מאמרים - זיכרון המחשב הדפסה מאתר מאמרים

זיכרון המחשב

נכתב על ידי ריקרדו גולדברג

[ הדפסת המאמר ]

למחשב כמה מקומות פיזיים המחזיקים בזיכרון,בנוסף ל-512 או 1024 מגה-בייט שאתם מכירים, זיכרון על לוח האם, על המעבד, על הכרטיס מסך, על כונן ה-CD ועל הכונן הקשיח.

תוכנת חלונות משתמשת במה שנקרא "זיכרון וירטואלי" (Virtual Memory), זיכרון זה נמצא על הכונן הקשיח בדמותו של קובץ Pagefile.sys , תוכנת חלונות שומרת נתונים שהיו בשימוש לפי סדר השימוש בהם ומוגבל לפי גודל הקובץ.
לדוגמא: אם השתמשתם בתוכנת הדואר שלכם, תוכנת חלונות "זוכרת" בקובץ זה את ביצוע פתיחת התוכנית, כך שבפעם הבאה שתשתמשו בתוכנת הדואר תוכנת חלונות לא תעלה לזיכרון הפיזי את כל השלבים הנחוצים להפעלת תוכנית הדואר אלא תעלה מהכונן הקשיח את החלקים הנחוצים ובכך תאפשר לזיכרון הפיזי להיות פנוי לדברים אחרים ובכך אנו מקבלים מהירות תגובה מהיר יותר.

גודל הקובץ קובע כמה זמן מידע זה ישאר בזיכרון הוירטואלי
וכשהקובץ מלא ונכנס נתון חדש, הדבר שהיה הכי פחות בשימוש "יצא" מהקובץ ובכך גודל הקובץ נשאר קבוע.

זיכרון זה עובד בשיתוף פעולה מלא עם זיכרון המעבד ובכך מאפשר למעבד לבצע פעולות מהר יותר.

גודל הזיכרון הוירטואלי המומלץ ע"י חברת מיקרוסופט הוא פי 1.5 מגודל הזיכרון הפיזי, דהיינו אם למחשב יש 128 מגה-בייט זיכרון פיזי אזי הזיכרון הוירטואלי יכוון ל- 192=128+64 מגה-בייט.
אני אישית ממליץ לכוונו פי 2 מהזיכרון הפיזי אך לא יותר מפי 4.
חלונות XP יודע לבצע את הפעולה באופן עצמי אך ניתן לשנות זאת במקרה הצורך, השינוי מבוצע בדרך הבאה:
התחל-> לוח בקרה-> מערכת-> מתקדם, למטה, זיכרון וירטואלי, החלף-> בוחרים בקביעה ידנית, משנים לגודל הרצוי ולוחצים על "קבע", לאחר זאת יש לבצע כיבוי והפעלה מחדש של המחשב.

לוח האם הוא זה שקובע את סוג הזיכרונות והמעבד שיהיו בשימוש, אם רכשתם לוח אם שעובד במהירות 400/533/800 מגה-הרץ המעבד והזיכרון חייבים להתאים לאחת מהמהירויות הללו.

מכיוון שזיכרונות מהירים עולים די יקר (כ-600 ש"ח ל-256 מגה-בייט), הם לא יותקנו במחשב הנרכש מהעיתונות הכללית של סוף שבוע אלא בתנאי שתדרשו זאת במפורש מהמוכר.

מכיוון שמערכת המחשב תעבוד תמיד במהירות של הרכיב האיטי ביותר ברור שבכדי שמערכת מחשב תעבוד במהירות של 800 מגה-הרץ אנו זקוקים ללוח, זיכרונות ומעבד שעובדים כולם במהירות זו אחרת המערכת תתאים את עצמה לרכיב האיטי מביניהם.

יש פערי מחירים של יותר מ-100% בהתאם ליוקרה של היצרן ולכן מחירם נע בין 480 ל- 1050 ש"ח עבור זיכרון בן 256 מגה-בייט בלבד.

לסיכום מעבד 800 מגה-הרץ ולוח התומך במהירות 800 מגה-הרץ יעבדו במהירות זו רק בתנאי שיותקן גם זיכרון במהירות 800 מגה-הרץ, אחרת שניהם יתאימו את עצמם למהירות הנמוכה של הזיכרון.

מוגש כחומר למחשבה באדיבות שפירית מחשבים. יש להתייחס לחומר כהמלצה בלבד. שפירית מחשבים אינה אחראית בדרך כלשהי לשימוש שיבצע הקורא בעצות והטיפים המובאים כאן.

אודות הכותב:
מאת גולדברג ריקרדו- בעלים ומנכ"ל שפירית מחשבים
הכותב הוא מהנדס רשתות מיקרוסופט + אינטרנט - MCSE+I
טכנאי מחשבים מוסמך - CompTIA A+
מפעיל מחשבי י.ב.מ. מוסמך
בעל ותק בתיקון ותחזוקת מחשבים משנת 1983.
050-2330137
טכנאי מחשבים

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il