דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


''אלטנוילנד''- רב מכר אצל הפלשתינאים, ה''נכבה'' - אצל הישראלים 

מאת    [ 15/05/2011 ]

מילים במאמר: 1424   [ נצפה 2418 פעמים ]

זה קורה בדרך כלל  בקרב הבריות , שאנשים, מבוגרים ותלמידים, במקום ללכת לחנות ולקנות או להחליף ספרים, עושים זאת בעצמם. אבל כאן מדובר בספרי היסטוריה ובשני ראשי ממשלות. ראש ממשלת ישראל ביבי נתניהו וראש הממשלה של הרשות הפלשתינית סאלם פיאד. בעצם הם לא החליפו ממש ספרים, אלא כול אחד למד ממשנתו של האחר.סלאם פיאד למד מהרצל ובן גוריון , ואילו ביבי למד ממקראות  ה"נכבה".

ראש הממשלה הפלשתינאי, סאלם פיאד בגיבויו של ראש הרשות  אבן מאזן, מכין את העם הפלשתינאי  לעצמאות. השיטה היא "דונם פה ודונם שם, רגב אחר רגב".,בנייה, יצירת זהות פלשתינאית, הקמת כוח שיטור פלשתינאי. נכון שה"נכבה" , אינה שואה והיא במידה רבה באשמת הערבים  שלא זו בלבד שפתחו במלחמה אלא רובם נמלטו בשל הבטחה שצבאות ערב יכבשו את ארץ ישראל. אך יש להם לעומת זאת שטח שהוא כבוש על ידי אחרים. העולם לא מקבל זאת. העולם בדעה כי כשם שיש ליהודים מדינה שלהם, שהאו"ם תמך בהקמתה, מגיעה לפלשתינאים מדינה משלהם בעצם, האו"ם  קבל כבר החלטה בשנת 1947 על הקמת מדינה פלשתינאית. השפעתו של האו"ם כיום, היא פוליטית הסברתית מן הדרגה העליונה, מה גם שהאו"ם אף פעם לא היה "או"ם שמום" כהתבטאותו של בן גוריון, הייתה לו השפיעה. הא- ראייה. העצרת שלו החליטה על הקמת המדינה היהודית.

ישראל הרשמית שזלזלה במוסד זה, בדיוק כמו  המנהיגים הערביים בשנת 1948 , פתאום מזדעקת לנוכח האפשרות  שהעצרת תקבל החלטה בדבר הקמת מדינת פלשתינאית.זה הוא אחד השיעורים הראשיים שלמדו המנהיגים הערבים. זה לקח להם זמן, אבל בסוף למדו.בשעתו, הנהגת הציבור הערבי ,בשנת 1947 , בראשות ה"וועד הערבי העליון" ואיתה רוב הציבור הערבי, בארץ וקרוב לוודאי במדינות השכנות היו נגד תוכנית החלוקה. הם רצו פלשתין שלמה. בן גוריון היה עוד קודם לכן מוכן לקבל את "תוכנית בילטמור" בדבר חלוקת הארץ וכפועל יוצא את  החלטת עצרת האומות המאוחדות מספר 181 שהתקבלה ב- 29 בספטמבר 1947.  היו אצלנו הפלגים הימניים בראשם הרוויזיוניסטים שהתנגדו, אבל רוב המפלגות והעם קבלו את התוכנית.אילו הערבים היו מסכימים לכך הם היו מקבלים מדינה גדולה הרבה יותר מכפי שמוצע להם היום. אבל אז הם אמרו: לא,לא!!! היום -הם למדו.- מאיתנו..

מדינה בדרך

פעם המשימה של  המוסדות הלאומיים בארץ ישראל והממשלה לאחר מכן – הייתה  עשייה מצד אחד. מצד שני- ציפייה שהערבים יעשו את המשגים ואנו נהיה סמוכים אל שולחן ההבלים והמחדלים של שכיננו. לא עוד. הפעם התהפכו היוצרות. הערבים כמעט לא צריכים לעשות הרבה אלא לסמוך על שרשרת המשגים, האסטרטגיים והטקטיים של ממשלת ישראל ,לרבות הצעקה :אין פרטנר.או חמס חמאס!!!

הרשות הפלשתינאית למדה יפה את תולדות הציונות המדינית. חסל סדר אינתיפאדה בגדה מבית היוצר של ה"פורשים" שלהם . ישנה משנה סדורה חדשה של "מדינה בדרך" בדיוק כמו בתקופה של מועצת העם והסוכנות היהודית. אשר להסכם עם החמאס, הם אומרים כי כמו שאתם הציונים ,בעת הצורך , השלמתם עם המחתרות שמחוץ להגנה, ועם הקמת המדינה פרקתם את כול הכוחות הלא סדירים  תאפשרו לנו לעשות אותו הדבר. היה אם  תהיינה בחירות וחמאס ישלוט, יקרה אחת מן השתיים . או שהוא ייאלץ לשנות מדיניות כלפי ישראל, אם חפץ חיים הוא ,בדיוק כמונו בפת"ח או כמו מצרים וירדן . או שהוא לא יוכל לשלוט לאורך ימים, ואז תוכלו לפתוח פה ויהיו לכם עד כמה אמצעים במחסנים שלכם. ובכלל, חכו. הרי שמעתם מה שאמר ראש השב"כ היוצא ,יובל דיסקין, שהדבק בין פת"ח לבין החמאס לא יחזיק מעמד. גם אנו לא יודעים מה יהיה. מבחינתנו- הרשות הפלשתינאית- או שהחמאס יסכים למדיניות שלנו, או שהוא לא יהיה שותף, או שבבחירות הוא יובס. מה בוער לכם? מה הקפיץ הזה של ביבי? אלא אם כן זאת עוד עילה מבית היוצר של הסירובניק ביבי.ביבי הלא!לא! בדיוק כמו שאנו היינו בשנות השלושים והארבעים במאה שעברה ואנו כבר בלענו מאז הרבה כובעים בגלל זה.

לישוב היהודי בארץ ישראל הייתה המגבית היהודית המאוחדת והקהילה היהודית באמריקה ולפלשתינאים יש  תרומות מצד מדינות ערב  מעין ",מגבית ערבית מאוחדת" לבניית שיכונים, מפעלי תרבות וספורט וגם עזרה מן העולם המערבי  כפרס על התנהגות טובה, ולא אלימה. ואם אתם מאיימים עלינו הפלשתינאים שלא תעבירו את הכסף שמגיע לנו. זה לא יעזור לכם. העולם לא ייתן יד לכך, ואתם יודעים מי עוד? היצואנים שלכם. בינתיים שליחי המגביות שלנו יודיעו בקטאר,בריאד,בקהיר ובבירות, שישראל שודדת את כספי האחים האומללים. גם את זה למדנו. עדיין אין לנו

ה"בונדס", אבל יהיה, במיוחד אם נמצא ",אישיות " מתאימה לנהל את המפעל. ועוד משהו, "אוף ד'רקורד" . חאלד משעל ביקש  מן הספרייה להשאיל לו את ספרו של הרצל " אלטנוילנד".אם שמתם לב גם הוא מדבר פחות.הוא קורא. אמרו שאולי גם אצלו, או אצל עמיתיו, מכרסם הרהור שמכיוון שאת היהודים אי אפשר לזרוק לים,חשוב שגם את העזתים לא יזרקו לשם. כמו שאתם הישראלים לא עושים טובה לפלשתינאים אלא לעצמכם אולי גם הם הגיעו למסקנה שהם עושים טובה לעצמם.כאשר הפלשתינאים ייצאו בתהלוכות בשבוע הבא לציון יום ה"נכבא", זה לא יהיה שעור שלמדו מכיכר א-תחריר בקהיר. שם בכלל המצב לא וורוד.הם למדו זאת ממקור הרבה יותר מוקדם, מן ההפגנות של אנשי היישוב שהניפו כרזות "מדינה יהודית- עלייה חופשית", בישוב מאורגן היטב, עם תשתית שלטונית.

"מרמרה"  היא ה"אקסודוס" של הפלשתינאים

אשר למצור על עזה והמשטים לעזה. פיאד, אבו מאזן ומשעל- כולם ביחד, יכולים לומר משהו כזה. אתם הישראלים שכחתם את ההעפלה. אנו אמנם לא מביאים מעפילים לעזה, אלא מזון. אבל הערך המוסף של  מבצע ההעפלה שלכם, כמו הערך המוסף של המשטים לעזה הוא בחשיפה.מה שאתם עשיתם עם האוניה "יציאת אירופה"- exodus אנו עשינו ב"מרמרה" –marmara. אז, עיני העולם היו נשואות לאותם מראות כאשר החיילים של הכובש הבריטי נאבקו וגם  גרמו להרג של אנשים, ניצולי שואה. כתוצאה מזה לא רק נוצרה הגדה, ובין היתר גם ספר וגם סרט מאוד מפורסמים, אלא קמה מערכה מדינית נגד הבריטים הכובשים. דווקא באותם מקרים שהבריטים גילו תקיפות יתרה, כמו במקרה של ",אקסודוס",  הישוב היהודי ניצל זאת היטב. בעולם החופשי ובעיקר בארה"ב קמה צעקה גדולה נגד הבריטים ודרישה לאפשר עלייה. העולם ובעיקר ארה"ב לחצו על ממשלת בריטניה  שתפתח את השערים. היא לא פתחה אותם ליהודים אלא פתחה אותם בסופו של דבר לכוחותיה שלה שעזבו את ארץ ישראל.

אם רוצים עוד פרטים- בבקשה. להזכירכם- הישראלים. הפל"ים  דאג ש"אקסודוס" לא תהיה קלה להשתלטות על ידי הבריטים. על דפנות הספינה הותקנו גדרי תיל. הוכנו זרנוקים להמטרת מים בעוצמה וגם מתקנים להתזת שמן. נשק חם לא היה על האוניה. אבל היה נשק "קר" כמו תפוחי אדמה גדולים שאם הם פוגעים בראש הם עלולים לגרום גם למוות, והיו גם יתדות ברזל. המעפילים נאבקו בחיילים וכתוצאה מהשלכת חפצים עליהם, כמו האבנים שמטילים נערים פלשתינאים עליכם, החיילים הבריטים פתחו באש. שלשה מעפילים נהרגו,וגם הקצין הראשון ועשרות נפצעו. כול זאת מן הסתם הבאתם בחשבון. הייתה לכם תחנת שידור על האוניה ושידרתם מלב ים כדי להגביר את התעמולה. והצלחתם. המעפילים אומנם לא הורדו על החוף, אבל העולם היה אתכם והישוב היהודי ניצב מאחוריכם. ניצחתם גם במערכת ההסברה ובסופו של דבר גם בעליה חופשית למדינה יהודית.

מבחינתנו, הפלשתינאים, ה"מרמרה" שלנו היא ה"אקסודוס" שלכם, ואם אתם רוצים לומר "להבדיל"- ניחא. אנשי השייטת שלכם השתלטו על האוניה, ואין זה משנה מי גרם  להרוגים- התורכים או לוחמי חייל הים. העיקר שכול המראות גרמו לפרסום אדיר בכול העולם. בדיוק מה שפרשת ",אקסודוס" עשתה בשעתה לטובתכם, פרשת "מרמרה" עשתה עכשיו לטובתנו. למדנו מכם.ההבדל הוא שאז לא הייתה טלוויזיה,לא אינטרנט,לא האייפון. כיום יש.

ועוד פרט חשוב,שעל המסביר הראשי שלכם, ביבי, להביא בחשבון. הוא יודע יפה מאוד שבהסברה אין השוואה מדוקדקת. לא עוסקים בדקויות. יש שחור ויש לבן. המעפילים, כאמור היו שרידי שואה. הם היו בין היתר כלואים בגטאות. עזה היא לא  גטו לודז' או גטו וילנה, אבל היא כמו גטו "סווטו" ליד יוהנסבורג..יותר מזה, היא נצורה. המדיה בימינו היא צהובה ואדומה. המצלמה אוהבת מצור,מצוקה, זעקות, מאבק החלש נגד החזק, גולית מול דוד,

בקטע מוסגר אציין כי בשעתו כשהבעתי את דעתי כי המשט לעזה, ערכו  המעשי מועט מאוד, אבל ערכו התעמולתי רב, הצעתי באותה הזדמנות  כי נסתפק בחיפוש באוניות שהן לא נושאות נשק ונאפשר להם להפליג  עם מה שיש להם. הפסטיבל לא יאריך ימים. לעומת זאת ישראל יכולה לבקש מידידיה לשלוח משט  עם מכתבים לגלעד שליט.

מה שקרה הוא ש"ישורון שמן ובועט", בעיקר בעיטה עצמית שלומיאלית. הוא למד מן הערבים. ביבי גדולתו בלשונו.ומה שנוגע ללשון הערבים, הרי הם , גם בדברי הנועם שלהם וגם בהתלהמות, רואים בלשון כלי חשוב בביטוי עוצמה.בלשונם הם מתארים את מג'דל העלובה (כיום אשקלון) משהו דומה לאל - המברה בגרנדה .הז'רגון של התבכיינות והתלהמות, עדיין קיים,גם בתקשורת, אם כי במידה פחותה. אבל אצל המנהיגים, בייחוד הפלשתינאים מבית הספר של רמאללה, שהיו פעם דברנים גדולים, עוסקים באחרונה  יותר בעשייה מאשר בדיבורים. ביבי כראש ממשלה מחקה את הפלשתינאים של פעם בדיבורים במקום בעשייה. הוא מדבר.עצמו לדעת. זאת הוא הרי יודע.

לסיכום.אם תשאלו על מידת ההצלחה של ביבי בהסברה, תלוי למי תופנה השאלה. אם לפלשתינאים- תשובתם תהיה חיובית.הם מן הסתם יזכירו את הסיפור על מה שכתוב על מצבה של היפוכונדר, שמת בגיל מופלג : אמרתי לכם.

אמרתי לכם שאין עם מי לדבר ועשיתי הכול כדי להצדיק את התפיסה שלי. היה וכאשר האו"ם יכריז על הקמת מדינה פלשתינאית- יהיה עם מי לדבר.

  

צבי גיל הוא עיתונאי וסופר. מילא תפקידים בכירים ברדיו ובטלוויזיה במסגרת רשות השידור. הוא עוסק בפרוייקטים שנוגעים לתקומה של ניצולי השואה והתפקיד שהם מילאו בהקמת המדינה ובביסוסה.
מאמרים חדשים מומלצים: 

חשבתם שרכב חשמלי פוטר מטיפולים? תחשבו שוב! -  מאת: יואב ציפרוט מומחה
מה הסיבה לבעיות האיכות בעולם -  מאת: חנן מלין מומחה
מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב