מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

"ואוו"! , חשבתי על זה שאף לא התחלתי ביקורת על סרט במשפט הזה אבל בדיוק מה שאני מרגיש כלפי "הדוויג והשארית הזועמת", תרגום מגניב למדי לשמו הלועזי של הסרט- תשפטו בעצמכם.

הסרט הזה הוא כל מה שטוב בקולנוע האמריקאי העצמאי: הוא חצוף, דוחה, מעורר, מרגש ובעיקרון פורט על כל נים אפשרי של רגש אצל הצופה בעל העצבים החזקים.

הסרט הזה הוא פרי חזונו המוחלט של יוצרו, הבימאי ג'ון קמרון מיטשל שגם מככב בתפקיד הראשי בסרט ועושה את אחד התפקידים המרתקים שראיתי השנה בקולנוע. נדיר לראות במאי לא מוכר שמוכיח עד כמה הוא פרפורמר אדיר ובמאי רגיש ומראה שהזכות להיות מגאלומאן לא שמורה רק לברברה סרטייסנד.

סיפורו של דראג קווין ממזרח גרמניה, שעבר ניתוח לא מוצלח לשינוי מין רק על מנת שיוכל להגר לארה"ב כאישתו של סמל נחתים סקסי במיוחד הוא סרט שהוא משל מבריק על אמנים זנוחים, מיואשים אבל עיקשים שאינם מוכנים לוותר אל מול ממסד שמרני.

אני חושב שמותר לכנות את הסרט הזה אופרת רוק. אופרת רוק עצבנית במיוחד. סיפור של כוכב הדראג קווין שיוצא במסע נקמה פרטי משלו אל מול אהבת חייו שהייתה בשלב מסויים בן טיפוחיו ולאחר מכן גנב את שיריו, התפרסם ובוחר שלא להכיר בהדוויג כמי שאחראי להצלחתו הוא גם סרט מסע מעניין מאד.
הדוויג וחבורתו הנאמנה עוקבים אחר לוח הופעותיו של כוכב הרוק וטורחים להופיע בשוליים של סיבוב ההופעות שלו.

המסע ההזוי בעקבות ההכרה בכישרונו של הדוויג נותן הצצה לסיפורו, להתאכזרות הרגשית אליה נחשף, אהבתו למוזיקת הרוק האמריקאית והיכולת שלו להמציא את עצמו מחדש כזמר רוק שהוא גירסה מעוותת של אלילתו פארה פוסט.

בהדוויג יש את כל מה שלא ניתן למצוא בסרט אמריקאי נורמטיבי. הוא שובר כל מוסכמה אפשרית אבל מצד שני קורץ לאהבה הגדולה של הקהל האמריקאי- סיפורו של האנדרדוג.

הסרט עטור בשירים יפיפיהם שדרכם מסופר סיפורו של הדוויג ואשר בעיקרו הוא סיפור אהבה מוחמצת לבן טיפוחיו שבגד בו.

הנכות הפיזית של הדוויג שנובעת מכישלון הניתוח לשינוי מין שבוצע בו והופכת אותו לאנדרוגנימוס, לא ממש גבר ולא מאד אישה היא הדרייב שלו להצליח. המרדף חסר הפשרות שהוא מבצע אחרי כוכב הרוק שבגד בו הוא בסופו של דבר המרדף הבסיסי של כל אחד ואחד מאיתנו בחיים להשגת הצלחה ואהבה.

פרסילה היה סרט שפתח והתיר את העיסוק בעולמם של הדראג קווינס. הדוויג והשארית הזועמת לוקח את המורשת הזו הרבה יותר רחוק. עד הקצה.

מבריק, מסעיר. מומלץ לבעלי לב פתוח וסבלנות למוזיקת רוק רועשת.

אודות הכותב:
אלי מורנו הוא סופר, מקים ומנהל אתר קופירייטס לשמירה מקוונת של זכויות יוצרים.
http://www.copyrights.org.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il