מאמרים - חרדה מטיפול שיניים הדפסה מאתר מאמרים

חרדה מטיפול שיניים

נכתב על ידי דני גלעד

[ הדפסת המאמר ]


חרדת טיפול שיניים קיימת בדרך כלל אצל ילדים, אנו כמבוגרים המטופלים שנים אצל רופא שיניים לא נבין מדוע קיים פחד לילד, אולי נטען כי מדובר בדבר טבעי, בכאב, אך פסיכולוגים טוענים כי חרדת טיפול שיניים אצל ילדים ומבוגרים כאחד נובע מהפחד מהלא נודע, ילד אשר לא חווה טיפול שיניים מעולם טבעי שייפחד, מדובר בתגובה הישרדותית ונורמלית.


לנו ההורים, המטפלים הפחד עוזר להיות ממוקדים במקום הפחד של הילד על מנת להיות קשוב ולעזור לו לעקוף אותו. אנשים רבים המגיעים אל רופא השיניים עם חרדה מסויימת מראים סיפטומים שוים לפחד, כגון: דופק מואץ, הזעה, קשיי נשימה, חולשה, רעד, מחושים בבטן וכן קושי בדיבור או גמגום. התמיכה הרגשית לרב מססייעת למטופל לצאת מן החרדה, לגשת לטיפול ולעבור אותו בהצלחה. ציוד לרופאי שיניים תמיד גורים ללב לדפוק בבהלה.


פחד מטיפול שיניים מכיל בחובו פחד עיקרי כפי שנכר כאן קודם והוא פחד מהלא נודע, חוקרים נוספים ופסיכולוגיים שבדקו את העניין מזוויות שונות גילו כי קיימים סוגים נוספים הגורמים לפחד, פחד מחדירה – דירה את פרטיותו של אדם, אל גופו, אל המגע הפיזי שלו. פחד מאיבוד שליטה – אדם המגיע לטיפול שיניים נתון בידי אדם מוכר או לא מוכר הלא הוא רופא השיניים ובחוסר אונים עליו לעשות כרצון המטפל ללא כל שליטה עצמית במצבו, פחד מכאב – הוא טריוויאלי ביותר וקיים.


מנסיונם של אחרים הפחד עלול אף להתחדד אצלינו. חוסר אמון ופחד חשיפה – אמון הוא חלק מציפיה של אדם למימוש הבטחה, כאשר היא מופרת מצידו של רופא מטפל היא מוסרת מכלל רופאי השיניים שיפגשו עם אותו אדם במהלך חייו של אדם. ובכל אופן כיצד להתייחס לנושא הפחד? על הרופא לזהות סבלנות כלפ המטופל וכן כבוד למצב הרגשי והנפשי בו הוא נמצא, דיבור קצר וחביב קודם הטיפול יכול להוביל ל "שלום הדדי" והרגשה בטוחה להמשך הטיפול.


אצל ילדים על מנת לחסוך את הפחד שיכול להיוולד כדאי מאוד להביא ואתם לטיפול במרפאה גם אם אין כל סיבה רצינית להגיע בגלל כאב עליו התלונן הילד, גם בעבור טיפול פשוט, שנתי שווה להגיע וכך "להתיידד" עם רופא השיניים ולהיות מוכנים למקרה שבו הכאב יוכל להיות גדול אך מתוך אמון וכבוד שרכש לנו כבר הרופא הכל יתגמד אצל הילד ואצלינו ההורים.אופטימיות – דבר שבכל מקום יכול רק לעזור לנו לעבור את הגשר בקלות רבה, למחוק מחשבות רעות או הזיות, בד בבד כדאי להיזכר בסיטואציות בהם הצלחנו להתגבר ולעלות על עצמינו כחלק מהעלאת המורל העצמי שלנו גם עתה.


תסכול או כעס לא יועילו מצידו של הרופא או של המטופל. היסטורית טיפולים אצל רופא שיניים וכן סיפורים על עצמינו או על תחביבינו יכולים להעביר לנו את הזמן בטוב כי אנחנו בתור בני אדם מייצרים לעצמינו את הפחדים אפילו בלא מודע, פחד אינו תלוי סיטואציה בלבד.


 


 

אודות הכותב: 


נכתב על ידי דני גלעד


מעצב אתרי אינטרנט


WE BUILD IT בניית אתר וקידום אתרים


 [ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il