דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


על אקולוגיה, מטאטא כביש וגרניק 

מאת    [ 03/06/2013 ]

מילים במאמר: 525   [ נצפה 3579 פעמים ]

כבישי הארץ מהווים אמצעי נוח לכלי הרכב לנוע עליו. רבות דובר על הסכנות הרבות שכל נהג או נוסע לוקח על עצמו כאדר הוא עולה על הכביש. חשוב להבין כי הכביש הוא לא רק אמצעי לנוע עליו על ידי כלי הרכב שלנו. אם נחשוב על זה לרגע, עלך הכביש נעות מכוניות רבות מידי יום. ידוע לכל כי מכוניות פולטות גזים רעילים, וכי חלקים מהן כמו הגלגלים נשחקים אט אט ונושרים על פני הקרקע. שצי העובדות הפשוטות הללו מתחברות לעידי אמת שלישית שהיא לא פשוטה בעלי. החומרים הללו נשארים על הכבישים ובאין יד אחראית הופכים הכבישים לקרקע מזוהמת למדי.

איפה זה בולט?

הדבר בולט במיוחד על הכבישים בערים הגדולות והצפופות ובאזורים שנמצאים בסמיכות לשדות התעופה, למוסכים, תחנות דלק, מפעלים כימיים, מקומות שבהם ממחזרים מכוניות, מעגני דיג ולמעשה בכל מקום שבו תנועה רבה ונוכחות של חומרים מסוכנים. החומרים הללו מצטברים על הכבישים ובאים מפריע נערמים להם לאורך השנים. היעדר תחזוקה נכונה של הכבישים שכוללת ניקיון על ידי מטאטא כביש וגרניק יוצרת אם כן פני קרקע מזוהמים.

מה בכביש

לכל אלה מתווספת גם פסולת שמקורה בבעלי החיים, ציפורים ובבני האדם. מחקרים שונים בתחום איכות הסביבה שנעשו בעשורים האחרונים מעלים תוצאה מדאיגה שלפיה על הכבישים ניתן למצוא עדות לחומרים כמו כרומיום, נחושת, קדמיום, עופרת, ניקל, פוספטים, אבץ, מגנזיום, דלק וגומי. כל אלה הם חומרים שלא הייתם רוצים לבוא עימם במגע יומיומי, במילים פשוטות- לא הייתם רוצים למצוא אותם בשכונת המגורים שלכם או בסמיכות לגני הילדים ובתי הספר של ילדינו.

לא עוצר באדום

העובדה היא שכמו שחשוב לשמור על ניקיון המים המדרכות, והשטחים הירוקים, כך גם חשוב לשמור על ניקיון הכבישים. כבישים מזוהמים מהווים סכנה ברורה לכל מה שנמצא בקרבתם. כביש מזוהם בסמיכות למקורות המים למשל בקלות עלול להביא לזיהום שלא ניתן לתקן במקורות המים. כל בר דעת יודע כי זוהי בעיה שעלולה לפגוע במרקם החיים על פני כדואר הארץ. עובדה ידועה נוספת היא כי זיהום לא קופא על שמריו. קרקע מזוהמת טבעה להתפשט וכך האזורים שבהם נמצא הזיהום גדלים כל הזמן.

מי התהום

חדירה למי התהום למשל היא עוד סכנה שעלולה להיגרם כתוצאה מכבישים מזוהמים. החומרים חודרים לתוך הקרקע ומגיעים עד שכבת מי התהום. הזיהום עובר ממקום למקום תודות לרוח אך גם תודות לכלי הרכב. כלי רכב שיוצא ממוסך או ממפעל שבו הקרקע מזוהמת, מעביר את הזיהום עד לשכונת המגורים או לגני הילדים.  משום כך חשוב לשמור באזורים הללו על ניקיון של הכבישים על ידי מטאטא כביש וגרניק שהוא זרם מים חזק שמסלק מזהמים וחומרים מסוכנים שונים.

האיזון האקולוגי

בעיה נוספת היא פגיעה באיזון האקולוגי. כל מי שמכיר קצת אקולוגיה יודע שמהות המושג היא איזון. איזון מאפשר למיליונים של יצורים ומינים שונים להתקיים על נפי כדור הארץ שנים רבות. כל פגיעה הכי קטנה בסוג כזה או אחר של בעלי חיים, מקטן ועד גדול משמעה הכחדה של זן שמהווה חלק משרשרת החיים של כדור הארץ ובסופו של דבר לפגיעה באיזון המקודש.

מה יותר מסוכן?

הפרה של האיזון מייצרת סכנה ברורה לבני האדם, גם אם בטווח הקצר היא לא נראית בבירור. נוכחותם של מזהמים על הכבישים אינה נראית לעין כמו פסולת שמפוזרת בחוצות העיר, אך לטווח הארוך היא מייצרת סכנה גדולה הרבה יותר. הטכנולוגיה כבר הבינה שיש צורך לפתח אמצעים ועזרים חדישים שמאפשרים לשמור על כבישים נקיים ואוויר נקי הרבה יותר. 

ניר גרין
מאמרים חדשים מומלצים: 

לגלות, לטפח, להצליח: חשיבות מימוש פוטנציאל הכישרון לילדים עם צרכים מיוחדים -  מאת: עמית קניגשטיין מומחה
המדריך לניהול כלכלת משק בית עם טיפים ועצות לניהול תקציב -  מאת: נדב טל מומחה
חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב