דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


ליקויי בניה- מתי ניתן לחייב קבלן לשלם פיצויים לרוכש- מאת עורך דין דן הלפרט 

מאת    [ 20/01/2012 ]

מילים במאמר: 469   [ נצפה 2461 פעמים ]

חוק המכר (דירות) קובע, כי עם גילוי אי ההתאמה או ליקוי בדירה החדשה, על הרוכש לפנות לקבלן ולהביא לידיעתו את דבר הליקוי ואף לאפשר לו לתקן את הליקוי או אי ההתאמה בתוך זמן סביר.

נקבע בחוק, כי על הרוכש ליתן לקבלן "הזדמנות נאותה" לתקן את הליקויים ובאם לא ניצל הקבלן הזדמנות זו, לא תינתן לו הזדמנות נוספת, אלא יושתו עליו פיצויים כספיים.

בעניין מעין זה דן לאחרונה בית המשפט המחוזי בבאר שבע, במסגרת ערעור שהוגש על פסק דינו של בית משפט השלום באשדוד, אשר קיבל תביעה של רוכשי דירה כנגד קבלן וחייב את הקבלן לשלם פיצוי כספי ולא איפשר לו לתקן את הליקויים (ע"א 17559-04-11 דבי דמרי חברה להשקעות נ' כהן).

במסגרת הערעור נטען כי שגה בית משפט השלום בפסק דינו, כאשר מנע מהקבלן, בניגוד לחוק ולפסיקה, את זכותו לתקן את הליקויים, טרם השתת הפיצוי הכספי.

נטען עוד על ידי הקבלן בערעור, כי מיד עם קבלת פנית הרוכשים, פנה אליהם בכתב בבקשה לתאם עימם מועד לבדיקת הליקויים וביצוע התיקונים. אלא, שהרוכשים הזדרזו בהגשת התביעה מיד לאחר חגי תשרי (של שנת 2008).

מנגד, טענו הרוכשים, כי פנו לקבלן לתיקון הליקויים, אך לא נענו עד כי נזקקו בסופו של יום לטיפול מקצועי של עורך דין. עוד טענו הרוכשים, כי לו היה הקבלן מתקן את הליקויים, היה נחסך הצורך לפנות ליעוץ משפטי ולערכאות וכי העובדה שהקבלן בכתב ההגנה מטעמו הכחיש את הליקויים הנטענים, משמיטה את הבסיס לקיומה של הזכות לתיקון.

לאחר שמיעת הצדדים לערעור, קבע בית המשפט המחוזי, כי, ככלל, זכות הקבלן לתקן את הליקויים לא תעמוד לו, שעה שהוא ביצע נסיונות תיקון שכשלו, או לא נענה לפניית הרוכש בעניין זה, או כאשר מכחיש הקבלן את קיומם של הליקויים.

בית המשפט דחה את טענת הקבלן שלא ניתן היה לתקן את הליקויים בפרק הזמן הקצר שהועמד לו עקב חגי תשרי וקבע, כי בין מכתבי הקבלן לרוכשים בדבר הסכמתו לתקן את הליקויים ועד ערב ראש השנה חלפו כעשרה ימים שבהם ניתן היה לבצע את כל התיקונים הדרושים וממילא, ניתן היה לבצעם לאחר חלוף החגים ועד למועד הגשת התביעה אך הקבלן לא עשה דבר, למעט אמירה כללית בדבר רצוו וכוונה לבצע.

נקבע, כי כל שהיה על הקבלן לעשות הוא לקבוע מועד לביצוע התיקונים ולא די בהסכמה ערטילאית על הנייר בדבר כוונה לבצעם.

משום כל אלה, קיבל בית המשפט המחוזי את קביעת בית משפט השלום, שלמעט הצהרה דקלרטיבית בדבר הרצון לבצע תיקון הליקויים, לא קיבל הדבר ביטוי במעשים של ממש.

הוסיף בית המשפט המחוזי מסר לקבלנים וקבע, כי "על קבלני בניין להבין ולהפנים שתיקונים יש לבצע לא במסגרת התכתבות עם הדייר או בא כוחו אלא בפעולה בשטח, של קביעת מועד לביצוע לתיקון הפגמים וביצוע בפועל".

נמצאנו למדים, כי בתי המשפט מפרשים בצמצום את הזכות המוקנית לקבלן לתקן את הליקויים וזו תינתן רק אם יוכח על ידי הקבלן כי פעל באופן הוגן והגון כלפי הרוכש ולא הסתפק בהבעת כוונה לתקן הליקויים, אלא ביצע התיקון בפועל.

עו"ד דן הלפרט, בעל תואר ראשון ושני במשפטים ותואר ראשון במינהל עסקים, חבר ועדת הקניין של לשכת עורכי הדין ומאמריו מתפרסמים בעיתונים "גלובס" ו"הארץ". משרדנו עוסק בתחום האזרחי- מסחרי ומתמחה בתחום המקרקעין (הגנת הדייר, תיווך, הסכמי שיתוף ופירוק שיתוף, עסקאות מקרקעין (פינוי בינוי/ תמ"א38/ תמ"א 38/2/ מכר/ רכישה/ קבוצות רכישה/ קבלנים/ קומבינציה), שכירות, תכנון ובניה, מושבים, בתים משותפים (רישום ותיקון צו בית משותף, סכסוכי שכנים בנוגע לשימוש ברכוש המשותף, מעלית, הרחבות וכד') ,ליקויי בניה ועוד). תחומי עיסוק נוספים- פשיטות רגל ופירוקים, ייצוג וליווי חברות ושותפויות (הקמה/ פירוק/ ליווי שוטף) וניהול ליטיגציה מסחרית מגוונת.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב