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב