דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


קוקאין בין ארצות 

מאת    [ 21/03/2011 ]

מילים במאמר: 577   [ נצפה 2717 פעמים ]

קוקאין הוא הסם השני הנסחר ביותר בעולם. הסטטיסטיקות העדכניות ביותר מראות שיותר ויותר קוקאין נתפס ברחבי העולם כשסך-הכול נתפסו עד כה 756 טון. הכמויות הגדולות ביותר מגיעות מדרום-אמריקה, ואחריה מצפון-אמריקה.

על פי המרכז האירופאי לפיקוח על סמים והתמכרות לסמים (European Monitoring Centre on Drugs and Drug Addiction), קוקאין הוא גם הסם השני הנפוץ ביותר באירופה. ההערכה היא ש-7.5 מיליון צעירים (בני 15 עד 34) השתמשו בקוקאין לפחות פעם אחת בחייהם, 3.5 מיליון בשנה האחרונה ו-1.5 מיליון בחודש האחרון.

בסקר הלאומי על שימוש בסמים ובריאות (National Survey on Drug Use and Health) שנערך בארצות-הברית בשנת 2006, 35.3 מיליוני אמריקאיים בגילאי 12 ומעלה דיווחו על שימוש בקוקאין. 6.9% מהצעירים בגילאי 18 עד 25 דיווחו שהשתמשו בקוקאין בשנה האחרונה. על פי מחקר 'מבט אל העתיד' (Monitoring the Future Study) משנת 2006, שנערך על-ידי המכון הלאומי להתמכרות לסמים בקרב תלמידי תיכון, 8.5% מתלמידי כיתה י"ב השתמשו בקוקאין בנקודה כלשהי בחייהם.

בארה"ב, קוקאין ממשיך להיות הסם שחדרי המיון בבתי החולים מדווחים עליו ל-'רשת האזהרה לשימוש בסמים' (Drug Abuse Warning Network) בתדירות הגבוהה ביותר. ב-2005 דווח על 448,481 ביקורים בחדרי מיון שהיו קשורים לקוקאין.

"חבר שלי היה על סמים במשך ארבע שנים, שבשלוש מתוכן הוא השתמש בסמים קשים כמו קוקאין, אל-אס-די, מורפין והרבה נוגדי דיכאון ומשככי כאבים. הוא השתמש בכל מה שהוא הצליח להשיג. הוא כל הזמן התלונן על כאבים נוראיים בכל הגוף והמצב שלו רק הלך והחמיר עד שלבסוף הוא פנה לרופא.

הרופא אמר לו שהוא לא יכול לעשות למענו שום דבר, ושבגלל שהגוף שלו נמצא במצב כל-כך ירוד, הוא לא יחיה עוד הרבה זמן. הוא מת כעבור כמה ימים."
– דוויין

היחידה למלחמה בסמים והלבנת הון של המכס פועלת בשישה מדורים- בראשון-לציון, בנמל התעופה בן-גוריון, באילת, בחיפה, באשדוד ובמעברי הגבול היבשתיים.

כל עובדי המכס מקבלים הדרכה בתחום הסמים ומסייעים בגילוי סמים. נוסף על ההברחה לישראל דרך הגבולות היבשתיים והימיים, שנתונה באחריות צה"ל ומשטרת ישראל, יש הברחה של סמים, בעיקר סמים קשים, דרך מעברי הגבול היבשתיים, הימיים והאוויריים.

האחריות למאבק בהברחות במעברים היא של היחידה למלחמה בסמים והלבנת הון של רשות המסים (המכס). למדינת ישראל שלושה נמלי ים עיקריים, ודרכם מתבצעות הברחות של סמים קשים מחו"ל במכולות (בעיקר בנמל חיפה ובנמל אשדוד).

דרך נמלי האוויר של המדינה מתבצעות הברחות סמים בידי בלדרים ובאמצעות העברת מטענים. רוב הסמים המוברחים בכמויות גדולות דרך האוויר הם סמים קשים המוגדרים ככאלה בפקודת הסמים וחומרים המשמשים להפקת סמי פיצוציות.

גם במעברים היבשתיים מתבצעת הברחה, בעיקר של סמים קשים, באמצעות הסלקה במטענים ובכלי רכב.

יחידת הסמים של המכס אחראית לבדיקת מטענים במעברי הגבול היבשתיים, הימיים והאוויריים. היחידה פועלת לאיתור סמים מסוכנים וחומרים המשמשים לייצור סמים מסוכנים, אחסונם, חלוקתם והשימוש בהם. 

המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

http://il.drugfreeworld.org

http://drugfreeisrael.org

notodrugs.yestolife@gmail.com

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"- © Foundation for a Drug-Free World

מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב