מאמרים - נוה צדק משנה את פניה הדפסה מאתר מאמרים

נוה צדק משנה את פניה

נכתב על ידי דני גלעד

[ הדפסת המאמר ]

 


נווה צדק, אחת מן השכונות היפות ביותר אך הראשונה שנבנתה מחוץ לחומותיה של יפו. היא נוסדה כבר בשנת 1887 ונחשבה כשכונה הראשונה של העיר תל אביב. בין הקירות והבתים העומדים עדיין עד היום חבויים זכרונות, אסופות של שירים, של קודש וחול, עצב ושמחה, היסטוריה ותרבות. יוזמת הבניה של השכונה היא פרי רעיונו של אלעזר רוקח, עסקן ציוני ורוכש אדמות אשר פעל רבות לטובת הציבור, החברה אותה הקים לימים נקראה "עזרת ישראל", מיסדיה של השכונה החליטו לבנות אותה מכמה סיבות חשובות וביניהם, מספר העולים ההולך וגדל אשר באים ליפו. נוה צדק של היום שונה מבעבר.


הצורך באוויר צח כחלק מבריאות, המגורים בצפיפות בתוככי יפו והקמת השכונה הרושלמית משכנות שאננים מחוץ לחומות. עם סיבות אלו הלכה וגדלה גם נווה צדק והיה צורך בשכונות נוספות אשר הצטרפו לצידה כמו, נווה שלום, שכונת אחווה, אוהל משה, מחנה יהודה ומחנה יוסף לעולי תימן ועוד. בין אנשי של השכונה היהודית הראשונה, נווה צדק נראו דמויות החרוטות בזכרון כמו הרב אברהם יצחק הכהן קוק, שי עגנון , יוסף חיים ברנר, האמן חיים גוטמן ועוד רבים וטובים אשר קיבלו השראה רבה ליצירותיהם מן האיזור והשלווה הסובבת אותו באותם הזמנים.


מלחמת העצמאות הביאה עימה את העימות בין ערביי יפו ויהודי תל אביב, נווה צדק נשארה כחזית וחלק מבתיה אף ניזוקו. עם העלייה הגדולה של שנות החמישים שוכנו עולים רבים בשכונה שהפכה למוזנחת וענייה והוצע להרוס אותה לטובת בניינים רבי קומות, התוכנית לא יצאה לפועל ובמקום זאת מאוחר יותר (סוף שנות השמונים) שופצה השכונה כחלק מתוכנית לשימור בתים. חברת בנייה  לקחה את השכונה כפרוייקט והפכה פניה והיא היום איזור מגורים פופולרי, שוקק חיים. 


 

אודות הכותב:

נכתב על ידי דני גלעד מעצב אתרי אינטרנט WE BUILD IT בניית אתר וקידום אתרים

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il