דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


תופעה: בני נוער בישראל קונים זרעי מריחואנה באינטרנט 

מאת    [ 09/11/2011 ]

מילים במאמר: 1111   [ נצפה 3486 פעמים ]

תופעה: בני נוער בישראל קונים זרעי מריחואנה באינטרנט

 

תופעת הזמנת זרעי מריחואנה באינטרנט הולכת ומתגברת, כך ציין אהוד אור-טל, ראש מדור בכיר יחידת מבצעים, מטה הסמים של המכס, בישיבת הוועדה למאבק בנגע הסמים- "אם הזכרנו חומרים סינתטיים וכדומה, זרעי מריחואנה שמיועדים למעבדות פיראטיות לגידול בארץ, אנחנו חשים בעלייה, אומנם עדיין לא עלייה דרסטית. בחודשים האחרונים אנחנו תופסים יותר ויותר הזמנות באינטרנט בעיקר של אנשים שמזמינים מחוץ לארץ זרעים על מנת לגדל מריחואנה בבית. אנחנו פועלים עם משטרת ישראל, הם רוצים לעשות פעילות בנושא ואכן יש תפיסות של מעבדות ברחבי הארץ. זו תופעה שהולכת ומתגברת אצלנו בארץ. האם זה בגלל שהתחילו לכנות בתקשורת את הסם כסם קל, אני לא יודע לומר, אבל בפועל זו התוצאה."

אהוד אור טל התייחס בדבריו גם לכמות התפיסות של סמים - "אנחנו רואים שיש לנו בממוצע כל יומיים תפיסה של סם בין אם מדובר ב- 250 ק"ג קוקאין ובין אם זה 68 גרם של גראס, יש תפיסה כל יומיים. כמעט את כל סוגי הסמים יש לנו פה, סם האונס, הרואין, קוקאין וכל מיני סמים פסיכוטיים למיניהם, אבקות מוזרות..."

"רוב התפיסות הן דרך דואר , בלדרות, אבל אם אנחנו מייחסים תפיסות גדולות של קוקאין, הרואין וכדומה בכמויות של עשר-עשרים ק"ג זה בדרך כלל במטענים בנמלים ימיים. כמובן שיש את התופעה של הבלדרים..."

"מה שאנחנו תופסים ויודעים זה בדרך כלל קוקאין בנמלים הימיים [...] שאר הסמים - כל דיכפין, דרך הדואר ודרך בלדרים".

 

בהמשכה של ישיבת הוועדה למאבק בנגע הסמים בנושא "מניעת שימוש בסמים בישראל- תמונת מצב וצרכים" רפ"ק אראלה טל כנפו, ראש חוליית מחקר סמים, המשרד לביטחון פנים והרשות הלאומית למלחמה בסמים ובאלכוהול, התייחסה להיקפן של תפיסות הסמים בגבולות היבשתיים של מדינת ישראל- "הפעילות היזומה למניעה למעשה מתבצעת גם בגבולות וגם במעברים, לצורך זה הוקמו משנת 2008 אותן יחידות גבול הנמצאות לאורך הגבולות כדי לתת מענה להברחות הסמים, מגבול ירדן ומצרים ? יחידת גבול יגאל בלבנון, יאג"י, שנמצאת באזור הגבול הצפוני של ירדן, יש לנו את יחידת ימ"ר שי שנותנת את המענה לאזור המרכז של גבול ירדן והחלק הדרומי של גבול ירדן שנמצא תחת אחריות יחידת מגן בדרום."

 

"חשוב לציין כאן שאותה פעילות למעשה של היחידות הביאה גם להגברת ההרתעה וגם הובילה לפעילות מכובדת ויפה מבחינת היקף התפיסות של הסמים.[...] ניתן לציין מבחינה מספרית, אולי באחוזים, שלפחות מבחינת הנתונים הקיימים אצלנו, מכלל התפיסות בשנת 2010 של מריחואנה [...] אנחנו יכולים להגיד ש- 57% ניתן למעשה לייחס לתפיסות בגבול מצרים. [...] חשיש כ- 63% מכלל התפיסות שהיו לנו נתפסו בגבול מצרים. אני יכולה גם להתייחס להרואין כי גם שם למעשה יש לנו נתון שכ- 80% נתפסו בגבולות ירדן, מצרים וכן בגבול סוריה".

 

מהי מריחואנה

 

מריחואנה היא המילה המשמשת לתיאור פרחים, זרעים ועלים מיובשים של הצמח קנבוס ( Indian hemp). ברחוב יש לו כינויים רבים אחרים כגון: גאנג'ה, גראס, חשיש ועשב.

 

חשיש הוא צורה של הסם, הוא מופק מהשרף של הצמח קנבוס. הוא גם נקרא שוקולד, הש או שיט, והוא חזק פי שישה בממוצע ממריחואנה.

 

"קנביס" מתאר סוגים שונים של הסם שמיוצרים מצמח הקנבוס, כולל מריחואנה וחשיש.

 

בלי קשר לשמו, הסם הזה הוא חומר הגורם להזיות ? חומר שמעוות את הקליטה החושית של המיינד לגבי העולם שאתה חי בו.

 

הכימיקל בקנביס שיוצר את העיוות הזה נקרא "THC". כמות ה-THC שנמצאת במנת מריחואנה מסוימת יכולה להשתנות באופן גדול, אבל באופן כללי, אחוז ה-THC עלה בשנים האחרונות.

כיצד משתמשים בסם זה?

מריחואנה היא תערובת של עלים, גבעולים, פרחים וזרעים מיובשים של הצמח קנבוס (hemp). היא בדרך כלל בצבעים ירוק, חום או אפור.

מריחואנה היא תערובת של עלים, גבעולים, פרחים וזרעים מיובשים של הצמח קנבוס (hemp). היא בדרך כלל בצבעים ירוק, חום או אפור.

חשיש הוא שרף חום-צהבהב, חום או שחור שמיובש ונדחס לצורת מוטות, מקלות או כדורים. כשמעשנים אותם, גם המריחואנה וגם החשיש מפיקים ניחוח מיוחד ומתוק.

חשיש הוא שרף חום-צהבהב, חום או שחור שמיובש ונדחס לצורת מוטות, מקלות או כדורים. כשמעשנים אותם, גם המריחואנה וגם החשיש מפיקים ניחוח מיוחד ומתוק.

 

כיצד משתמשים בסם זה -

 

מריחואנה היא הסם הלא חוקי הנפוץ ביותר בעולם. במחקר שנערך ב-2007 נמצא ש-14.4 מיליון אנשים בארצות-הברית בלבד עישנו מריחואנה לפחות פעם אחת במהלך החודש האחרון.

 

בדרך כלל מעשנים מריחואנה כסיגריות (ג'וינט), אבל ניתן גם לעשן אותה במקטרת. מקרה פחות שכיח הוא כשמערבבים אותה עם מזון ואוכלים אותה או שחולטים אותה כמו תה. לפעמים, המשתמשים פותחים סיגרים ומוציאים את הטבק, מחליפים אותו עם חשיש ? זה נקרא "blunt". ג'וינטים ו-"blunts" לפעמים מעורבבים עם סמים אחרים, יותר חזקים, כגון קראק קוקאין או PCP -חומר רב-עוצמה הגורם להזיות.

 

כשהאדם מעשן ג'וינט, הוא מרגיש את ההשפעה בתוך דקות. התחושות המיידיות- האצת פעימות הלב, ירידה בקואורדינציה ובשיווי המשקל, והלך רוח "חולמני" כאילו הכול לא אמיתי- מגיעות לשיא בתוך 30 הדקות הראשונות. השפעות לטווח קצר אלו בדרך כלל נעלמות בתוך שעתיים עד שלוש, אבל הן יכולות להימשך זמן רב יותר, תלוי בכמות הסם שהמשתמש לקח, בחוזק של ה-THC ובקיומם של סמים אחרים שנוספו לתערובת.

 

כיוון שהמשתמש הטיפוסי שואף יותר עשן ומחזיק אותו במשך זמן רב יותר מאשר עם סיגריה רגילה, לג'וינט יש השפעה חמורה על הריאות של האדם. מלבד אי-הנוחות בכאבי גרון והצטננויות, נמצא שצריכת ג'וינט אחד חושפת את האדם לאותה כמות של כימיקלים גורמי סרטן כמו עישון של 5 סיגריות.

 

ההשפעות המנטליות של שימוש במריחואנה הן חמורות באותה המידה. למעשני מריחואנה יש זיכרון וכושר מנטלי דלים יותר מאשר למי שאינו משתמש בסמים.

 

חיות שקיבלו מריחואנה מחוקרים אפילו סבלו מנזק מבני של המוח. (מתוך "האמת על מריחואנה")

 

ישראל אומרת לא לסמים- עמותה המפעילה תכנית חינוכית למניעת שימוש בסמים ואלכוהול

אף אחד אינו מטיל ספק בחומרתה של בעיית הסמים ובהשפעתה ההרסנית על הנוער. ירידה בציונים ואף גרוע מכך, סמים פוגעים בבריאות והורסים את חיי הצעירים.

הפתרון הטוב ביותר הוא להגיע לצעירים עם חינוך אפקטיבי נגד סמים המבוסס על עובדות, לפני שהם יתחילו להתנסות בסמים. הרבה פחות סביר שבני-נוער וצעירים אשר יודעים את האמת על סמים יתחילו להשתמש בהם. החלק העיקרי של התוכנית החינוכית של ארגון "עולם ללא סמים", המועברת על ידי עמותת "ישראל אומרת לא לסמים", מורכב מסרט תיעודי "האמת על סמים: אנשים אמיתיים, סיפורים אמיתיים." לסרט התיעודי מצורפות 13 חוברות ותשדירי שירות עטורי פרסים. יותר מ- 55 מיליון חוברות חינוכיות חולקו ביותר מ-60 מדינות ו-20 שפות שונות.

החבילה למחנך של "האמת על סמים" ממלאת את הצורך ההולך וגובר בכלים מעשיים כדי לעזור למורה, למדריך או למנהל לתקשר את האמת על סמים במהירות ובאפקטיביות. היא מספקת שיעורים, מטלות ופעילויות כיתתיות אשר יעודדו את השתתפות התלמידים וירתקו את תשומת הלב של הצעירים. התלמידים יקראו את החומר ברצון, ייצפו בו והכי חשוב ישתמשו בו כדי לקבל החלטות נכונות לגבי המנעות משימוש בסמים ואלכוהול.

ארגון "עולם ללא סמים" הינו ארגון עולמי של מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות.

 

קישורים וסימוכין

http://www.knesset.gov.il/protocols/data/html/samim/2011-07-05.html __________________________________________________________________

http://il.drugfreeworld.org         notodrugs.yestolife@gmail.com

 אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"-        Foundation for a Drug-Free World

 

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב