דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


סמי הקנבוס גורמים לסרטן ופוגעים ב- DNA 

מאת    [ 07/09/2011 ]

מילים במאמר: 580   [ נצפה 2597 פעמים ]

מדענים מאירופה גילו הוכחות חותכות לעובדה שעישון מריחואנה פוגע ב- DNA בדרכים שיכולות להגביר סכנה של סרטן.

במאמר שהתפרסם בכתב העת  Chemical Research in Toxicology, מדווחים רג'ינדר סאיי ועמיתיו מאוניברסיטת לייססטר, בריטניה, על פיתוח שיטה של Mass Spectrometry (MS) אשר מאפשרת אינדיקציה ברורה לכך שמריחואנה הורסת את ה- DNA, בתנאי מעבדה.

העובדה שחומרים רעילים בעשן הטבק יכולים לפגוע ב- DNA ולהגדיל את הסיכון לסרטן הריאה וסרטנים אחרים, ידועה זה מכבר. מדענים לא היו בטוחים אם גם לעשן המריחואנה השפעה דומה.

עתה הוכיחו מדענים מאוניברסיטת לייססטר, בשיתוף עם עמיתי מדע ממכון קרולינסקה שבשבדיה, שעשן המריחואנה מסרטן בשל החומר Acetaldehyde המצוי בו.

צוות המדענים מציין שידוע כי הטבק מכיל 4,000 כימיקלים ו- 60 מהם סווגו כמסרטנים.  בניגוד לכך, לא נחקרי עד כה החומרים המסרטנים שבקנבוס. ידוע שבקנבוס מצויים 400 חומרים כימיים ובהם 60 קנבינואידים, אך בשל היותו פחות דליק מטבק הוא מכיל ב-50% יותר מחוללי סרטן (carcinogenic polycyclic aromatic hydrocarbons), בהם החומרים , naphthalene benzanthracene ו- benzopyrene, בהשוואה לעשן הטבק.

ליכולת של עשן הקנבוס לפגוע בDNA יש חשיבות גדולה בתחומים של בריאות האדם, במיוחד משום שהמעשנים את הקנבוס שואפים את העשן יותר לעומק מאשר מעשני סיגריות, ומגדילים את העומס על מערכת הנשימה. העישון של 3-4 סיגריות קנבוס ביום גורם לנזק לריאות המקביל לזה של 20 סיגריות טבק ליום, מוסיפים החוקרים.

"ממצאים אלה מספקים הוכחה ליכולת שיש לסמי קנבוס לפגוע ב DNA ולכן העישון של קנבוס עשוי להזיק לבריאות האדם והוא בעל פוטנציאל לפתח סרטן", סיכמו החוקרים.**

 

 

 

האמת על מריחואנה- סטטיסטיקות בינלאומיות

 

על-פי האו"ם, 158.8 מיליון אנשים ברחבי העולם משתמשים במריחואנה – למעלה מ-3.8% מכלל אוכלוסיית כדור הארץ.

למעלה מ-94 מיליון אנשים בארה"ב הודו שהם ניסו את זה לפחות פעם אחת.

לפי "הסקר הלאומי על שימוש בסמים ובריאות" של שנת 2007, 2.1 מיליון אנשים בארה"ב השתמשו במריחואנה בפעם הראשונה באותה שנה.

ב-2007 6.7% מכל האנשים בגילאי 12 עד 17 השתמשו במריחואנה באותו הזמן.

לפי הערכות של ממשלת ארה"ב, ייצור ביתי של מריחואנה עלה פי 10 במהלך 25 השנים האחרונות: מ-1000 טונות בשנת 1981 ועד 10,000 טונות בשנת 2006. זה לא מפתיע אם כן ש-58% מהילדים בגילאי 12 עד 17 מצהירים שקל להשיג גראס. משתמשי מריחואנה בארה"ב הוציאו כ-10.5 מיליארד דולר על הסם בשנת 2000.

בשנת 2005, היו 242,000 ביקורים במיון בעקבות שימוש במריחואנה.

לפי מנהל האכיפה של סמים של ארה"ב, לאחוז גדול מהאנשים שנעצרים על פשעים מתגלה מריחואנה בבדיקת השתן. בהיקף כלל-ארצי, ל-40% מהזכרים הבוגרים מתגלה מריחואנה בבדיקת השתן שנעשית במהלך המעצר.

מתוך האנשים בגילאי 26 ומעלה שהשתשמו במריחואנה לפני גיל 15, 62% עברו להשתמש בקוקאין בנקודה מסוימת בחייהם; 9% השתמשו בהרואין לפחות פעם אחת; ו-54% השתמשו, ללא צורך רפואי, בתרופות מרשם משנות חשיבה.

אחרי אלכוהול, מריחואנה היא החומר שנמצא בשכיחות הגבוהה ביותר בגופם של נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות. – מתוך "האמת על מריחואנה"

סדרת חוברות "האמת על הסמים" ו"האמת על אלכוהול" הופקה על ידי ארגון "עולם ללא סמים" העולמי. "עולם ללא סמים" הינו ארגון מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות. בישראל, ההרצאות על הסמים הועברו למעל 5000 בני נוער וצעירים ועשרות אלפי חוברות חולקו בישובים רבים בהם גם נהריה, חיפה, תמרה, כעביה, תל אביב, בת ים, נתיבות ורהט. הארגון עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

http://il.drugfreeworld.org           notodrugs.yestolife@gmail.com

אילת מליס כהן עמותת "ישראל אומרת לא לסמים"

 

** מתוך- ידע סמים ואלכוהול, נובמבר 2009 , הרשות למלחמה בסמים

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב