משניות קהתי סקירה של פירוש קהתי למשניות
דף הבית  >>  >>  הרשם  |  התחבר
מאמרים

משניות קהתי סקירה של פירוש קהתי למשניות 

מאת    [ 19/04/2013 ]
מילים במאמר: 341   [ נצפה 2027 פעמים ]

 
 

סט משניות 'קהתי' שכתב ר' פינחס קהתי – תלמיד חכם גדול בהכשרתו אך בנקאי בעיסוקו - אינה צריכה הסכמה. הביאור למשנה שפתח והעצים את לימוד המשניות בדורנו כפל-כפליים מצוי בכל בית יהודי ובכל בית כנסת ובית מדרש ונהנים ממנו קטן וגדול.

ביאור זה – שראשיתו בכרכי כיס בודדים  שמטרתם הייתה עידוד לימוד תורה בחיי היומיום – מנגיש את המשנה ומטעימה לכל החפץ להתענג עליה. בסבלנות אין-קץ הוא מביא את דברי המפרשים השונים, נוסף על הרמב"ם, הרע"ב והר"ש. כך נמצא כאן את דברי הראשונים על המשנה את פירושי הגר"א, המשנה אחרונה והמלאכת שלמה ועוד ועוד. את מעלתו הגדולה של הביאור ניתן לראות בסדרי קדשים וטהרות, הקשים מעצם טיבם, נוסף על ריחוקם ממציאות חיינו. הרב קהתי מסביר את הדברים ומכניס את הלומד לעולמות אלו.

בסדר מופתי ובלשון צחה ובהירה, מסדר המחבר בסדרה משניות קהתי את השיטות השונות בביאור דברי המשנה. כאשר הדברים מתארכים ומסתבכים, הוא שומר את הפירושים השונים לסוף, שם מתארכים הדברים. כך יכול המעוניין להוסיף דעת, וזה שדי לו בביאור אחד, להסתפק בזה.

מעלה יתרה שמורה להקדמות של המחבר למסכתות – בהן הוא מביא את הפסוקים העיקריים השייכים לה, ונותן את פירושם של מונחי יסוד המופיעים בה ולמשניות – בהן הוא מסכם בקצרה את תוכנה של המשנה. בסדר קדשים מופיעה גם מפה של בית-המקדש ולצידה מפתח של שמות המקומות השונים בבית-המקדש. בנוסף, מביא המחבר את פסיקת ההלכה, כאשר זו לא מתרחבת יתר על הרצוי.

סט משניות קהתי יצא לאור בכמה מהדורות ופורמטים. במהדורה אחת נוכל למצוא מודפס לצד הביאור, את פירושו החשוב של ר' עובדיה מברטנורא ובמהדורה אחרת את ביאורו של הרב קהתי בלבד. כמו"כ קיימים כמה גדלים – כיס ורגיל - ופורמטי כריכה – מסכת מסכת, סדר סדר, או שני סדרים שני סדרים. נציין עוד כי בשיתוף עם מכון המקדש, יצאו לאור מספר מסכתות – העוסקות בענייני המקדש – מלוות בציורים המדגימים את הנושאים המדוברים במשנה. מהדורה זו מתאימה במיוחד לילדים.

נסיים בדברי רבותינו (מסכתות קטנות מסכת דרך ארץ פרק ג): "לעולם הוי רץ למשנה".

מאמרים נוספים שעשויים לעניין אותך:

שליחת המאמר שלח לחבר  הדפסת המאמר הדפסת המאמר  קישור ישיר למאמר קישור ישיר למאמר  דווח מאמר בעייתי דווח על מאמר בעייתי  כתוב לכותב המאמר פניה לכותב המאמר  פרסום המאמר פרסום המאמר 

©2017
כל הזכויות שמורות

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
רשימת כותבים
כותבים מומחים
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים
פרסם אצלנו
לכותבי מאמרים: פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
לבעלי אתרים:מדיה חברתית:
חלון מאמרים לאתרך
תנאי שימוש במאמרים
ערוצי מאמרים ב-RSS Recent articles RSS


מאמרים בפייסבוק מאמרים בטוויטר מאמרים ביוטיוב