דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


איך להמנע מרעש במשרדים 

מאת    [ 20/05/2012 ]

מילים במאמר: 437   [ נצפה 3354 פעמים ]

מאת: רון וייזינגר – מנהל אגף גיהות במוסד לבטיחות ולגיהות

הרעש במשרד, במרבית המקרים, אינו רעש מזיק כהגדרתו  בחוק.

 

קולות לא רצויים הם רעש. כאשר השכן לעבודה מפעיל רדיו, אפילו בקול נמוך והמוזיקה אינה נעימה לי – עבורי זהו רעש. מכונת צילום גדולה במשרד עלולה להוות מקור לרעש לעובד שעמדת העבודה שלו סמוכה אליה, אך הרעש לא בהכרח יפריע לעובדים אחרים שזו אינה סביבת העבודה הקבועה שלהם.

 

ההבחנה בין קול לבין רעש היא סובייקטיבית ותלויה באדם, במקום, בזמן ובאופי העבודה.

 

יחידת המדידה של הרעש היא הדציבל. מיפלס הקול של לחישה שקטה הוא 30 דציבלים, של משרד שקט – 40 דציבלים, ושל שיחה רגילה – 60 דציבלים לערך.

 

המונח רעש מזיק במקומות העבודה, מוגדר בתקנות הבטיחות בעבודה על פי שני פרמטרים: מפלס  הקול ומשך החשיפה אליו- אלה ערכים הניתנים למדידה. לדוגמה: חשיפה למפלס של 85 דציבלים מותרת למשך 8 שעות בלבד ביום עבודה, חשיפה למפלס רעש של 88 דציבלים מותרת רק ל- 4 שעות ביום עבודה, וכן הלאה.

 

במקומות בהם העובד מוגדר כ"עובד ברעש מזיק", מחויב המעסיק לנקוט בשורה של אמצעים על מנת להפחית את החשיפה לרעש, כמו: יישום בקרה הנדסית, הדרכות, ביצוע בדיקות רפואיות ועוד.

 

מפלס הקול במרבית המשרדים שקט יחסית למקומות עבודה בתעשייה, והוא נע בד"כ במפלסי קול שבין 45 – 60 דציבלים. רק במקרים נדירים ייתכנו במשרד מפלסי רעש גבוהים מאלה. לפיכך, עובדי משרד אינם מוגדרים כעובדים ברעש מזיק והתקנות אינן חלות עליהם. במשרדים ייתכן רעש שמפריע, או רעש בלתי נסבל עבור עובדים מסוימים. רעש זה מכונה "רעש מטריד". רעש מטריד יכול לנבוע ממקורות חיצוניים כמו כביש סואן סמוך, או ממקורות פנימיים כמו מכשירי טלפון ופקס, מכונות צילום ושיחות עובדים.

 

כולנו עלולים להגיב לרעש, גם במיפלסים נמוכים יחסית. ידועות תגובות של הגוף כמו עלייה בלחץ הדם, האצת הדופק גם לרעש לא רצוי – תגובות המוכרות לנו גם ממצבי לחץ.

רעש מטריד פוגע גם בריכוז ומשפיע על פריון העבודה.

 

מה עושים כדי למזער את הרעש?

מלכתחילה, יש לבחור בציוד רועש פחות. אם כבר קיימות מכונות רועשות – יש להציב אותן בחדר מבודד הרחק מהעובדים. במידה ורעש סביבתי הוא זה שמפריע, ייתכן שנחוץ פתרון אקוסטי . 

 

המוסד לבטיחות ולגיהות הינו תאגיד ציבורי המוביל את נושא הבטיחות והבריאות בעבודה בישראל, ומשמש כתובת מרכזית למידע, הדרכה וייעוץ בנושאים הקשורים לתחומים אלה. תפקידיו של המוסד לבטיחות ולגהות הן לנהל פעולות הסברה והדרכה במקומות עבודה  באמצעות מחוזותיו הפרושים בכל רחבי  הארץ; לערוך ולפרסם מחקרים וסקרי סיכונים במקומות עבודה; לסייע לבחירת נאמני בטיחות ולהקמתן של ועדות בטיחות במקומות עבודה, להדריכם ולעודדם בפעולתם; לייעץ ולקדם פעולות לסילוק מפגעי בטיחות ומפגעים בריאותיים.

לפרטים נוספים  בנושאי רעש ולכל שאלה בנושא בטיחות וגיהות ניתן לפנות למרכז המידע של המוסד לבטיחות ולגיהות, ללא תשלום וללא כל התחייבות, למספר:  *9394 מכל טלפון. 
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב