דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


בעיות שתייה בגיל ההתבגרות מנבאות התמכרות בשנות העשרים 

מאת    [ 05/04/2012 ]

מילים במאמר: 608   [ נצפה 2073 פעמים ]

מחקר חדש שנערך על ידי חוקר מאוניברסיטת אינדיאנה מעלה שבעיות שתייה בקרב מתבגרים אינן "רק שלב" אלא במידה רבה הן מנבאות אם המתבגרים יפתחו בשנות העשרים שלהם תלות באלכוהול או התמכרות. במחקר שנערך בקרב 597 תאומים בני 18 בפינלנד שנבדקו שוב בגיל 25 נמצא שאצל 52% מהמשתתפים במחקר התגלו בעיות שקשורות לשתיית אלכוהול בגיל 18. בבדיקה החוזרת בגיל 25 נמצא שכמחצית מהמרואיינים ענו על אמות המידה של תלות באלכוהול (46.2%) או שימוש מזיק באלכוהול (1.5%). הממצאים של גיל 18 נמצאו במתאם מובהק לממצאים בגיל 25. נמצאה סבירות של 74% ששיעורי הפרעות השימוש באלכוהול יהיו גבוהים יותר בקרב מי שאובחנו לוקים בתלות באלכוהול בגיל 25 בהשוואה לאחרים. ממצאים של בעיית אלכוהול בגיל 18 ניבאו אבחון של תלות באלכוהול בגיל 25 אצל נשים יותר מאשר אצל גברים.

"החוקר הראשי, ריצ'רד רוז ציין "הממצא העיקרי היה שככל שהבעיות שקשורות לצריכת אלכוהול בגיל 18 חמורות יותר, כן גבוה יותר הסיכון אצל המתבגר להיות מאובחן לוקה בהפרעת אלכוהול בגיל 25. הניתוח של ממצאי תאומים ביטל את ההשפעה של גורמים שעלולים להטות את הממצאים, כמו שתיית הורים ואווירה בבית כסיבות לקשר בין שתייה בגיל 18 לבעיות אלכוהול בגיל 25."

החוקרים ממליצים על עריכת סריקות לצריכת אלכוהול בגיל צעיר אשר מהוות כלי חשוב לצמצום התלות באלכוהול בגיל מבוגר יותר.**

מה זה אלכוהול?

 הוא נמצא בקטגוריית המדכאים. כלומר, הוא מאט תפקודים חיוניים וגורם לדיבור לא ברור, תנועות לא יציבות, הפרעה בקליטות חושיות וחוסר יכולת להגיב במהירות.

באשר להשפעתו על המיינד, הדרך הטובה ביותר להבין אותו היא כסם שמפחית את יכולתו של האדם לחשוב באופן רציונלי ומעוות את כושר השיפוט שלו.

למרות שהוא מסווג כמדכא, כמות האלכוהול שנצרך קובעת את סוג השפעה. רוב האנשים שותים כדי לקבל את ההשפעה המעוררת, כמו שתיית בירה או כוס יין כדי "להשתחרר". אבל אם אדם שותה יותר משהגוף יכול להתמודד איתו, הוא חווה את ההשפעות המדכאות של אלכוהול. הוא מתחיל להרגיש "טיפש" או לאבד קואורדינציה ושליטה.

מנת יתר של אלכוהול גורמת להשפעות מדכאות חמורות עוד יותר (חוסר יכולת להרגיש כאב, הרעלה שגורמת לגוף להקיא את הרעל, ולבסוף, חוסר הכרה, או גרוע מכך, תרדמת או מוות כתוצאה ממנת יתר חמורה). תגובות אלה תלויות בכמות האלכוהול ששותים ובמהירות השתיה.

ישנם סוגים שונים של אלכוהול. אתיל אלכוהול (אתנול), האלכוהול היחיד שמשתמשים בו במשקאות, מיוצר על ידי התססה של דגנים ופירות. תסיסה היא תהליך כימי שבו שמרים פועלים על מרכיבים מסוימים במזון ויוצרים אלכוהול.

מתוך "האמת על אלכוהול" של "הקרן לעולם ללא סמים".

 

"ישראל אומרת לא לסמים"

עמותה המפעילה תכנית חינוכית למניעת שימוש בסמים ואלכוהול

אף אחד אינו מטיל ספק בחומרתה של בעיית הסמים ובהשפעתה ההרסנית על הנוער. ירידה בציונים ואף גרוע מכך, סמים פוגעים בבריאות והורסים את חיי הצעירים.

הפתרון הטוב ביותר הוא להגיע לצעירים עם חינוך אפקטיבי נגד סמים המבוסס על עובדות, לפני שהם יתחילו להתנסות בסמים. הרבה פחות סביר שבני-נוער וצעירים אשר יודעים את האמת על סמים יתחילו להשתמש בהם. החלק העיקרי של התוכנית החינוכית של ארגון "עולם ללא סמים", המועברת על ידי מתנדבי עמותת "ישראל אומרת לא לסמים", מורכב מסרט תיעודי "האמת על סמים: אנשים אמיתיים, סיפורים אמיתיים." לסרט התיעודי מצורפות 13 חוברות ותשדירי שירות עטורי פרסים. יותר מ- 55 מיליון חוברות חינוכיות חולקו ביותר מ-60 מדינות ו-20 שפות שונות.

החבילה למחנך של "האמת על סמים" ממלאת את הצורך ההולך וגובר בכלים מעשיים כדי לעזור למורה, למדריך או למנהל לתקשר את האמת על סמים במהירות ובאפקטיביות. היא מספקת שיעורים, מטלות ופעילויות כיתתיות אשר יעודדו את השתתפות התלמידים וירתקו את תשומת הלב של הצעירים. התלמידים יקראו את החומר ברצון, ייצפו בו והכי חשוב ישתמשו בו כדי לקבל החלטות נכונות לגבי המנעות משימוש בסמים ואלכוהול.

 

עמותה רשומה מס. 580546018

נשיאת העמותה: אילת מליס כהן, עזה 60 תל אביב 6818149 | טל. 054-4558123

notodrugs.yestolife@gmail.com |  Web:  il.drugfreeworld.org

 **מתוך "ידע סמים ואלכוהול" מספר 19, הרשות למלחמה בסמים, כתיבה ועריכה: יפה צוברי

המתנדבים של "ישראל אומרת לא לסמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב