דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


שווי הסחר הלא חוקי בסמים עוקף את הכלכלה הלגיטימית 

מאת    [ 10/08/2011 ]

מילים במאמר: 588   [ נצפה 2763 פעמים ]

למרות עליה בפעילות להפחתת הביקוש לסמים, בשנים האחרונות, השימוש בסמים ממשיך לגבות מחיר כבד. כ- 210 מליון אנשים משתמשים בסמים לא חוקיים ברחבי העולם, כאשר כל שנה, כמעט 200,000 מהם מתים כתוצאה משימוש בסמים. קיים עדיין צורך עצום בתוכניות למניעת שימוש בסמים, תכניות טיפול ותמיכה, במיוחד במדינות המתפתחות. שימוש בסמים משפיעל לא רק על משתמשים בודדים אלא גם על המשפחות שלהם, חברים, עמיתים לעבודה, והקהילה. ילדים אשר הוריהם לוקחים סמים, נמצאים בסיכון גבוה יותר לשימוש בסמים ולהתנהגויות מסוכנות אחרות. סמים מייצרים פשע, אלימות רחוב ובעיות חברתיות אחרות אשר גורמות לנזק לקהילה. באזורים מסוימים שימוש בסמים תורם להתפשטות מהירה של מחלות זיהומיות כמו איידס וצהבת.

 

באירופה הגידול בצריכת הרואין נעצר ובצפון אמריקה צריכת הקוקואין נמצאת בירידה. אלו השווקים הרווחיים ביותר עבור סמים אלו .אבל הישגים אלו נפגעים על ידי מספר מגמות המנוגדות לכך- עלייה בשימוש בקוקאין באירופה ודרום אמריקה בעשור האחרון, ההתרחבות של השימוש בהרואין באפריקה אשר חלה לאחרונה והגידול בשימוש לרעה ב'סמים מעוצבים' סינטטיים ותרופות מרשם באזורים מסוימים. בינתיים מופיעות גם צורות חדשות של צריכת סמים- צריכה של שילובי סמים במקום שימוש רק בסם אחד לא חוקי הופכת להיות נפוצה יותר, מה שמגביר את הסיכון למוות או להשלכות בריאותיות חמורות.

מבחינת ההיבטים של ההספקה, גידול צמח הפרג ושיח הקוקה מוגבל כיום למספר מצומצם של מדינות, אך ייצור ההרואין והקוקאין נותר ברמות גבוהות.

למרות שבשנת 2010 נראתה ירידה משמעותית בכמות ייצור האופיום, היה זה בעיקר בגלל מגיפה שפגעה בצמחי הפרג באזורי גידול נרחבים באפגניסטן. בין השנים 1998 ו-2009, הייצור העולמי של אופיום גדל ב-80%, מה שהופך את הירידה בתפוקה בשנת 2010 ללא משמעותית בהתייחס לעשור האחרון. בינתיים, שוק הקוקאין לא הצטמצם משמעותית, אלא פשוט נדד גיאוגרפית מבחינת היצע וביקוש. רק לפני עשור, שוק הקוקאין הצפון אמריקאי היה גדול פי ארבע מזה האירופאי, אך כיום אנו צופים בהשתוות שלהם. כיום שוק הקוקאין האירופאי מוערך בכ-33 מיליארד דולר, היקף כמעט זהה לערך של השוק הצפון אמריקאי שמוערך בכ-37 מליארד דולר.

הברחת הסמים, החולייה הקריטית המקשרת בין הייצור לצריכה, מממנת ארגוני פשע בכל העולם ומוערכת במאות מליארדי דולרים, מה שמציב אתגר הולך וגדל ליציבות והבטחון. מבריחי סמים וארגוני פשע יוצרים רשתות בין יבשתיות, המעבירות סמים בין יבשת אחת, דרך האחרת ושווקם ביבשת שלישית. במדינות ואזורים מסוימים, שווי הסחר הלא חוקי בסמים עוקף בהרבה את זה של הכלכלה הלגיטימית. הכמות האדירה של כסף הנשלטת בידי מבריחי הסמים מאפשרת להם להשחית שלטונות ובכירים. בשנים האחרונות היינו עדים למספר מקרים בהם שרים וראשי ארגונים לאומיים לאכיפת החוק היו מעורבים בשחיתות הקשורה לסמים. היינו גם עדים למספר הולך וגדל של מקרי אלימות, מאבקים ופעילות טרוריסטית שהונעה ע"י סחר בסמים ופשע מאורגן.

נוכח האתגרים המגוונים והמסובכים הללו, עלינו להגביר את היעילות של התגובה העולמית לסמים בלתי חוקיים.

שנת 2011 הינה שנת היובל לאבן המפתח לשליטה עולמית בסמים- "האמנה הבינלאומית לסמים נרקוטיים" - שנחתמה בשנת 1961. הוראותיה תקפות עד היום, וגם מדינת ישראל חתומה עליה.

ישראל אומרת לא לסמים

ארגון "ישראל אומרת לא לסמים" פועל בשלוש שנים האחרונות תחת התנועה העולמית "המוסד לעולם ללא סמים" ( Foundation for a Drug-Free World). הארגון, אשר הוקם על ידי סיינטולוגים, מפעיל מתנדבים אשר מקדישים שעות רבות מזמנם, בכל רחבי ישראל ללמד, להעביר הרצאות ולהעביר ידע לצעירים ומבוגרים, על הסכנות בשימוש בסמים כשהם יודעים שהסיכוי של בני נוער להשתמש בסמים קטן ב- 40% לאחר שהם קיבלו ידע וחינוך לגבי ההשלכות של השימוש.

"המוסד לעולם ללא סמים" הינו ארגון ללא מטרות רווח אשר מעודד צעירים ומבוגרים, באמצעות מידע ועובדות, להחליט בצורה מושכלת שלא להשתמש בסמים וחיות חיים נקיים מסמים.

http://il.drugfreeworld.org   

notodrugs.yestolife@gmail.com ישראל

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"-        Foundation for a Drug-Free World

 

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב