דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


פשיעה וסמים באזורים עירוניים 

מאת    [ 05/01/2012 ]

מילים במאמר: 734   [ נצפה 3112 פעמים ]

סוכנות הסמים והפשיעה של האו"ם  UNODC פרסמה לאחרונה דו"ח הבוחן את מגמות מקרי הפשיעה החמורה באזורים עירוניים, ממנו עולה כי בשנים 2003-2008 נרשמה ירידה עקבית במספר מקרי הרצח ברוב המדינות המציעות נתונים זמינים באמריקה, אסיה, אירופה ואוקיאניה. הדו"ח מציין גם כי בעוד ערים בעלות הכנסה גבוהה הצליחו לשלוט בפשיעה באמצעות טכניקות חדשניות, הרי שמדינות בעלות הכנסה נמוכה עד בינונית, במיוחד באפריקה ומרכז אמריקה, עדיין מתקשות נוכח האתגרים,

אך מבקשות ליישם את אותן טכניקות. הדו"ח מצביע על מאמצי מניעת הפשיעה במדינות רבות, ובהן ארה"ב, בריטניה, ברזיל, קנדה, צ'ילה, מקסיקו, דרום אפריקה ועוד. כחלק מהמסגרת של תכנית 'ערים בטוחות יותר', פרסמה סוכנות הסמים והפשיעה של האו"ם, ביחד עם תכנית היישוב של האו"ם מדריך לסיוע במניעת פשיעה בערים, המציג בפני אנשי מקצוע שורה של אסטרטגיות ונהלי מנהל תקין, שיסייעו לשלוט בפשיעה בערים הגדלות במהירות במדינות בעלות הכנסה נמוכה עד בינונית. בין היתר, מודגשים בו הנהלים הבאים: פקידי מדינה חייבים לקשר בין המשטרה למוסדות אחרים של המדינה; מתכנני ערים צריכם להשתתף בדיונים בנושא בטחון ולעבוד עם המשטרה; ושיתוף פעולה בין המשטרה, הקהילה, ארגונים אזרחיים וגורמי ממשל הוא חיוני להצלחת המאבק. המדריך אף בוחן שורה של אסטרטגיות למניעת פשיעה, כגון שיטור עם אוריינטציה קהילתית, שיטור המתמודד עם בעיות ספציפיות, שיטור המתבסס על מודיעין, מניעת פשעים ספציפיים, מניעת פשיעה באמצעות תכנון סביבתי, ועוד.

סמים, שחיתות וטרור שלובים בחוזקה זה בזה. הם מחמירים חוסר יציבות והם מאיימים על הבטחון האזורי והעולמי.  המשרד לסמים ופשיעה של האו"ם (  (UNODCהודיע בדוח 2010 כי יש להשיג בריאות בטחון וצדק עבור כולם על ידי התמודדות עם איומים הנובעים מסמים, פשע מאורגן וטרור ברחבי העולם.

 

 

 

 

תרבות הסמים שלנו

 

הסמים הפכו לחלק מהחברה שלנו מאז אמצע המאה הקודמת. הם הפכו לפופולאריים בשנות השישים, על-ידי המוזיקה ותקשורת ההמונים ופלשו לכל תחומי החברה.

כ-208 מיליון אנשים בכל העולם צורכים סמים לא חוקיים. בארה"ב, תוצאות הסקר הלאומי מ-2007 על הקשר בין השימוש בסמים לבין בריאות הצביעו על כך שבחודש שקדם לסקר 19.9 מיליון אמריקאים (או 8 אחוזים מהאוכלוסייה בגילאים 12 ומעלה) השתמשו בסמים לא חוקיים בחודש שקדם לסקר.

 

סביר להניח שאתה מכיר מישהו שמושפע מסמים באופן ישיר או עקיף.

 

הסם שנמצא בשימוש הנפוץ ביותר ונצרך בצורה הנרחבת ביותר בארצות-הברית הוא אלכוהול. תאונות דרכים שקשורות לאלכוהול הן גורם מספר 2 במקרי המוות בקרב בני הנוער בארה"ב.

 

הסם הבלתי חוקי השכיח ביותר הוא מריחואנה. על פי דו"ח הסמים העולמי של האו"ם לשנת 2008, 3.9% מאוכלוסיית העולם בגילאים 64-15 משתמשים במריחואנה.

 

בני נוער חשופים היום לסמים מוקדם יותר מאי פעם. על סמך סקר שנערך על-ידי 'המרכזים לבקרת מחלות' בארה"ב בשנת 2007, 45% מכלל תלמידי התיכון שתו אלכוהול ו-19.7% עישנו מריחואנה בתקופה של חודש אחד.

 

באירופה, על-פי מחקרים שנערכו לאחרונה בקרב בני 15 ו-16, השימוש במריחואנה נע בין מתחת ל-10% למעל 40%, כשהשיעורים הגבוהים ביותר דווחו על-ידי בני נוער מהרפובליקה הצ'כית (44%), לאחר מכן אירלנד (39%), בריטניה (38%) וצרפת (38%). בספרד ובריטניה, השימוש בקוקאין בקרב בני ה-15 וה-16 נע בין ארבעה לשישה אחוזים. שימוש בקוקאין בקרב בני נוער עלה בדנמרק, איטליה, ספרד, בריטניה, נורווגיה וצרפת.

מתוך "האמת על הסמים" של "עולם ללא סמים"

 

ישראל אומרת לא לסמים- עמותה המפעילה תכנית חינוכית למניעת שימוש בסמים ואלכוהול

אף אחד אינו מטיל ספק בחומרתה של בעיית הסמים ובהשפעתה ההרסנית על הנוער. ירידה בציונים ואף גרוע מכך, סמים פוגעים בבריאות והורסים את חיי הצעירים.

הפתרון הטוב ביותר הוא להגיע לצעירים עם חינוך אפקטיבי נגד סמים המבוסס על עובדות, לפני שהם יתחילו להתנסות בסמים. הרבה פחות סביר שבני-נוער וצעירים אשר יודעים את האמת על סמים יתחילו להשתמש בהם. החלק העיקרי של התוכנית החינוכית של ארגון "עולם ללא סמים", המועברת על ידי עמותת "ישראל אומרת לא לסמים", מורכב מסרט תיעודי "האמת על סמים: אנשים אמיתיים, סיפורים אמיתיים." לסרט התיעודי מצורפות 13 חוברות ותשדירי שירות עטורי פרסים. יותר מ- 55 מיליון חוברות חינוכיות חולקו ביותר מ-60 מדינות ו-20 שפות שונות.

החבילה למחנך של "האמת על סמים" ממלאת את הצורך ההולך וגובר בכלים מעשיים כדי לעזור למורה, למדריך או למנהל לתקשר את האמת על סמים במהירות ובאפקטיביות. היא מספקת שיעורים, מטלות ופעילויות כיתתיות אשר יעודדו את השתתפות התלמידים וירתקו את תשומת הלב של הצעירים. התלמידים יקראו את החומר ברצון, ייצפו בו והכי חשוב ישתמשו בו כדי לקבל החלטות נכונות לגבי המנעות משימוש בסמים ואלכוהול.

ארגון "עולם ללא סמים" הינו ארגון עולמי של מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות.

http://il.drugfreeworld.org           notodrugs.yestolife@gmail.com

אילת מליס כהן עמותת "ישראל אומרת לא לסמים"

** מתוך "ירחון בטחון פנים עולמי" ספטמבר 2011

 

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב