מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

טכניקת בואן

טכניקת בואן פותחה בשנות ה - 50' על ידי תום בואן.
תום בואן נולד בשנת 1916 באוסטרליה . משחרורו משרותו הצבאי במלחמת העולם השנייה ועד למותו בשנת 1982 עסק בפיתוח שיטת הטיפול במגע הידועה היום בעולם כטכניקת בואן.
הוא סבר שליקויים תפקודיים במערכות הגוף הם תוצאה של הפרעות ברקמות, והפרעות במבנה של רקמה יובילו להפרעות בתפקוד של אותו מבנה ובהדרגה להפרעה בתפקוד הגוף כולו. לכן מטרתו הייתה להחזיר את הגוף למצב של תפקוד אופטימלי.
הטכניקה הינה שיטת טיפול במגע המורכבת ממערכת של תנועות גלגול עדינות ומדויקות שעוברות לרוחב שרירים, גידים, עצבים ורקמות. התנועות מבוצעות בעזרת האגודלים והאצבעות תוך הפעלת לחץ קל ועדין, לא חזק ולא פולשני.
הטכניקה הינה הוליסטית, טבעית שמעוררת את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף.
היא משפיעה על מערכת העצבים האוטונומית של הגוף ובכך מאזנת וממריצה את זרימת האנרגיה בגוף ומאפשרת לו להגיע לרגיעה כללית. במצב זה מתחיל תהליך הריפוי וההחלמה של הגוף ממחלות שונות, פציעות, כאבים כרוניים ואקוטיים ובעיות שונות (כמו לחץ, מתח, חרדה).
הטיפול מבוסס על רצף של סדרות המורכבות כל אחת ממספר תנועות ספציפיות. סדרות אלה נקראות הליכים (פרוצדורות) ובין הליך להליך יש הפסקה של לפחות 2 דקות בה המטפל יוצא מחדר הטיפולים. הסיבה לכך היא לאפשר לגוף להפיק תועלת ולהגיב לכל אחד מההליכים. הטיפול מתרחש בגוף במשך 5 - 7 ימים מיום הטיפול.
טכניקת בואן יעילה משום שהיא משחררת אנרגיה חסומה בגוף. אנרגיה חסומה
עלולה לגרום למתח בשרירים. תנועות בואן משחררות את המתח מהשרירים
ומאפשרות הפצה מחדש של הדם התקוע באותם שרירים לכל הגוף.
כמו כן כל תנועה מתנועות בואן משפיעה בצורה עמוקה על הרקמות הרכות תוך הרגעת
המתח בשרירים והרגעת הלחץ והמתח בגוף. תהליך הרפיה זה מגדיל את
הסירקולציה של הדם ונוזל הלימפה ומעודד אספקה של עצבים בריאים יותר לגוף. זה
מאפשר לגוף להיות בריא יותר.
זרם הדם ונוזל הלימפה חיוניים משום שהדם נושא חומרים מזינים ומינרלים שונים שהגוף זקוק להם כדי להישאר בריא ונוזל הלימפה מסלק רעלים ומזהמים מהגוף. יחד הם מאפשרים לגוף להיות בריא יותר וגוף בריא יכול לסלק בקטריות ומזהמים הגורמים למחלות.
בנוסף, הטכניקה משפיעה על מערכת העצבים של הגוף ועל המערכת האנרגטית שלו אותן היא מחזירה למצב של איזון. מערכת העצבים האוטונומית אחראית על יותר מ - 80% מתפקודי הגוף ומאוד רגישה להשפעות של לחץ ומצבים רגשיים.
הרעיון המרכזי העומד מאחורי טכניקה זו הוא "פחות זה יותר". כלומר, ככל שהמטופל מגיע לטיפול במצב חריף יותר, כך פוחת מספר ההליכים במהלך הטיפול והלחץ בו במטפל משתמש בכל נגיעה עדין יותר.
טכניקת בואן מחזקת ומשלימה טיפולים רפואיים אחרים. אבל, קבלת טיפול אחר (כמו פיזיותרפיה, עיסוי, רפלקסולוגיה וכו') מיד לאחר טיפול בואן עלול לנטרל או להשפיע על האפקטיביות המתמשכת של טיפול בואן. מומלץ לחכות לפחות שבוע בין טיפול בואן לכול טיפול אחר.
* טיפול בואן יכול להתבצע על בגדים או ישירות על העור.
* טכניקת בואן השיגה תוצאות חיוביות ועזרה בשיפור איכות החיים.
* טכניקת בואן עזרה לאלפי אנשים בכל העולם להשתחרר מהר מכאבים יומיומיים .
* אם אתה סובל מכאב, אפילו כאב כרוני, אין לך מה להפסיד מלבד את הכאב עצמו.

במהלך הקריאה בוודאי התעוררה השאלה - "האם טכניקת בואן יכולה לעזור לי?"
ישנם שני גורמים אשר מקשים על מתן תשובה חד משמעית:
1. כל אדם מגיב בצורה שונה, בקצב שונה ובדרגה שונה. במילים אחרות, כל אדם יגיב לטכניקת בואן בהתאם ליכולת של הגוף לרפא את עצמו.
2. טכניקת בואן מתייחסת לגוף בצורה הוליסטית. כלומר, היא רואה את האדם כמערכת אחת דינמית וככזו היא איננה מטפלת במצב ספציפי. לכן, יתכן מצב בו ירגיש המטופל שיפור במצב מסוים שכלל לא הזכיר למטפל בתשאול מכיוון ש "שכח" ממנו ו / או יורגש שיפור במקום המרוחק מהמקום בו נגע המטפל.
הדבר היפה בטכניקת בואן הוא שאין מצב שבו אי אפשר להשתמש בטכניקה זו בבטיחות וביעילות.
תמצית טכניקת בואן - מעוררת את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף.
מכיוון שלכל אחד יש את היכולת לרפא את עצמו, שימוש בטכניקה זו בטוחה לטיפול בתינוקות בני יומם ועד לקשישים ונשים בהריון .
אישה בהריון עוברת הרבה מאוד שינויים במהלך ההריון ועלולה להתקל בבעיות. השינויים מתרחשים מדי יום ובנוסף העובר שברחמה מתפתח בקצב מהיר מאוד. טכניקת בואן יכולה לעזור לאישה ההריונית לעבור תקופה זו ביתר קלות במידה ויש צורך ניתן לטפל בה מדי יום. טכניקה זו יכולה לעזור מאוד ליולדת, במהלך הלידה ולהקל עליה את התהליך.
למרות שטכניקה זו היא דינאמית ובעלת עוצמה ומשמשת לטיפול במחלות ופציעות, הרבה אנשים במצב בריאותי תקין נהנים מטיפול שיגרתי לשמירה על איזון גוף אופטימלי.
לטכניקת בואן השפעה חיובית על בריאות הגוף משום שהיא מספקת יותר אנרגיה לגוף ונותנת לו תחושה של חיות.
טכניקת בואן שונה מטכניקות עיסוי אחרות משום שהיא עובדת לרוחב השרירים והגידים ובכך היא מאפשרת לגוף להגיע להרפיה עמוקה יותר.
טכניקה זו טובה לטיפול בבעיות שריר, שלד, פציעות ספורט, מחלות (אקוטיות וכרוניות), תאונות, מקצרת את תקופת ההתאוששות מפציעות (ישנות וחדשות), מטפלת בחולים מוגבלים ו... הרשימה עוד ארוכה.

בזכות האפקטיביות של טכניקה זו, אנשים רבים מאמצים אותה ומטפלים מקצועיים התרשמו מאוד מיכולת הטיפול שלה וממגוון הבעיות שבהן טכניקה זו מטפלת.
כיום מתנהלים מחקרים רבים ברחבי העולם המנסים לפענח את סוד קסמה של הטכניקה. תוצאות המחקרים שבות ומאששות את יעילותה ועוצמתה.
אודות הכותב:
דנה חנני

מטפלת מוסמכת בטכניקת בואן, טווינא, עיסוי שבדי, עיסוי רפואי
http://www.bowenisrael.com
dana@bowenisrael.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il