מאמרים - קלפים טיפוליים הדפסה מאתר מאמרים

קלפים טיפוליים

נכתב על ידי נאוה בן-אריה

[ הדפסת המאמר ]

 


קלפים טיפוליים הם כלי פשוט, נגיש, חזותי  ובלתי אמצעי שמקצר תהליכים של יצירת אמון וקשר ומאפשר דיאלוג פנימי. המפגש עם הקלפים מעלה זכרונות, אסוציאציות, דימויים ומחשבות ומגרה את המשתתף לשתף את הסביבה.


התמונות בקלפים נתונות לפרשנות אישית של המתבונן. אין נכון / לא נכון, אין פרשנות רשמית. כאשר הסביבה מכילה ותומכת, הפרט יכול להסיר את המסכות  ולעסוק בתכנים שדאג לדחוק אותם.


שימוש בקלפים בקבוצה, מחייב  את חברי הקבוצה להיות קשובים מאוד, מקבלים ולא שיפוטיים, "מגוייסים" לטובת האחר. מכיוון שהשיתוף הוא הדדי , ההקשבה, ההכלה וקבלת האחר מתרחשת בטבעיות.


קלפים טיפוליים מורכבים בדרך כלל מתמונות וממילים. התמונות פונות לרגש, לאינטואיציה. התמונות עוזרות להציף תכנים מודחקים, מעורר אסוציאציות וזכרונות. המילים פונות להגיון, לשכל. יש אנשים שמרגישים נוח יותר עם מילים וארים שנוח להם יותר עם תמונות. איש המקצוע מחליט מתי להשתמש בתמונות , מילים או בשניהם גם יחד.


העבודה עם קלפים מרחיבה את הביטוי המילולי, מחברת לרגש ומעלה מחשבות.


ניתן לעשות בקלפים שמוש הן בקבוצות, הן בזוגות והן ביחידים.  אפשר גם להשתמש בקלפים ככלי להעשרה , כגירוי לשיחה ועוד ועוד.


קלפי ססמוקלף - 140 קלפים: 70 צילומים, 70 מילים. הצילומים והמילים גם יחד, מקיפים מגוון רחב מאוד של רגשות, נושאים וערכים. ניתן להשמש בהם לצרכים מגוונים ביותר. את כל הצילומים היפהפיים, צילמה שרון בן אריה.


http://www.sesmoklaf.com


 

אודות הכותב:

 נאוה בן-אריה


 navaba@gmail.com


www.sesmoklaf.com


יועצת חינוכית, יועצת ארגונית, מאמנת אישית וזוגית , מנחת קבוצות


יוצרת קלפי ססמוקלף


 

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il