מאמרים - טיפול בעזרת בעלי חיים - מדריך הדפסה מאתר מאמרים

טיפול בעזרת בעלי חיים - מדריך

נכתב על ידי אורי בינה

[ הדפסת המאמר ]


טיפול באמצעות בעלי חיים מבוסס על הקשר ההדוק ועתיק היומין שקיים מאז ומעולם בין אנשים לבעלי חיים. בעזרת בעלי חיים המטפל עוזר לאנשים להתמודד עם קשיים רגשיים והתנהגותיים. למעשה, בעזרת טיפול באמצעות בעלי חיים ישנה יכולת להשתמש בחיות על מנת ליצור קשר ולטפל:


·         חיות מסייעות ביצירת קשר בטיפול - הן "שוברות את הקרח" ומהוות נושא לשיחה.        .                                                                         


·         ניתן לדבר על החיות ולא לדבר ישירות על עצמי כך הטיפול פחות מאיים על הילד. 


 


·         ילדים אוהבים לבקר בפינת חי, זוהי סביבה נוחה ולא מאיימת בעוד שמסגרת של שיחות פנים אל פנים עם איש מקצוע עלולה להיות סיטואציה מאיימת בשביל הילד.


 


יחסינו עם הסובבים אותנו מושפעים ממראה חיצוני, דעות קדומות, מצבי רוח, לחצים, השקפות שונות וכדומה. הקשרים עם בעלי החיים נטולים גורמים אלו. בעל החיים אינו שופט את הילד לפי צורתו, לבושו או אופן דיבורו. הילד מקבל ממנו אהבה רבה וקבלה ללא תנאי. אהבה זו אינה תלויה בדבר ונמשכת לאורך זמן. החיות אינן מעירות לילד על כך, אינן נרתעות ממנו ומקבלות אותו כמו שהוא.במפגש עם החיות יכול הילד לשלוט ולכוון את התקשורת עם בעל החיים. הוא מכתיב את הקצב, את מידת הקרבה ואת מידת השיתוף בה שיתוף החיות בטיפול והיכולת של הילד לשלוט ולכוון את התקשורת מקנה לו ביטחון. הוא ה"שולט" בסיטואציה - הילד חווה הרבה מצבים מתסכלים בתקשורת עם סביבתו.


 


בפינת החי הילד יוכל לחוות חוויות של הצלחה ושליטה בתקשורת דבר שיוסיף לו ביטחון:
פינת החי כמיקרוקוסמוס, "העולם בקטן". הילד נחשף בפינת החי למצבים מהחיים. 
פינת החי מאפשרת מפגש עם משפחות (אם המטפלת בגורים ודואגת להם), יחסים בין פרטים (תוקפנות, אלימות). הילד נחשף למחזור החיים (לידה, התבגרות ואף מוות). מגוון אפשרויות אלו מאפשר לילד להתחבר למצבים מוכרים לו ולהשליך על החיות מעולמו הפנימי. במהלך הטיפול מעבדים עימו את חוויותיו.


 


 


"בתוך הנפש, במרכזה, עומדת לה על רגל אחת ציפור. ציפור ששמה ציפור הנפש.    והיא מרגישה כל מה שאנו מרגישים..." "ומה שהכי חשוב – זה להאזין היטב לציפור" ציפור הנפש / מיכל סנונית


 


אודות הכותב:


אשמח לעמוד לרשותכם בכל נושא, שאלה ובקשה.


אל תתביישו, צרו קשר באמצעות:


נועה גפני - מטפלת באמצעות בעלי חיים


נייד: 054-4493183


דואר אלקטרוני: noagafny@hotmail.com


לפרטים נוספים:www.noazoo.com


[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il