דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


משקאות אנרגיה מעלים את הסיכון בהתמכרות לאלכוהול וקנביס 

מאת    [ 03/04/2011 ]

מילים במאמר: 945   [ נצפה 2897 פעמים ]

אמור לא לסמים      אמור כן לחיים

Foundation for a Drug-Free World

________________________________________________________________

משקאות אנרגיה מעלים את הסיכון בהתמכרות לאלכוהול וקנביס

 

הצעת החוק של ח"כ יואל חסון "הצעת חוק העונשין (תיקון - איסור מכירת משקאות אנרגיה לקטין), התשע"א?2011"  קובעת כי אין למכור משקאות אנרגיה לקטין. העונש על מכירת משקאות אנרגיה לקטין על פי הצעת חוק זו הינו מאסר של שישה חודשים.

 

בנובמבר 2010 מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA)  הוציא אזהרה ליצרני משקאות אנרגיה אלכוהוליים. באזהרה מצוין כי על פי הממצאים קפאין הינו תוסף מזון שאינו בטוח למשקאות אלכוהוליים.

 

בשנים האחרונות חלה בעולם ובישראל מגמת עלייה בצריכתם של משקאות המכונים "משקאות אנרגיה". ייחודם הוא בכמות גבוהה של קפאין, לצד מרכיבים נוספים: טאורין, די גלוקורונולקטון ולעתים אף ויטמינים מקבוצת Bותמציות צמחים שונים כמו גוארנה או ג'ינסנג. עם העלייה בצריכתם החלו רשויות בריאות בעולם להביע עניין בנטייה ההולכת וגוברת של צעירים לצרוך משקאות אלה באופן בלתי מבוקר ובכמויות מוגזמות, עם או ללא משקאות אלכוהוליים. בישראל החל השיווק של משקאות אנרגיה לפני למעלה מעשור, בתחילה בפאבים, מועדונים ומסעדות, ולאחר מכן גם ברשתות השיווק, קיוסקים ופיצוציות, מכונות לממכר משקאות וקפיטריות. הרחבת הייצור ואמצעי השיווק האגרסיביים של משקאות אלה, כמו גם הוזלה ניכרת במחירם (פחית משקה נמכרת במחירים של כ-2.5 שקלים), הביאו להגברת השימוש בהם גם בקרב בני נוער וילדים.  

 

באחרונה נעשו מחקרים שונים בנוגע להשפעת משקאות האנרגיה על הבריאות ובטיחות השימוש בהם. על פי עמדת משרד הבריאות, צריכה בלתי מבוקרת ובכמויות מוגזמות של משקאות אנרגיה, בעיקר בקרב ילדים ונוער, לצד צריכת משקאות קלים נוספים וכן קפה ותה, מביאה לצריכה גבוהה של קפאין. קפאין, שנמצא בכמות גבוהה במשקאות אנרגיה, הוא חומר שמעלה את רמת הערנות ומפיג עייפות, מרחיב או מצר כלי דם (מפחית כאבי ראש), מעלה לחץ דם, משתן ועוד. צריכה עודפת שלו גורמת לתופעות לוואי שליליות, ביניהן חרדה, מתח, כאבי ראש, עצבנות, חוסר שינה, קצב לב מהיר, אובדן תיאבון, שלשולים, סחרחורות, רעד בידיים וכפי שנצפה לאחרונה, עלייה בסיכון להתמכרות לקפאין ולחומרים אחרים כמו ניקוטין, אלכוהול וקנביס. ילדים ובני נוער רגישים יותר ממבוגרים למגוון ההשפעות השליליות של קפאין. כמו כן, צריכת המשקאות בשילוב עם אלכוהול, מפחיתה את המודעות לכמות האלכוהול הנצרכת, באופן המגביר את הסיכון לשכרות. לפי עמדת משרד הבריאות, משקאות אנרגיה גם עלולים להכיל כמויות גבוהות של סוכר ו"להוביל לצריכה עודפת של קלוריות ריקות".כך על פי דברי ההסבר להצעת החוק אשר הוגשה ליו"ר הכנסת והונחה על שולחן הכנסת ב- 22.3.11 .

 

בנובמבר 2010, במקביל לאזהרת מנהל המזון והתרופות האמריקאי, מושל מדינת ניו יורק, דיוויד פטרסון מגיע להסכם עם ראש הרשות למשקאות אלכוהוליים (SLA). על פי ההסכם, חברת פיוז'ן פרודקט המייצרת משקאות אלו תפסיק את המשלוחים לניו יורק. כמו כן, על פי ההסכם, החברה תידרש לממן תוכנית חינוך אשר תעלה את המודעות לגבי הסיכונים הקשורים לשתיית אלכוהול ושתיית הוללות. "תושבי ניו יורק זכאים לדעת כי משקאות שהם קונים הינם בטוחים לצריכה" אמר מושל מדינת ניו יורק " ההסכם אשר נחתם מרצון על ידי החברה להפצת המשקאות והרשות למשקאות אלכוהוליים הינו צעד ראשון וחשוב לקראת הוצאת משקאות אנרגיה אלכוהוליים מהשוק. אני מתכוון להמשיך לעבוד עם תעשיית יצרני המשקאות על מנת להגן על בטיחות כל תושבי ניו יורק."  אמר המושל (חדשות WBNG).

 

 

אלכוהול בגופו של אדם צעיר

 

גופו של אדם צעיר אינו יכול להתמודד עם אלכוהול באותו אופן כמו שגוף של מבוגר יכול. שתייה עושה יותר נזק לבני העשרה מאשר למבוגרים מכיון שהמוח שלהם עדיין מתפתח במהלך גיל ההתבגרות ולאחר מכן. שתייה במהלך שלב הגדילה הקריטי הזה עלולה לגרום לנזק בתפקוד המוחי לאורך כל החיים ובייחוד פגיעה בזיכרון, בתפקוד מוטורי ובקואורדינציה. לפי מחקר, צעירים שמתחילים לשתות לפני גיל 15 חשופים פי ארבעה לפתח תלות באלכוהול מאלו שמתחילים לשתות בגיל 21. מתוך "האמת על אלכוהול".

 

מתנדבי ארגון "עולם ללא סמים" (ארגון לא ממשלתי - NGO- Non governmental organization) פועלים על מנת להביא את הידע על אלכוהול וסמים לילדים ובני נוער, כך שיוכלו להחליט בעצמם לא לשתות ולא להשתמש בסמים. פעילות הארגון אשר החלה בשנות ה-80 בלוס אנג'לס על ידי סיינטולוגים התרחבה והיא קיימת כיום ב- 125 מדינות. הארגון עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

 

קישורים וסימוכין

 http://www.fda.gov/ICECI/EnforcementActions/WarningLetters/ucm234023.htm

אזהרת מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ליצרני משקה "Four loko"

http://www.wbng.com/news/local/Stopping-Shipping-of-Alcoholic-Energy-Drinks-107939019.html

http://www.wbng.com/news/state/FDA-Not-Crazy-For-Loko-108767809.html

 

אילוסטרציה, The Toad מאתר פליקר: http://www.flickr.com/photos/67993872@N00/4382462785/

 

______________________________________________________

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

 

http://il.drugfreeworld.org

http://drugfreeisrael.org

notodrugs.yestolife@gmail.com

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"- © Foundation for a Drug-Free World

 

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב