דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


בתי התמחוי מככבים בטלוויזיה. 

מאת    [ 19/10/2005 ]

מילים במאמר: 564   [ נצפה 4537 פעמים ]

בתי תמחוי מככבים בטלוויזיה

מאת: צבי גיל. המאמר מתפרסם בעת ובעונה אחת באתר המחבר "זרקור"


עכשיו לאחר שנדמו תקיעות השופר, ה"קיטל" הלבן של יום הכיפורים נשלח לניקוי יבש, הסוכה תפורק ומן האתרוג יעשו מעדן , אפשר לחזור לעמותות הצדקה ולזעקתם הטרום ימים נוראים שהגיעה עד לטלוויזיה.

ראשית נתונים כפי שפורסמו באתר y-net ב- 12.10.2005 .
24,000 איש סועדים ב- 150 בתי תמחוי ברחבי הארץ. בתי התמחוי מופעלים על ידי עמותות הנעזרות במתנדבים וכן בעבריינים בעבודות שרות. מרבית הקשישים- כ 40% משוללי ביטחון סוציאלי וכ 50% הם נכים,נכות נפשית ופיסית. מיעוטם- 10% מובטלים ומשתכרים שכר נמוך,וכן ילדים.כ 80% מבתי התמחוי התחילו לפעול מאמצע שנות התשעים. בשנתיים האחרונות חל גידול של 35% .ועוד.450 אלף אנשים מקבלים תרומות מזון לבתיהם.

הנתונים אכן זועקים לא רק לטלוויזיה אלא לכל אחד מאיתנו ובראש וראשונה לשלטון שאוזנו ערלה בכלל ולמצב העוני בפרט. הם זועקים לכל אלה אשר ששמו את ארץ ישראל השלמה בראש מעייניהם. הנה קריאה לרבנינו,בי"ש ובמקומות אחרים, ביניהם אלה שמתפללים בכותל ומיידים אבנים בראש אכ"א, יהודי שומר מצוות.קחו נא את ה"טייטל", את המצביע על האותיות בתורה ,ופנו ל"ויקרא" (כ"ה ל"ה) שם נאמר: "כי ימוך אחיך ומטה ידו עמך והחזקת בו". ואם לא די בכך חז"ל קבעו "כל המקיים נפש בישראל כאילו קיים עולם מלא" וכי "כל ישראל ערבין זה לזה". מצוות הצדקה לעניים נמנית בין רמ"ח מצוות "עשה" שבתורה. היכן אתם יראי שמיים? ארץ ישראל לא תהייה שלמה, וגם לא ישראל, אם העם לא יהיה כה חצוי. הפסיקו לסגוד לאדמה,לעצים ולאבנים והעלו את העם ואת מצבו בראש דאגותיכם.

מצוות הצדקה קיימת מקדמת דנא ובצלאל לנדאו בחיבורו "הצדקה בחיי הציבור-מחניים תשכ"א " כותב כי המוסד קיים מאז ימי המקדש. במשנה("שקלים פרק ה') נאמר: , שתי לשכות היו במקדש. ומה טיבה של לשכת חשאין....נותנים בחשאי ובני טובים מתפרנסים הימנה בחשאי וזוהי מידת הצדקה הנעלה ביותר בסולם הערכים של הצדקה". אני משער שהמונח "מתן בסתר" נובע מן העיקרון הזה.

בתי תמחוי לסוגיהם נמצאים ברחבי העולם, כולל באירופה ובאמריקה העשירות. אגב,לא כולם שפונים אליהם זקוקים באמת להזנה. ראיתי כתבה שבלונדון רבים מן האוכלים בבתי תמחוי פשוט מתעצלים לבשל, ויש שזה מהווה תוספת סמויה לשכר שלהם. אלא שבעולם לא תמצא את "פסטיבלי בתי התמחוי" שמהם יוצאות התרועות לקראת החגים. גם בישראל יש רבים שנותנים בסתר, אך יש עמותות שעשו להם הרגל,כמעט פולחן להכריז על כך בראש חוצות, כמו מוצר בשוק שמביא את מצלמות הטלוויזיה כמו זבובים לפרי בשל. והטלוויזיה מצלמת תמונת היקפית ותקריבים ואינה שואלת את הפרט אם אין הוא מתנגד שיצלמו אותו. זאת לא רק משום חדירה לזכות הפרט, אלא מכיוון שתמונה כזאת עלולה להביכו בעיני עצמו ומכריו או קרוביו.

אם הטלוויזיה כבר רוצה לצלם, והיא רוצה ועל זאת היא מתקיימת, יש לי הצעה לפרויקט "הפוך על הפוך". שהיא תצלם את הוילות ואת החוות של העשירים, ובראשם את חוות השקמים,את החוות הדשנות,והמראות הפסטורליים, ואת מעונות הפאר של "העשירים החדשים" והישנים. הציבור כבר הציץ מספיק לבתי התמחוי, ואם ירבו לצלם את המעמד המשפיל הזה,הציבור יפסיק לצפות והרייטינג, חלילה, יצנח. לעומת זאת אם יצולמו בתי השועים ומה שבתוכם או מסביבם, כולל המשמרות הפרטוריאניים ששומרים על הנכסים הללו, זה ימשוך,הרייטינג יעלה ואולי כערך מוסף סומק יעלה בפני הבעלים והם יודיעו בפומבי או בצנעה על פרויקטים יותר קונסטרוקטיביים מאשר בתי תמחוי. ואגב כאלה קיימים,בלי תרועות,אך מעט מדי.

זה אמור לגבי כל שרי ממשלת ישראל אשר "זעקת העוני" בגרונם. צלמו את בתיהם,את פלוגות שומריהם,את גדודי פקידיהם ונושאי כליהם. בתי התמחוי הם דשן בעצמותיהם,כי הרי זאת הכנסה עקיפה שפטורה ממס. צלמו את הגנרלים,את שלישיהם ואת הכבודה שלהם.בקיצור הכריזו בתקשורת על "פסטיבל העושר" בישראל."עושר" in בתי תמחוי - out .
צבי גיל הוא עיתונאי וסופר. מילא תפקידים בכירים ברדיו ובטלוויזיה במסגרת רשות השידור. הוא עוסק בפרוייקטים שנוגעים לתקומה של ניצולי השואה והתפקיד שהם מילאו בהקמת המדינה ובביסוסה.מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב