התחשבות בזולת - הפתרון ליוקר המחייה
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

התחשבות בזולת - הפתרון ליוקר המחייה 

מאת    [ 21/12/2014 ]
מילים במאמר: 365   [ נצפה 2541 פעמים ]

 
 

לרב ד"ר מיכאל לייטמן, ישנן טענות רבות כלפי חברתנו, הן מתחילות בבעיה המרכזית: שאין ערבות - הדדית ואף התחשבות בזולת. על כן, אם לא תטופל בעיות כלכליות במדינתנו יישארו כפי שהן היום.

לדבריו, פני חברתנו כרגע לא מאפשרות רפורמות כלכליות וחברתיות רבות, בשל קשרי הון ושלטון, ואף בשל קבוצות האינטרס החזקות והחברה המפוצלת שמתנהלת במנטליות של: חטוף ככל יכולתך. מוסיף הרב לייטמן, המוביל את ארגון קבלה לעם: המודל הכלכלי הנכון ייצא מתוך חברה שהיא מלוכדת ושמבוססת על ערבות. צריך לייסד חברה שמבוססת על ההתחשבות לפני פתרון יוקר המחייה. אג'נדת הארגון בתחום הכלכלה היא אוניברסלית, ולא מתייחסת רק לישראל. המשבר שמתמשך מ2008, שעל אף המאמצים חסרי התקדים בהיקף ובאיכות, בין אם מוניטריים ובין אם פיסקאליים, מסרב להיעלם, ומעיד שקיים צורך חזק לנסות משהו שטרם ניסינו. פתרון כלכלי הינו נגזרת של הפתרון החברתי-חינוכי, של השינוי בקשרים וביחסים שבינינו. לא ניתן לצפות לפתרון בעיות כלכליות שמעיקות, כגון יוקר המחיה, הגידול באי השוויון, והשיעורים הגבוהים מאוד של העוני וחוסר הביטחון התזונתי, מבלי לייסד בתחילה חברה שמבוססת על הרגשת - הזולת, על התחשבות, על נכונות לוויתורים ועל אהבה.

לדוגמה, הכלכלה השחורה כבר לא תמשיך להיות כ20% מהתוצר, כי אם כל אחד מאיתנו ירגיש שהעלמת ההכנסה מהמדינה הינה שקולה למפרנס המסתיר מאשתו ומילדיו נתח מהמשכורת ולא דואג לצרכיהם. ואין כל טעם להביא לרפורמות כלכליות כאלה או אחרות, או לצפות להגדלת תקציבים בתחומים החברתיים או ליישום חוק מע"מ - אפס, או להכנסת עוד מוצרים לפיקוח המחירים, או לחקיקה להגברת תחרותיות במשק, לפני שנערוך שינויים ביחסים בינינו. 

איך מיישמים את אלו בשטח? זה אינו פתרון של "זבנג וגמרנו", אלא פתרון - תהליכי. כלכלנים בעולם כולו נמצאים היום בתהליך בחינה מחודשת של ההנחות הבסיסיות של שיטת הכלכלה הקפיטליסטית, שיש הסכמה שלצד יתרונות רבים, יצרה בעיות רבות, בועות ומשברים, שהתמודדות עימם נעשית קשה יותר ויותר. גורמים הולכים ומתרבים, כמו לדוגמא זוכי "פרס נובל לכלכלה", וגם "קרן המטבע הבינלאומית", קוראים תיגר על המודל הניאו ליברלי ששולט במערב ובישראל. המודל הזה מניח שתמריצים פיסקליים ונוספים שיחולקו לאלו שנחשבים גורמים מחוללי - צמיחה, ובראשם בעלי ההון וחברות גדולות ועשירות במשק יביאו לצמיחה יציבה וחזקה ולהגדלת הכנסות מדינה ממסים, וכך יאפשרו לתוצאות הצמיחה במתכונת הזו לחלחל מטה לכל שכבות - האוכלוסייה.

מתוך המאמר שפורסם בYNET

קבלה לעם - קבלה אוטנתית לכולם

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב