דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


הארי פוטר והנסיך חצוי הדם- תשע סצינות של שתיית אלכוהול 

מאת    [ 09/11/2011 ]

מילים במאמר: 664   [ נצפה 2742 פעמים ]

מחקר: תעשיית הקולנוע ותעשיית האלכוהול

המרכז האירופאי לפיקוח על שיווק אלכוהול ערך בדיקה מקיפה של הופעת האלכוהול בסרטים. מחקר זה מתאר את היקף המגמה של מופעי אלכוהול בסרטים הנצפים ביותר ב- 27 מדינות באירופה בשנת 2009. המחקר מקיף סרטים הנצפים על ידי מבוגרים וילדים. ההיקף והתוכן של מופעי אלכוהול בסרטים נותן אינדיקציה ראשונה לחשיבות הופעת האלכוהול בסרטים ככלי שיווקי של תעשיית האלכוהול באירופה. המחקר הקיף את חמשת הסרטים הנצפים ביותר בכל מדינה אשר השתתפה במחקר.

נציגי המרכז האירופאי לפיקוח על שיווק האלכוהול מילאו טפסים תוך כדי צפייה בסרטים. הסרטים קיבלו ניקוד המתייחס בין היתר למספר הפעמים שבהם מופיע אלכוהול, מצבים של שתיה, הופעתו של מותג אלכוהול, שתייה מוגזמת, שכרות, והגיל של שותי האלכוהול.

ניתוח הנתונים מראה כי מופעי אלכוהול נפוצים יותר בקולנוע האירופי מאשר בסרטים של הוליווד כאשר האופן שבו מוצג האלכוהול (שלילי, חיובי או ניטרלי) דומה בין סרטים המופקים בהוליווד לסרטים אירופאים. לעומת זאת בסרטים אירופאיים מצבים של שתייה מוגזמת ושכרות מופיעים בתכיפות גבוהה יותר מאשר בסרטי הוליווד.

מספרם הרב של סרטים המופקים בחסותן של יצרני אלכוהול מראה את התועלת ההדדית בין מפיקי סרטים לתעשיית האלכוהול.בדוח שנת 1999 של   הנציבות הפדרלית למסחר (Federal Trade Commission ) דווח כי במהלך השנים 1997- 1998 שמונה חברות אלכוהל מיקמו מוצרים אלכוהוליים ב- 233 סרטי קולנוע ובאפיזודה אחת או יותר של 181 סדרות טלויזיה שונות. בנוסף הדוח מציין כי האלכוהול מופיע עם פניה משמעותית לבני נוער וילדים בסרטים שבהם המפרסם ידע שמטרת השיווק העיקרית כוללת את קהל הקטינים ובשמונה מתוך חמש עשרה התוכניות הפופולריות ביותר של בני נוער. על ידי הצגת מוצרי אלכוהול בסרטים, המוצר מגיע לצופים רבים אשר לעיתים קרובות, באופן בלתי מודע, הוא נקשר באופן חיובי לדמות הראשית שבסרט.

 

בשבעה סרטים מהוליווד מתוך אלה שנבדקו (22%) כלל לא הוצגו משקאות אלכוהול, בהם סרטים שמיועדים למבוגרים. לעומת זאת, בכל הסרטים שהופקו באירופה היו מופעים של אלכוהול, בהם סרטים שנועדו לילדים, למשל "החברים של ניקולא". בסרטי הוליווד נמצאו חמישה מופעים של אלכוהול בממוצע, לעומת שבעה בסרטים מאירופה. יוצא מן הכלל הוא הסרט לילדים ובני נוער "הארי פוטר והנסיך חצוי הדם" שהופק בהוליווד ומכיל תשעה מופעים של שתיית אלכוהול.

 

בין 61% (בסרטי הוליווד) ל-70% (בסרטי אירופה) ההצגה של משקאות אלכוהול היא ניטרלית; בין 26% (אירופה) ל-33% (הוליווד) מהסרטים מציגים את האלכוהול בראייה חיובית; רק 4% (אירופה) ו-6% (הוליווד) מהסרטים מציגים את משקאות האלכוהול באורח שלילי.

הבדל נוסף בין הסרטים מאירופה לסרטים מהוליווד הוא באופן הצריכה של משקאות האלכוהול: בסרטים מאירופה ישנם מופעים רבים יותר של שתיית בולמוס והשתכרות (פי שלושה) בהשוואה לסרטים מהוליווד.

 

השיעור הגבוה של מופעים של אלכוהול בסרטים אלה מלמד על החשיבות הרבה שמייחסת תעשיית האלכוהול לקולנוע כאמצעי לשיווק של משקאות אלכוהול.

 

 

אלכוהול- אנשים צעירים לעומת מבוגרים. מה ההבדל?

 

 

גוף של אדם צעיר לא יכול להתמודד עם אלכוהול באותו אופן כמו שגוף של מבוגר יכול. שתייה עושה יותר נזק לבני העשרה מאשר למבוגרים בגלל שהמוח שלהם עדיין מתפתח במהלך גיל ההתבגרות ולאחר מכן. שתייה במהלך שלב הגדילה הקריטי הזה יכול לגרום לנזק בתפקוד המוחי לאורך כל החיים בייחוד כפי שזה מתבטא בזיכרון, בתפקוד מוטורי ובקואורדינציה. לפי מחקר, צעירים שמתחילים לשתות לפני גיל 15 חשופים פי ארבעה לפתח תלות באלכוהול מאלו שמתחילים לשתות בגיל 21. מתוך "האמת על אלכוהול" 

סדרת חוברות "האמת על הסמים" ו"האמת על אלכוהול" הופקה על ידי ארגון "עולם ללא סמים" העולמי. "עולם ללא סמים" הינו ארגון מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות. בישראל, ההרצאות על הסמים הועברו למעל 5000 בני נוער וצעירים ועשרות אלפי חוברות חולקו בישובים רבים בהם גם נהריה, חיפה, תמרה, כעביה, תל אביב, בת ים, נתיבות ורהט. הארגון עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

קישורים וסימוכין

 

EUCAM – European Center for Monitoring Alcohol Marketing.

http://www.eucam.info/content/bestanden/trendreport-alcohol-portrayal-in-popular-movies.pdf

 -ידע סמים ואלכוהול, מרס 2011 , יפה צוברי, הרשות למלחמה בסמים

__________________________________________________________________

http://il.drugfreeworld.org          

notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל

 

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"-        Foundation for a Drug-Free World

 

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב