דף הבית  >> 
 >> 

הרשם  |  התחבר


סטטיסטיקות בינלאומיות של תרופות מרשם 

מאת    [ 28/02/2011 ]

מילים במאמר: 674   [ נצפה 3117 פעמים ]

 

סטטיסטיקות בינלאומיות
מדי יום 2,500 בני נוער בארה"ב (מגיל 12 ועד 17) מבצעים שימוש לרעה בפעם הראשונה במשכך כאבים שניתן במרשם.

למרות ששימוש היתר בתרופות שניתנו במרשם נפוץ ביותר בארה"ב, הוא מהווה בעיה באיזורים רבים ברחבי העולם לרבות אירופה, דרום אפריקה ודרום אסיה. בארה"ב לבדה יותר מ-15 מיליון אנשים משתמשים לרעה בתרופות שניתנו במרשם, יותר מסך כל האנשים שדיווחו על שימוש בקוקאין, סמי הזיה, חומרים נשאפים והרואין.

בשנת 2006 בארה"ב, 2.6 מיליון אנשים השתמשו לרעה בפעם הראשונה בתרופות שניתנו במרשם.

סקר שנערך בארה"ב ב-2007 גילה כי 3.3% מבני 12 עד 17 ו-6% מבני 17 עד 25 השתמשו לרעה לתרופות שניתנו במרשם בחודש שלפני הסקר.

שימוש לרעה בתרופות שניתנו במרשם גורם לאחוז התמותה הגבוה ביותר ממנת יתר של סמים/תרופות. מתוך 22,400 מקרי המוות ממנת יתר בארה"ב בשנת 2005, משככי כאבים אופיאטיים היו הסם השכיח ביותר שנמצא, שהיה אחראי ל-38.2% ממקרי המוות הללו.

בשנת 2005, 4.4 מיליון בני נוער (מגיל 12 ועד 17) בארה"ב הודו שנטלו משככי כאבים לפי מרשם, ו-2.3 מיליון נטלו סם ממריץ לפי מרשם כגון ריטלין. 2.2 מיליון איש השתמשו לרעה בתרופות הנמכרות ללא מרשם כגון סירופ נגד שיעול. הגיל הממוצע שבו מתחילים להשתמש הוא עתה 13 עד 14.

הגורם למקרי מוות תרופות
במרשם
סמי רחוב 
משולבים:
39% 45% (אמפתמין
+ הרואין
+ מתאמפטמין
+ קוקאין)

 

 

 

 

תרופות פסיכוטרופיות, אופיאטים ונוגדי דיכאון אחראיים ליותר מקרי מוות כתוצאה ממנת יתר (45%) מאשר קוקאין, הרואין, מטאמפטאמין ואמפתמינים (39%) ביחד. בארצות הברית, רוב מקרי המוות התרחשו בעבר בערים פנימיות בשכונות אפרו-אמריקניות, אבל כיום הקהילות הלבנות באזורים הכפריים עקפו אותן. ניתן לראות מגמה זהה גם בהיקף האשפוזים כתוצאה משימוש לרעה בחומרים וממנות יתר. מתוך 1.4 מיליון כניסות לחדרי מיון הקשורות לסמים בשנת 2005, 598,542 מקרים היו קשורים לשימוש לרעה בתרופות, לבדן או ביחד עם סמים אחרים.

לפי סקר שנערך, כמעט 50% מהנערים מאמינים שתרופות מרשם בטוחות הרבה יותר ממסמי רחוב — 60% עד 70% אומרים שארון התרופות הביתי הוא המקור שלהם לסמים.

 


 

על פי המרכז הלאומי לשימוש לרעה בחומרים והתמכרות באוניברסיטת קולומביה, ישנה סבירות גדולה פי שניים שנערים המשתמשים לרעה בסמי מרשם ישתמשו באלכוהול, סבירות גדולה פי חמש שהם ישתמשו במריחואנה, וסבירות גדולה פי שתים עשרה עד עשרים שהם ישתמשו בסמי רחוב בלתי חוקיים כגון הרואין, אקסטזי וקוקאין, בהשוואה לנערים שאינם משתמשים לרעה בסמי מרשם.

בשנת 2007 גילה מינהל אכיפת הסמים ששימוש לרעה במשכך הכאבים פנטניל הרג יותר מ-1,000 אנשים בארה"ב באותה שנה. עוצמתו של סם זה גדולה פי שלושים עד חמישים מזו של הרואין.

"הבנתי שהשתמשתי בכמות גדולה יותר של קסנקס על בסיס יומי. לקחתי חופש מהעבודה כדי לרדת מהתרופה. בלי לדעת שהייתי מכורה, הפסקתי את השימוש בפתאומיות. במשך ארבעה ימים וארבעה לילות לא יכולתי לעזוב את המיטה. לא אכלתי ולא ישנתי. הקאתי. היו לי הזיות. ביום השלישי בערך ללא קסנקס התחלתי לאבד את הקואורדינציה ואת היציבות, ונתקלתי בדברים. ביום הרביעי בערך נעשיתי מודאגת באמת כשהתחלתי לחוש עוויתות". – פטרישיה


המתנדבים של "עולם ללא סמים" פועלים על מנת להביא את "האמת על הסמים והאלכוהול" אל בני הנוער, בכל מקום שבו הם נמצאים. הארגון, אשר הוקם על ידי ארגון הסיינטולוגיה, כאחד מבין מגוון הפעילויות לשיפור חברתי שהתנועה יזמה, עובד עם בני נוער, הורים, מחנכים, ארגוני מתנדבים אחרים ועם כל מי שיש לו רצון לעזור לאנשים לנהל חיים נקיים משימוש בסמים.

 

http://il.drugfreeworld.org

http://drugfreeisrael.org

notodrugs@drugfreeisrael.org

כתובת למשלוח דואר : אילת מליס כהן, מסדה 36 חיפה 33075

©   כל הזכויות שמורות ל"עולם ללא סמים"-        Foundation for a Drug-Free World


 
מאמרים חדשים מומלצים: 

מערכת יחסים רעילה- איך תזהו מניפולציות רגשיות ותתמודדו איתם  -  מאת: חגית לביא מומחה
לימודים במלחמה | איך ללמוד ולהישאר מרוכז בזמן מלחמה -  מאת: דניאל פאר מומחה
אימא אני מפחד' הדרכה להורים כיצד תוכלו לנווט את קשיי 'מצב המלחמה'? -  מאת: רזיאל פריגן פריגן מומחה
הדרך שבה AI (בינה מלאכותית) ממלאת את העולם בזבל דיגיטלי -  מאת: Michael - Micha Shafir מומחה
ספינת האהבה -  מאת: עומר וגנר מומחה
אומנות ברחבי העיר - זרז לשינוי, וטיפוח זהות תרבותית -  מאת: ירדן פרי מומחה
שיקום והעצמה באמצעות עשיה -  מאת: ילנה פיינשטיין מומחה
איך מורידים כולסטרול ללא תרופות -  מאת: קובי עזרא יעקב מומחה
התוצאה הסופית -  מאת: נדב ברקאי מומחה
תסמונת מטבולית והקשר לתזונה קטוגנית  -  מאת: אילנה בירקין מומחה

מורנו'ס - שיווק באינטרנט

©2022 כל הזכויות שמורות

אודותינו
שאלות נפוצות
יצירת קשר
יתרונות לכותבי מאמרים
מדיניות פרטיות
עלינו בעיתונות
מאמרים חדשים

לכותבי מאמרים:
פתיחת חשבון חינם
כניסה למערכת
יתרונות לכותבי מאמרים
תנאי השירות
הנחיות עריכה
תנאי שימוש במאמריםמאמרים בפייסבוק   מאמרים בטוויטר   מאמרים ביוטיוב