דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


פרפור פרוזדורים AF והטיפול הטבעי ברפואה סינית - דיקור סיני, צמחי מרפא סיניים, תזונה, ושינוי אורחות חיים 

מאת    [ 19/02/2014 ]

מילים במאמר: 1205   [ נצפה 5348 פעמים ]

פרפור פרוזדורים Atrial Fibrillation - AF - PAF


פרפור פרוזדורי הלב - הטיפול הטבעי הסיני בהפרעת קצב כשאין אטיולוגיה נוספת ברקע (לחץ לקישור לאתר הבית ולסרטון).


פרפור פרוזדורים הוא הפרעת הקצב השכיחה ביותר בעולם. הסיכון לפתח פרפור פרוזדורים עולה עם הגיל. פרפור פרוזדורים נובע מהיווצרות של מעגלים חשמליים מרובים בחלקים העליונים של הלב. מעגלים חשמליים אלו גורמים לדופק לא סדיר של הלב. הפרפור עצמו אינו מסכן חיים באופן ישיר אבל יש אנשים שאינם מרגישים טוב בזמן פרפור. הדבר יכול לנבוע מהעובדה שהדופק מהיר מהרגיל או מהעובדה שהדופק לא סדיר.


יש אנשים שיש להם את הבעיה הרפואית הזו, אך אינם מודעים כלל לכך שיש להם דופק מהיר ולא סדיר. נציין שקריאת דופק מדויקת על פי הרפואה הסינית יכולה לאבחן הפרעות קצב של הלב. קריאת הדופק הסינית אינה רק בדיקת קצב לדקה כי אם בדיקת האיכות של הדופק. עם זאת, יש לדעת שהפרעות קצב אינן קבועות, מופיעות לחילופין ויכולות להתרחש בכל שעה, גם בשנת הלילה, ולכן קשה לאבחנן.


הפרפור מתפתח בדרך כלל, אך לא רק, אצל אנשים עם מחלת לב. זה כולל אנשים עם מחלת לב מסתמית, אנשים עם מחלת לב כלילית ואנשים עם מחלה של שריר הלב.


חשוב לאבחן את הבעיה משום שפרפור פרוזדורים עלול לגרום להיווצרות של קרישי דם בלב. אנשים מעל גיל 60 הסובלים מבעיה זו חייבים, על פי הפרוטוקול הרפואי המקובל כיום, ליטול קומדין, תרופה שתוכננה במקור להיות רעל עכברים והיא מדללת את הדם ומונעת היווצרות קרישים. אנשים חולי לב הסובלים מפרפור פרוזדורים מחויבים לקבל תרופה לדילול דם בכל גיל. הסיבה לכך היא שהפרפור יכול לגרום למצב שבו פרוזדורי (עליות) הלב לא מספיקים להתכווץ עקב האותות החשמליים המוגברים והדם נותר בפרוזדורים ואז תנועתו האיטית מאד יכולה לגרום להיווצרות של קריש דם בלב. קריש שכזה עלול לנוע עם מחזור הדם ולגרום לסתימת העורק הקרוטידי ולעצור את זרימת הדם למוח, דבר שעלול לגרום לאירוע מוחי. עוד נציין שדופק לב מהיר מדי לאורך זמן, יכול לגרום להיחלשות של שריר הלב.


יש גם אנשים בריאים ללא מחלת לב המפתחים פרפור פרוזדורים.


דן לדוגמא הוא מטופל שהחל לפתח פרפור פרוזדורים לקראת תום העשור השישי לחייו. בדיקת אקו לב, תוך כדי אשפוזו, לא גילתה ממצאים פתולוגיים. בכל תקופת האשפוז, בת 5 הימים, דן ניסה לברר אצל הרופאים מה הסיבה הדיאגנוסטית לפרפור הפרוזדורים שחווה אך לרופאים לא הייתה תשובה. הרופאים לא יכלו להצביע על בעיה אורגנית או מיכנית שגרמה לפרפור אצל דן ותסכולו של דן היה רב. אף שהרופאים היו חלוקים בדעותיהם גבר בסופו של דבר עקרון השמרנות הרפואית ולאחר שקצב ליבו הוסדר הוצע לדן על ידי הרופא המסכם על נטילת תרופות לדילול דם (קומדין) ותרופות להסדרת קצב למשך יתרת חייו. דן הרגיש שעולמו חרב עליו. שבוע קודם היה לאדם בריא ופעיל ועכשיו הוא סומן כחולה לב שזקוק לתרופות יומיות כדי לשרוד.


בדרך כלל, בעיה של פרפור פרוזדורים נפתרת לכאורה על ידי תרופות לדילול דם ולהסדרת קצב הלב. צריך להדגיש שהטיפול נועד למנוע אירוע מוחי ולא לפתור את הסיבה שבגללה יש פרפור.

הבעיה – שהיא מעבר לכל תופעות הלוואי הרגילות - מחקרים אחרונים שנעשו בארה"ב לגבי קומדין ונטילתו הקבועה למניעת אירועים מוחיים גילו ממצאים מפתיעים. התרופה התגלתה כגורמת לאירועים מוחיים במקום לפעול למנעם. כך נטען לדוגמא גם במקרה האירוע המוחי המפורסם שחווה ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. הקומדין שניתן לו גרם לשתת-דם במוח ולאירוע המוחי שבעקבותיו הפך למחוסר הכרה ולמותו 8 שנים לאחר מכן. 

במרפאתנו איננו עובדים עם צמחי מרפא סיניים כאשר המטופל נוטל קומדין במקביל כי הצמחים הסיניים מחזקים ומגבירים את פעולת הקומדין. מאידך גיסא הטיפול בדיקור אינו מוגבל כלל כאשר יש שימוש בקומדין. לפיכך מטופלים מתבקשים לתאם עם הקרדיולוג או רופא אחר את השימוש במדללי דם מתונים יותר כגון פרדקסה Pradaxa. אזי יהיה ניתן להשתמש בצמחי המרפא הסיניים ללא כל מגבלות ואפילו במקביל לתרופות המערביות מבלי שתהיה כל סתירה. כאשר המערכת מתייצבת באמצעות הדיקור, צמחי המרפא הסיניים, תזונה ואורחות חיים, אז יהיה ניתן לשקול להפחית בהדרגה ובתיאום עם הרופא את התרופות המערביות הקשות לרבות תופעות הלוואי הבעייתיות שהן יוצרות. יצויין כי צמחי המרפא הסיניים עדינים ומתונים מאד בתפקודם. יש להם תכונה של דילול דם ללא כל תופעות לוואי.


לעתים, לטיפול בבעיה זו, ניתן לצרוב ולבטל את חלקם של מעגלי החשמל של הלב (אבלציה), אך כיום אחוז ההצלחה של צריבה לטיפול בפרפור פרוזדורים עומד רק על 60%. הרבה חולים נזקקים לפרוצדורות חוזרות. כמעט כל החולים עדיין ימשיכו לקבל תרופות למניעת פרפור פרוזדורים ולהסדרת הקצב. פרוצדורת הצריבה לטיפול בפרפור פרוזדורים נחשבת כיום לטיפול ניסיוני שנמצא עדיין בחיתוליו.

מבחינת הרפואה הסינית איננו תומכים באבלציה כפי שאיננו תומכים בכריתת כיס המרה כאשר מתגלות בו אבני מרה. אנו חושבים שניתוק מעגלים חשמליים עקרונית אינו פתרון נכון לתופעה של פרפור פרוזדורים.


סוללת בדיקות המעבדה לאבחון המקור לפרפור כוללות: אקו לב, הולטר לב 24 שעות, בדיקה רדיואקטיבית של הלב במאמץ, בדיקת א.ק.ג של הלב במנוחה ובמאמץ, וכן בדיקות אולטרא סאונד שונות. לסיכום ממצאי הבדיקות והסקת המסקנות מהממצאים נשלחים לרופא לב מומחה. המומחה רואה את ממצאי הבדיקות, קובע לפיהן את דרגת הסיכון על פי מדד רפואי שנקרא צ'אד, הנמוכה ביותר האפשרית היא צ'אד 1, שאז מומלץ על נטילת אספירין בלבד. יש לציין שאספירין הוא תרופה עם תופעות לוואי לא קלות בדיוק ככל תרופה אחרת למרות הדימוי המתון מאד שיש לו בעיני הציבור.


המומחים לבעיות לב מודים שכמחצית מהמקרים שמגיעים למיון עם פרפור פרוזדורים, אינם מאובחנים.

כלומר לא מוצאים סיבה מיכנית או אחרת כטריגר ליצירת הפרפור בפרוזדורי הלב.  כאשר נשאל מומחה שכזה אם מתח וחרדות יכולים לגרום לפרפור פרוזדורים, המומחה ההגון ישיב שיתכן שזו אטיולוגיה לגיטימית אך אין כל דרך למדוד או לכמת או לאבחן זאת ברפואה המערבית. 
דן אובחן על פי הקריטריונים והסימנים הנדרשים לאבחנה ברפואה הסינית. הוא אובחן כבעל אנרגיה ירודה כלומר חולשה של מערכת העיכול וסימנים של עודף משקל וחוסר פעילות גופנית. הוא טופל בדיקור ובמרקחות של צמחי מרפא סיניים לחיזוק מערכת העיכול והעצמת דם ואנרגיה, להשקטת הנפש, לזירוז זרימת הדם ולחיזוק הלב. כן הוצעה לו תזונה בריאה יותר שתומכת בטיפול על פי עקרונות הרפואה הסינית, ומספר שינויים באורחות חיים. האבחנה המדויקת וסדרת הטיפולים שנטל דן הועילו לדן מאד ולא התקבל דיווח על הישנות הבעיה במשך השנתיים שעברו מאז תום האשפוז ותחילת הטיפול במרפאתנו.


רפואה סינית מאבחנת ופותרת בעיות של מתח וחרדות בצורה טובה ויעילה. הרפואה הקונבנציונאלית חסרת כלים בתחום זה. הרפואה הסינית שמתמחה בבעיות גוף ונפש יכולה להפוך אנשים שמועדים להיות חולי לב שחיים על תרופות, לאנשים בריאים וחופשיים מתרופות. כאמור, המדובר באנשים בריאים יחסית אשר מטבעם "לוקחים ללב" ואז לוקים בהפרעת קצב כמו פרפור פרוזדורים אך מבלי שנמצאת למצבם אחת מהאטיולוגיות המקובלות. על פי מומחים מערביים לבעיות לב מדובר ב-50% מהפונים לחדרי המיון עם הפרעת קצב כדוגמת פרפור פרוזדורים.


התמיכה של הרפואה הסינית באטיולוגיות לב אחרות תהיה יעילה מאד ואף מומלצת. במקביל לטיפול התרופתי יעבור המטופל טיפול תומך ומאזן עבור ההשפעות של תופעות הלוואי התרופתיות ואיזון תשתית הגוף. כמובן שלכל אדם יש עולם שלם משלו והאבחנה תשתנה ותהיה בהתאם למצג הנתונים של כל אינדיבידואל.
לפיכך, הטיפול ברפואה סינית לבעיות של פרפור פרוזדורים יכול רק להועיל. הדיקור כמובן לא יסתור דבר אלא יחזק את מה שאפשר ויפיג מתחים וחרדות. הפחתת משקל תמיד תעזור להקלה במעמס שמופעל על הלב. יצויין גם כי צמחי המרפא הסיניים יכולים לבוא במקביל לתרופות מערביות מבלי להפריע או לסתור את פעולתן.


לסיכום, אם לקית בפרפור פרוזדורים ולא אובחנת, אל תדחה את הטיפול הקונבנציונאלי אך במקביל בוא לקבל אבחון ברפואה סינית. סיכוייך טובים לפתירת הבעיה משורשה באופן מתון ומדויק וללא שימוש בתרופות קשות למשך יתרת חייך.

כל הזכויות שמורות לאפי כפיר L.Ac

טלפון 054-4804538

 

 

אפי כפיר L.Ac מומחה לרפואה סינית 054-4804538 www.kfir.net
אפי כפיר מומחה בינלאומי לרפואה סינית ומטפל מזה יותר מעשרים וחמש שנה. בינואר 2010 יצא כפיר לעבוד על סיפון 3 אניות קרוז אמריקאיות. עם החזרה ארצה כפיר שב לטפל במרפאתו שבלב תל אביב בקרבת בית החולים איכילוב.  לקביעת תור נא להתקשר  054-4804538.

 
מאמרים חדשים מומלצים: 

לגלות, לטפח, להצליח: חשיבות מימוש פוטנציאל הכישרון לילדים עם צרכים מיוחדים -  מאת: עמית קניגשטיין מומחה
המדריך לניהול כלכלת משק בית עם טיפים ועצות לניהול תקציב -  מאת: נדב טל מומחה
חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב