מאמרים - סקירה של המתרחש בשוק ההון בעונת האביב הדפסה מאתר מאמרים

סקירה של המתרחש בשוק ההון בעונת האביב

נכתב על ידי שחף פרקש

[ הדפסת המאמר ]

חודש אפריל מסמן את תחילתו של רבעון האביב. בתחומי הכלכלה רבעון זה נחשב למבטיח ביותר ובכיוונו הוא מטווה את הדרך לשאר חודשי השנה. המעבר לשעון קיץ נותן זריקת מרץ לשווקים ונראה כאילו העולם כולו מתעורר עם רצון לעשייה ושינויים.


בשוק הישראלי היינו עדים, בשנתיים האחרונות,לצמיחה מוגברת. מדדי המניות המרכזיים עלו בעשרות אחוזים משאירים מאחוריהם מאות משקיעים זהירים שרק ממתינים לנפילה ואוכלים בינתיים את הכובע. השקל המתחזק רק מגדיל את כוח הקניה של המשק הישראלי ומאפשר לחברות הישראליות לרכוש נכסים ולהשקיע מעבר לים. מצב זה יהפוך ליתרון כפול ברגע שהדולר יחזור לככב, אז גם חברות היצוא ישובו להתבלט ולהגדיל את רווחיהן במטבע המקומי וגם החברות הישראליות המחזיקות נכסים מניבים מעבר לים ירוויחו עוד באופן יחסי.
אז לגבי המשך הכיוון בשוק הישראלי, הצפייה היא די ברורה לכיוון מעלה (כמובן שיש להמשיך ולהשתמש בהגנות מתאימות).


שוק המניות האמריקני חווה גם הוא פריחה כלכלית מואצת. המדדים המובילים עולים בעקביות מאז שנת 2003 ולא נראה שכרגע ישנו מחסום שיכול לעמוד בפניהם. גם הדולר החלש לא נראה כמזיק ביותר וזאת בעיקר עקב ההזרמה המאסיבית של הון זר לתוך הכלכלה האמריקאית. כלומר, ככל שהדולר יורד, למשקיעי ארצות זרות יש כוח קניה חזק יותר והם קונים עוד דולרים ומשתמשים בהם לקניית עוד מניות אמריקניות וכן הלאה.
הכניסה של מעצמות עתירות כוח-אדם כמו סין והודו, עמוק לתוך גלגל הכלכלה הקפיטליסטית מאפשר לחברות בינלאומיות רבות לצמצם בהוצאות הייצור ולהתמקד ביכולות הפיתוח. מבחינה כלכלית נטו, הסתכלות כלל עולמית שכזו מאפשרת למשק המערבי כולו להעלות הילוך נוסף ולהתקדם בצמיחה.


הנתון היחידי המעיב על הפריחה הוא כמובן עליית מחירי התשומות והמשאבים. עולם יצרני שכזה דורש יותר מתכות, יותר אנרגיה ויותר מזון לשם התקדמותו. המשק חייב להתאים את צמיחתו לפי האילוצים ולחפש דרכים לשפר את יעילותו. אין זה אומר כי מחירי סחורות גבוהים הם מחסום בפני המשך השגשוג אלא רק כמעצור המציב אתגר בפני אוכלוסיית האדם. ראו למשל את דוגמת האתנול המשמש כתשובה לאתגר האנרגיה המלוכלכת.


היפה הוא, שגם למצב זה, החברות והמשקיעים הפרטיים למדו להסתגל וכיום ניתן למצוא בעוד ועוד תיקי השקעות גם רכיב של השקעה בסחורות בסיסיות כמו תירס, זהב ונפט. הליכה שכזו, יד ביד, בין המניות המייצגות ביקוש ובין הסחורות המייצגות היצע מאפשרת לשוק כולו להתאים את צעדיו בצורה הקרובה למושלמת ולהימנע מבועות או ממפולות מעשה ידי אדם.


בברכת המשך אביב  פורח,

אודות הכותב:

שחף פרקש - השכרת מניות  הופך את המניות שלך לנכס מניב למידע נוסף לחץ כאן

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il