דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


השימוש באלכוהול אחראי ל- 4 אחוז מנטל התחלואה בעולם 

מאת    [ 07/09/2011 ]

מילים במאמר: 535   [ נצפה 2121 פעמים ]

 

קשר הפוך בין עוצמת מדיניות האלכוהול לבין צריכה בפועל  

מעריכים שהשימוש באלכוהול אחראי ל-4% מנטל התחלואה בעולם. עובדה זו ממריצה ממשלות להטיל תקנות שנועדו לצמצם את התוצאות השליליות הנלוות לצריכת אלכוהול. כדי לסייע למנהיגי ציבור וקובעי המדיניות, פיתחו חוקרים "מפתח של מדיניות האלכוהול" שנועד לאמוד את כוחה של מדיניות האלכוהול בכל מדינה.

המפתח מחולל דירוג שמבוסס על מדיניות בחמישה תחומים: זמינות פיזית של האלכוהול, מכלול התנאים והנסיבות של שתייה (תוכניות מניעה בקהילה, מניעת בעיות אלכוהול, הכשרה של מגישי אלכוהול למניעת אלימות והתמודדות עמה), מחירי האלכוהול, פרסום האלכוהול, הפעלת כלי רכב (אלכוהול ונהיגה). המחקר נערך ל-30 המדינות שחברות בארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי (באירופה, אסיה צפון אמריקה ואוסטרליה). נערך ניתוח רגרסיה כדי לבחון את הקשר שבין דירוג המדיניות של מדינה מסוימת לבין צריכת אלכוהול לנפש. כלל המדינות קיבלו ניקוד חציוני של 42.4 מתוך 100 נקודות אפשריות (בין 14.5 נקודות של לוקסמבורג ל-67.3 נקודות של נורווגיה) לגבי מדיניות האלכוהול. הניתוח גילה קשר שלילי חזק בין הדירוג לבין צריכת אלכוהול: דירוג גבוה ב-10 נקודות נקשר לצריכה מופחתת של ליטר אלכוהול טהור לנפש בשנה.

מסקנות:

נמצאו הבדלים גדולים בין המדינות במפתח של מדיניות אלכוהול. המחקר גילה קשר הפוך ברור בין עוצמתה של המדיניות לבין שיעור השימוש באלכוהול. המפתח הוא כלי שמאפשר עריכת השוואות בין-לאומיות. כמו כן, הוא יכול לסייע לקובעי מדיניות לשקול מחדש ולחזק תקנות קיימות שמטרתן למזער נזקים שקשורים לצריכת אלכוהול, ולהעריך את השפעתם האפשרית של השינויים על מפתח המדיניות**

אלכוהול הוא סם.

הוא נמצא בקטגוריית המדכאים. כלומר, הוא מאט תפקודים חיוניים וגורם לדיבור לא ברור, תנועות לא יציבות, הפרעה בקליטות חושיות וחוסר יכולת להגיב במהירות.

באשר להשפעתו על המיינד, הדרך הטובה ביותר להבין אותו היא כסם שמפחית את יכולתו של האדם לחשוב באופן רציונלי ומעוות את כושר השיפוט שלו.

למרות שהוא מסווג כמדכא, כמות האלכוהול שנצרך קובעת את סוג השפעה. רוב האנשים שותים כדי לקבל את ההשפעה המעוררת, כמו שתיית בירה או כוס יין כדי "להשתחרר". אבל אם אדם שותה יותר משהגוף יכול להתמודד איתו, הוא חווה את ההשפעות המדכאות של אלכוהול. הוא מתחיל להרגיש "טיפש" או לאבד קואורדינציה ושליטה.

מנת יתר של אלכוהול גורמת להשפעות מדכאות חמורות עוד יותר (חוסר יכולת להרגיש כאב, הרעלה שגורמת לגוף להקיא את הרעל, ולבסוף, חוסר הכרה, או גרוע מכך, תרדמת או מוות כתוצאה ממנת יתר חמורה). תגובות אלה תלויות בכמות האלכוהול ששותים ובמהירות השתיה.

ישנם סוגים שונים של אלכוהול. אתיל אלכוהול (אתנול), האלכוהול היחיד שמשתמשים בו במשקאות, מיוצר על ידי התססה של דגנים ופירות. תסיסה היא תהליך כימי שבו שמרים פועלים על מרכיבים מסוימים במזון ויוצרים אלכוהול. - מתוך "האמת על אלכוהול"

סדרת חוברות "האמת על הסמים" ו"האמת על אלכוהול" הופקה על ידי ארגון "עולם ללא סמים" העולמי. "עולם ללא סמים" הינו ארגון מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות. בישראל, ההרצאות על הסמים הועברו למעל 5000 בני נוער וצעירים ועשרות אלפי חוברות חולקו בישובים רבים בהם גם נהריה, חיפה, תמרה, כעביה, תל אביב, בת ים, נתיבות ורהט. הארגון עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים. 

http://il.drugfreeworld.org           notodrugs.yestolife@gmail.com

אילת מליס כהן, עמותת "ישראל אומרת לא לסמים"

** מתוך- ידע סמים ואלכוהול, נובמבר 2009 , הרשות למלחמה בסמים

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב