מאמרים - סימנים לזיהוי דיכאון אחרי לידה הדפסה מאתר מאמרים

סימנים לזיהוי דיכאון אחרי לידה

נכתב על ידי זוהר הראל

[ הדפסת המאמר ]

 


אחת משמונה נשים תסבול לאחר הלידה מדיכאון, אבל לא כולן יודעות מה זה. הסימפטומים של התופעה דומים מאוד לאלו של דיכאון "רגיל" ומאופיינים במספר קווים ספציפיים הקשורים בלידה.


התקופה של ההריון היא תקופה עמוסה מאוד ולא שפוטה הן פיזית והן רגשית, לשני בני הזוג. לאחר הלידה, ועם הגעת התינוק הביתה, מתחילה תקופה חדשה ומרגשת, אך גם היא עמוסה קשיים שמתגברים עקב חוסר שינה ודאגה, ונשים רבות חוות דכדוך בתקופה זו.


הדכדוך הנפוץ בקרב נשים בתקופה זו מתאפיין בעייפות רבה, ותחושה כללית ירודה, שכן גם גוף תריך להתאושש מהתקופה של ההריון, מהלידה עצמה וההורמונים צריכים להתאזן בגוף.


אבל כיצד ניתן להבחין בין דכדוך לבין דיכאון לאחר לידה?


 היכנסו לקריאה נוספת באתר הזה


ישנם מספר קריטריונים לאבחון של דיכאון לאחר לידה. במידה והיולדת סובלת משניים או יותר מהם, יש לפנות להתייעצות עם איש מקצוע. על פי ספר האבחון בפסיכאטריה (DSM) אם מופיעים 4 מתוך הסימפטומים הבאים, בתקופה של כחודש מהלידה, ההגדרה תהיה של דיכאון אחרי לידה.


 


הסימפטומים הם:  1. מצב רוח ירוד, כמעט מידי יום, לאורך רוב שעות היום.

  2. איבוד הנאה בתחומים שבעבר עניינו את האם.

  3. ירידה בתיאבון ובמשקל.

  4. קשיים להרדם ולישון.

  5. ירידה ניכרית בפעלתנות, או עלייה בה.

  6. מחשבות אובדניות.

  7. עייפות וחוסר אנרגייה.

  8. תחושת אשמה או חוסר ערך עצמי.

  9. חוסר יכולת לחשוב, להתרכז, להחליט החלטות.


 


גורמי סיכון


בין גורמי הסיכון ניתן למצוא תורשה פסיכיאטרית, או אפיזודות דיכאון של האם בעבר, לפני התקופה של ההריון ולידה. דכדוך יכול להיות סימן מקדים של דיכאון אחרי לידה, ויש לשים לב אם הדכדוך הופך ליותר מכך.


 


המצב הקיצוני והמסוכן ביותר שיכול להתפתח מבין ההפרעות שקשורות בהריון ולידה הוא התפרצות של מצב פסיכוטי שלאחר לידה. הפרעה זו נחשבת נדירה, ויכולה להופיע כחלק מהדכאון לאחר לידה. התסמינים שלה הם תסמינים של מצב פסיכוטי כמו מחשבות שווא, הלוסינציות, ובילבול קיצוני. מצב זה מסוכן ביותר ויכול להוביל לפגיעה בתינוק או לאובדנות ויש לטפל בו על ידי אשפוז בכפייה לרוב.


 


טיפול


דכדוך לאחר לידה חולף מעצמו, ואין לו טיפול. דיכאון אחרי לידה לעומתו דורש טיפול. לרוב יטופלו האמהות בתרופות נוגדות דיכאון או טיפול פסיכותרפי על ידי פסיכולוג.


אם את חושבת שאת נמצאת במצב של דיכאון אחרי לידה, פני לקבל עזרה. זכרי, את לא לבד.


 


 


מאת: אתר Babyboo

אודות הכותב:

זוהר הראל, אתר בייבי-בו הריון ולידה

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il