מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]
ראשית חשוב להבין מה זה עור יבש. עור יבש הוא לא רק  עור חסר לחות.


בשכבה העליונה של העור- באפידרמיס.


באפידרמיס תאי עור המוחזקים באמצעות חומר בין-תאי, המתפקד כ"דבק". חומר זה עוזר לעור למנוע אובדן מים החוצה, וכך יוצר הופעה חלקה (ולא מחוספסת)  של העור. בחומר הבין תאי- ישנם מרכיבים נוספים - גורמי לחות טבעיים- העוזרים לשמור על המראה והתפקוד הבריא. אלה הן מולקולות שונות היכולות להחזיק מים. האפידרמיס מכיל גם שומנים, המונעים אידוי ומספקים סיכה לעור.


כאשר יש ירידה בשומנים, בגורמי הלחות  ובחומר הבין תאי, העור נראה מחוספס, מופיעים קמטוטים ויש תחושה מתוחה ולא-נוחה.


 


השכבה האמצעית של העור - הדרמיס


בשכבה זו נמצא המטריקס שהינו החומר הבין תאי שבתפקוד מאוזן שומר על תאי העור.  במטריקס חומרים האוגרים לחות. מרכיביו: קולגן, אלסטין, חומצה היילורונית ועוד. כל אלה יודעים (בין השאר) להחזיק לחות. החומצה ההיילורונית,למשל, יכולה להחזיק מים עד פי מאות ממשקלה. נזק לגורמים האלה קשור עם אובדן מים בעור. המטרה העיקרית למניעת העור היבש היא להפחית את הנזק למטריקס, לשמור אותו וגם לתגבר אותו ע"י  שמירת  תכולת המים שבו, לבל תתנדף החוצה.  


 


גם זה שייך - תחלופת התאים ומה עושים.


 


שיפור התחלופה התאית היא ענין חשוב במלחמה בעור יבש ושיפור הופעתו (בדר"כ ע"י פילינג מקצועי).


מחזור החיים של תא עור רגיל הוא כ-28 יום. מרגע היווצרותו בשכבת התאים הבסיסית ועד הגעתו לשכבה החיצונית ביותר. בשכבה החיצונית הוא נושר.


בעור יבש התאים מתקשים לנשור כפי שהם צריכים במהלך הטבעי של התחדשות העור, ותאי העור המתים הנתקעים על העור נותנים מירקם ומראה מחוספס ולא יפה.


תכשיר מקלף טוב, עם PH מתאים כמו AHA עוזר לתאים המתים לנשור ובכך מקל על התחדשותם של התאים. תהליך בריא של התחדשות תאים עוזר מאוד לעור להראות רענן ויפה. 


 


עצות שימושיות:


1. להשתמש במקדם הגנה. אור יום, אפילו חלש ולא-ישיר, גורם לנזק לעור -  מה שפוגע בהדרגה ביכולת שלו להחזיק לחות.


2. להשתמש בלחות טובה. קרם לחות המכיל נוגדי חמצון, גורמים קושרי לחות וגורמים אנטי דלקתיים. אם יש לך עור מאד יבש, קרם הלחות כדאי שיכיל ליפידים  ושמנים צמחיים. ההכרחיים בעזרה לעור כנגד ההשפעה של מזג האוויר והיובש.  


3. לחדש את קרם הלחות - כדאי למרוח לחות מס` פעמים ביום.


4. להמנע מסבון מייבש - המשאיר את העור בתחושת  יובש, וזה כולל את העור מהצוואר ומטה.


5. להמנע משהייה באמבטיה, ג`גוזי או מקלחות ארוכות. יותר מדי מים הם לא טובים לעור כי זה שובר את השכבה המגנה של העור. עשה מקלחות קצרות.


6. כדאי להשתמש במפזרי לחות בחורף - תכולת לחות נמוכה באוויר היא הגורם לרוב המצבים של עור יבש הנגרמים ממזג אוויר, בין אם זה חורף או אזור אקלימי יבש


7.המנע משמני אמבטיה בעת הטבילה באמבטיה. מחקר הראה ששמנים יכולים ללכוד מרכיבים מנקים (דטרגנטים) שנצמדים לעור, מה שגורם לגירוי העור ויובש. שמנים טובים יותר לשימוש לאחר היציאה מהאמבט או המקלחת, לאחר ניגוב טוב ועדין.


8. פילינג. תחלופת תאים היא פונקציה של עור בריא, אך בשל נזקי השמש העור זקוק לעזרה בתהליך הזה. מקלף טוב עם AHA או BHA יכול לעזור לתחלופת תאי העור להתקיים באופן טבעי יותר, ובאופן בו תאים צעירים עושים זאת. החומצות עוזרות בהשלת השכבה של תאי עור "זקנים" שנבנו, והחלפתם עם תאים חדשים וחלקים יותר.


9 .ויטמין C ידוע ביכולתו לסייע לעור למנוע אבדן לחות. סרום טוב או קרם המכילים ריכוז נאות של הוויטמין יכולים לעזור.


 


 


אני מזמינה אותך לשאול ולהגיב


ולמי שמעונינת אפשרי להרכיב תכנית טיפולים לשיקום העור.


יום נפלא 


דפנה אורן


קוסמטיקאית מומחית


Smart Cosmetics


 


אודות הכותב:


  1. דפנה אורן

  2. SMART COSMETICS

  3.  מומחית לדרמו קוסמטיקה

  4. 052-3897919

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il