מאמרים - מזגן - סוגי מזגנים הדפסה מאתר מאמרים

מזגן - סוגי מזגנים

נכתב על ידי אמיר כהן

[ הדפסת המאמר ]

אם פעם הסתפקנו בשתיית לימונדה קרה וישיבה על המרפסת בצל בשביל להתקרר ביום קיץ חם, כיום, בעקבות ההתחממות הגלובאלית ותנאי החום הבלתי נסבלים ששוררים בקיץ הישראלי, אמצעי צינון בסיסיים אלו כבר אינם מספיקים ואנו נזקקים לעזרתו של מזגן כדי להצטנן ולהפסיק את מחול הזיעה המטורף. למי שהחליט לשים קץ לסבל של שיא הקיץ ולהתקדם לעולם של טמפרטורות שפויות, בוודאי גמלה בליבו ההחלטה לקנות מזגן. אך למי שעדיין אינו יודע באיזה מזגן לבחור מתוך מבחר גדול של מזגנים, להלן כמה הצעות בסיסיות שישמשו כמורה נבוכים לקניית מזגן.


סוגי מזגנים
דבר ראשון עליו יש להחליט לפני קניית מזגנים הוא סוג מזגן מתאים, אשר יענה על הצרכים של החלל הממוזג. ישנם כמה סוגי מזגנים המתאימים לצרכים שונים ואלי הם עיקר הסוגים:
    • מזגן מיני מרכזי - משמש לקירור חלל גדול או כמה חדרים בו זמנית. יתרונו הגדול בקירור החלל, נמצא בכך שהאוויר הקר יוצא מן הפתחים בצורה מפוזרת ואינו "זורק" קור במקום אחד מסוים. כך מבטיח מזגן מיני-מרכזי תחושה נעימה וטמפרטורה אחידה בכל חלל החדר.    • מזגן עילי - מזגן המותקן בגובה של שני מטר לפחות, מה שמבטיח קירור גם של האוויר הנמצא למעלה בגובה הראש, כאשר לשם החלפת האוויר הוא משתמש בנטייה הטבעית של האוויר הקר לרדת למטה ולהתחלף באוויר החם העולה למעלה ונכנס לפתח היניקה של המזגן. ההתקנה בגובה חוסכת מקום ומתאימה במיוחד לחדר קטן וצפוף. מזגני טורנדו בימים אלו פרצו לשוק בסערה עם קמפיין למזגנים עיליים.    • מזגן תחתי או רצפתי - מותקן סמוך לרצפה, הוא חזק ויכולת הקירור שלו טובה. ניתן לקרר איתו שני חדרים בו זמנית, על ידי חציבת חור בקיר המפריד ביניהם. מזגן תחתי תופס מקום בחדר וזה חסרונו הגדול.    • מזגן נייד - זהו מזגן שאינו דורש התקנה כלל ואפשר לעבור איתו בית ואפילו להעבירו מחדר לחדר לפי הצורך.

דירוג אנרגטי וחיסכון בחשמל


מזגן הוא מכשיר חשמלי וככזה הוא צורך אנרגיה בכמות לא קטנה. כמו לכל מכשירי החשמל המודרניים, גם למזגן ישנו דירוג אנרגטי שמסווג את יעילות צריכת החשמל של המזגן. מזגן בדירוג אנרגטי A יהיה חסכוני יותר מאחד עם דירוג G, וכאשר בוחרים מזגן, הדירוג האנרגטי הוא אחד הפרמטרים שכדאי לשים אליהם לב. יכולת קירור של מזגן נמדד ביחידות קירור בריטיות הנקראות בקיצור BTU ולא בהכרח במדדים של כוח סוס. לידיעה כללית, יחידת BTU היא האנרגיה הנדרשת לחימום פאונד אחד של מים (0.46 ק"ג) במעלת פרנהייט אחת (0.56 מעלות צלזיוס). ככל שיחידות הBTU של מזגן יהיו גבוהות יותר, כך החדר יתקרר מהר יותר, אך מצד שני גם צריכת החשמל תעלה. כדי להשוות יעילות של יחידות BTU לעומת צריכת האנרגיה של מזגן, יש לבדוק את רמת ניצולת האנרגיה הנקראת COP שהיא מצוינת, בדרך כלל על גבי מדבקה בגב המזגן.


שיהיה קיץ נעים עם מזגנים...

אודות הכותב:

אמיר כהן קידום אתרים חברת אי.קיי דיזיין www.ekdesign.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il