דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


סביאת אלכוהול עשויה לפגוע במוחם של מתבגרים 

מאת    [ 06/10/2011 ]

מילים במאמר: 738   [ נצפה 3347 פעמים ]

כאשר מתבגרים עוסקים בסביאת אלכוהול  (binge drinking) הם עשויים לגרום לעצמם נזקים חמורים בחלק הרגיש במוח, "החומר הלבן", על פי מחקר שהתבסס על בדיקות MRI (הדמיית תהודה מגנטית). חוקרים אומרים שפגיעה בחומר הלבן פירושה צמצום של 10% בזיכרון.

החוקרת הראשית, פרופ' סוזן טאפרט, מאוניברסיטת קליפורניה שבסן דייגו ציינה "במידה מסוימת היינו מופתעים שאצל אותם מתבגרים בעלי היסטוריה של סביאת אלכוהול מצאנו איכות ירודה יותר במובהק בחומר הלבן של המוח". אף שפגיעה בחומר הלבן של המוח נמצאה בעבר במוחם של אלכוהוליסטים מבוגרים. החוקרת ציינה שהסיבה לנזק אינה מובנת דיה "ייתכן שמקרים של סביאת אלכוהול בגיל הנעורים, כאשר מוחם עדיין מתפתח, עשויה הייתה להשפיע לרעה על התפתחות החומר הלבן במוחם."

 הצוות של טארפט נעזר ב- MRI (הדמיית תהודה מגנטית) לסריקת המוח אצל 28 מתבגרים. אצל 14 מהם נמצאה היסטוריה של סביאת אלכוהול, שמוגדרת צריכה של ארבעה או חמישה משקאות אלכוהול ביום. למרות שלחלק מהנערים הייתה היסטוריה של סביאת אלכוהול הם לא ענו על אמות המידה של שימוש לרעה באלכוהול או אלכוהוליזם, ציינה החוקרת.

על פי סריקות ה-MRI, נראה נזק בחומר הלבן של המוח בסריקות של המתבגרים שסבאו אלכוהול– במיוחד "קוהרנטיות" (רציפות) פחותה של סיבי חומר לבן, אשר מרמז על פגיעה בחומר הלבן, ציינה טארפט.

החומר הלבן הוא חלק חיוני במערכת העצבים המרכזית וחשיבותו רבה בהעברת מסרים בין חלקים שונים של החומר האפור במערכת העצבים.

טארפט ציינה שאם הנזק לחומר הלבן היה רק בבואה שנראית בסריקה, לא הייתה כל בעיה. "אך ראינו במחקרים אחרים הפחתה ביכולת החשיבה והזכירה אצל מתבגרים בעלי עבר של שתייה כבדה,"ציינה החוקרת.

במחקרים אלה אחזרו מתבגרים בעלי היסטוריה של שתייה כבדה כ-10% פחות מידע בהשוואה למתבגרים שלא לקו בסביאת אלכוהול, אמרה טארפט. "כמו כן ראינו שאם אתה מתחיל לשתות כמויות גדולות של אלכוהול בגיל ההתבגרות, אתה נמצא בסיכון של הידרדרות בחשיבה ועיבוד נתונים," אמרה החוקרת.

למרות שהמחקר נערך בקרב קבוצה קטנה של מתבגרים, טארפט מתייחסת לממצאים ברצינות "אני מרגישה שאני חייבת להיות בטוחה שבני לא יהיה מעורב בשתיית אלכוהול כאשר הוא יהיה בגיל ההתבגרות."**

אלכוהול הוא סם.

הוא נמצא בקטגוריית המדכאים. כלומר, הוא מאט תפקודים חיוניים וגורם לדיבור לא ברור, תנועות לא יציבות, הפרעה בקליטות חושיות וחוסר יכולת להגיב במהירות.

באשר להשפעתו על המיינד, הדרך הטובה ביותר להבין אותו היא כסם שמפחית את יכולתו של האדם לחשוב באופן רציונלי ומעוות את כושר השיפוט שלו.

למרות שהוא מסווג כמדכא, כמות האלכוהול שנצרך קובעת את סוג השפעה. רוב האנשים שותים כדי לקבל את ההשפעה המעוררת, כמו שתיית בירה או כוס יין כדי "להשתחרר". אבל אם אדם שותה יותר משהגוף יכול להתמודד איתו, הוא חווה את ההשפעות המדכאות של אלכוהול. הוא מתחיל להרגיש "טיפש" או לאבד קואורדינציה ושליטה.

מנת יתר של אלכוהול גורמת להשפעות מדכאות חמורות עוד יותר (חוסר יכולת להרגיש כאב, הרעלה שגורמת לגוף להקיא את הרעל, ולבסוף, חוסר הכרה, או גרוע מכך, תרדמת או מוות כתוצאה ממנת יתר חמורה). תגובות אלה תלויות בכמות האלכוהול ששותים ובמהירות השתיה.

ישנם סוגים שונים של אלכוהול. אתיל אלכוהול (אתנול), האלכוהול היחיד שמשתמשים בו במשקאות, מיוצר על ידי התססה של דגנים ופירות. תסיסה היא תהליך כימי שבו שמרים פועלים על מרכיבים מסוימים במזון ויוצרים אלכוהול. - מתוך "האמת על אלכוהול"

 

ישראל אומרת לא לסמים- עמותה המפעילה תכנית חינוכית למניעת שימוש בסמים ואלכוהול

אף אחד אינו מטיל ספק בחומרתה של בעיית הסמים ובהשפעתה ההרסנית על הנוער. ירידה בציונים ואף גרוע מכך, סמים פוגעים בבריאות והורסים את חיי הצעירים.

הפתרון הטוב ביותר הוא להגיע לצעירים עם חינוך אפקטיבי נגד סמים המבוסס על עובדות, לפני שהם יתחילו להתנסות בסמים. הרבה פחות סביר שבני-נוער וצעירים אשר יודעים את האמת על סמים יתחילו להשתמש בהם. החלק העיקרי של התוכנית החינוכית של ארגון "עולם ללא סמים", המועברת על ידי עמותת "ישראל אומרת לא לסמים", מורכב מסרט תיעודי "האמת על סמים: אנשים אמיתיים, סיפורים אמיתיים." לסרט התיעודי מצורפות 13 חוברות ותשדירי שירות עטורי פרסים. יותר מ- 55 מיליון חוברות חינוכיות חולקו ביותר מ-60 מדינות ו-20 שפות שונות.

החבילה למחנך של "האמת על סמים" ממלאת את הצורך ההולך וגובר בכלים מעשיים כדי לעזור למורה, למדריך או למנהל לתקשר את האמת על סמים במהירות ובאפקטיביות. היא מספקת שיעורים, מטלות ופעילויות כיתתיות אשר יעודדו את השתתפות התלמידים וירתקו את תשומת הלב של הצעירים. התלמידים יקראו את החומר ברצון, ייצפו בו והכי חשוב ישתמשו בו כדי לקבל החלטות נכונות לגבי המנעות משימוש בסמים ואלכוהול.

ארגון "עולם ללא סמים" הינו ארגון עולמי של מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות.

http://il.drugfreeworld.org           notodrugs.yestolife@gmail.com

אילת מליס כהן עמותת "ישראל אומרת לא לסמים"

 

** מתוך- ידע סמים ואלכוהול, יפה צוברי, הרשות למלחמה בסמים

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב