דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


נשים שעישנו מריחואנה בתקופת ההיריון עלולות לפגוע בגידול ובהתפתחות של העובר ברחם 

מאת    [ 31/08/2011 ]

מילים במאמר: 645   [ נצפה 3219 פעמים ]

 

גידול לא מספיק של העובר וממדי ראש קטנים של היילוד קשורים לקשיים בחשיבה, בזיכרון ובהתנהגות בגיל הילדות. ידוע שעישון סיגריות בהיריון גורם לפגיעה בצמיחה של העובר ברחם. אך ממצאי מחקרים בנושא בכל הנוגע לעישון מריחואנה לא היו חד משמעיים.

במחקר שנערך בהולנד ועקב אחר יותר מ-7000 נשים בהיריון אשר 3% מהן עישנו מריחואנה לפחות בראשית ההיריון, נמצא שמשקל היילודים של מעשנות מריחואנה היה נמוך יותר בלידה והיקף ראשם קטן יותר משל התינוקות האחרים.

עוד נמצא במחקר שככל שהצריכה של מריחואנה בתקופת ההיריון הייתה ממושכת יותר, כן הייתה השפעתה רב היותר על ממדי היילוד ומשקלו – ממצא שמרמז על אחריות הסם עצמו לתופעה.

נמצא שלעישון מריחואנה השפעות רבות יותר מאשר עישון טבק, על משקל העובר והיילוד.

אף אם עישון המריחואנה היה מוגבל לראשית ההיריון, עשויות השפעותיו להיות בלתי הפיכות בכל הנוגע לצמיחת העובר, ציינו החוקרים.

מתוך הנשים שהשתתפו במחקר, 214 ציינו שצרכו מריחואנה לפני ההיריון ובראשיתו, 81% מהן הפסיקו לצרוך את חומר כאשר ידעו שהן הרות, אך 41 נשים המשיכו לעשן מריחואנה גם בהמשך ההיריון. נשים שצרכו מריחואנה רק בתחילת ההיריון ילדו תינוקות שמשקלם נמוך ב-156 גרם בממוצע מהתינוקות האחרים. נשים שהמשיכו לצרוך מריחואנה מעבר לתחילת ההיריון, ילדו תינוקות שמשקלם היה נמוך מהאחרים ב-277 גרם בממוצע.

על פי בדיקות אולטרה-סאונד עישון מריחואנה בראשית ההיריון גרם להפחתה במשקל העובר ב-11 גרם בשבוע בממוצע, בעוד שהמשך שימוש בתקופת ההיריון גרם להפחתה במשקל של 14 גרם בממוצע לשבוע, זאת, בהשוואה להפחתה במשקל של 4 גרם בשבוע בגין עישון טבק.

ממצאים דומים נמצאו בכל הנוגע להיקף הראש של היילודים.

הסיבות לממצאים אלה יכולות להיות מחסור בהגעת חמצן לעובר, כמו כן תוצרי הלוואי של עישון מריחואנה עשויים לפגוע במערכת העצבים ובמערכת ההורמונאלית של העובר המתפתח. גם תזונה לקויה ולחץ (stress) ממושך בקרב מעשנות מריחואנה עשויים לפגוע בצמיחת העובר.**

 

האמת על מריחואנה- סטטיסטיקות בינלאומיות

 

על-פי האו"ם, 158.8 מיליון אנשים ברחבי העולם משתמשים במריחואנה – למעלה מ-3.8% מכלל אוכלוסיית כדור הארץ.

למעלה מ-94 מיליון אנשים בארה"ב הודו שהם ניסו את זה לפחות פעם אחת.

לפי "הסקר הלאומי על שימוש בסמים ובריאות" של שנת 2007, 2.1 מיליון אנשים בארה"ב השתמשו במריחואנה בפעם הראשונה באותה שנה.

ב-2007 6.7% מכל האנשים בגילאי 12 עד 17 השתמשו במריחואנה באותו הזמן.

לפי הערכות של ממשלת ארה"ב, ייצור ביתי של מריחואנה עלה פי 10 במהלך 25 השנים האחרונות: מ-1000 טונות בשנת 1981 ועד 10,000 טונות בשנת 2006. זה לא מפתיע אם כן ש-58% מהילדים בגילאי 12 עד 17 מצהירים שקל להשיג גראס. משתמשי מריחואנה בארה"ב הוציאו כ-10.5 מיליארד דולר על הסם בשנת 2000.

בשנת 2005, היו 242,000 ביקורים במיון בעקבות שימוש במריחואנה.

לפי מנהל האכיפה של סמים של ארה"ב, לאחוז גדול מהאנשים שנעצרים על פשעים מתגלה מריחואנה בבדיקת השתן. בהיקף כלל-ארצי, ל-40% מהזכרים הבוגרים מתגלה מריחואנה בבדיקת השתן שנעשית במהלך המעצר.

מתוך האנשים בגילאי 26 ומעלה שהשתשמו במריחואנה לפני גיל 15, 62% עברו להשתמש בקוקאין בנקודה מסוימת בחייהם; 9% השתמשו בהרואין לפחות פעם אחת; ו-54% השתמשו, ללא צורך רפואי, בתרופות מרשם משנות חשיבה.

אחרי אלכוהול, מריחואנה היא החומר שנמצא בשכיחות הגבוהה ביותר בגופם של נהגים שהיו מעורבים בתאונות דרכים קטלניות. – מתוך "האמת על מריחואנה"

 

 סדרת חוברות "האמת על הסמים" ו"האמת על אלכוהול" הופקה על ידי ארגון "עולם ללא סמים" העולמי. "עולם ללא סמים" הינו ארגון מתנדבים, ללא מטרות רווח, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, הפועל בתחום החינוך והבאת ידע אמיתי על סמים ואלכוהול לילדים ונוער ב- 125 מדינות. בישראל, ההרצאות על הסמים הועברו למעל 5000 בני נוער וצעירים ועשרות אלפי חוברות חולקו בישובים רבים בהם גם נהריה, חיפה, תמרה, כעביה, תל אביב, בת ים, נתיבות ורהט. הארגון עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

http://il.drugfreeworld.org           notodrugs.yestolife@gmail.com

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"- © Foundation for a Drug-Free World

 

** מתוך- ידע סמים ואלכוהול , יפה צוברי, הרשות למלחמה בסמים

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב