מאמרים - הקשר בין עישון ואקנה הדפסה מאתר מאמרים

הקשר בין עישון ואקנה

נכתב על ידי רון שלף

[ הדפסת המאמר ]

עישון גורם לתמותה של 3 מיליון אנשים בשנה בכל העולם. העישון גורם לסוגים רבים של סרטן ולהוצאות של מיליארדי דולרים לצורך טיפולים רפואיים. ניתן לומר כי העישון הוא גורם שלילי לכמעט כל איבר בגוף שלנו אך לפי העובדות הנערמות בעולם לא ניתן ללמצוא קשר בין עישון להתפרצות של אקנה. ישנם מחקרים בהם נמצא קשר ישיר, מחקרים אחרים מצאו קשר רק בקרב נשים, מחקרים אחרים מצאו שככל שמעשנים יותר כך האקנה חמור יותר, ומחקרים אחרים לא מצאו קשר בין כמות העישון לבין חומרת האקנה. בקיצור, ישנן מסקנות סותרות ולכן לא ניתן להסיק מסקנות סטטיסטיות לגבי הקשר בין עישון ואקנה.

למרות שלא ניתן להוכיח כי עישון מחמיר את האקנה, בהחלט הוכח כי העישון פוגע בעור.
העישון מצר את כלי הדם ומזיק לחלקים רבים בגופנו מהתאים הפנימיים ועד לעור. עישון גם מזרז תגובות דלקתיות בגוף.
נמצא כי עישון גורם לקמטים ולהזדקנות של העור. העישון יוצר רדיקלים חופשיים ומוריד את רמת הפרוטאין בעור וכל זה גורם להזדקנות העור. הדרך הטובה ביותר לשמור על עורנו הוא להפסיק לעשן או לא להתחיל לעשן מלכתחילה. דבר נוסף שגורם העישון הוא הכתמת השיניים דבר אשר קשה לתקן.
העישון גם ממריץ נשירת שיער במידה וקיימת. העישון הוא לא טריגר לנשירת שיער אך במידה וקיימת נשירת שיער עישון יאיץ את התהליך.

ברפואה הסינית יש הסבר הגיוני לאקנה הנגרם כתוצאה מעישון סיגריות. הם טוענים כי עישון מחדיר חום לגוף ואז הריאות מתחממות וכתוצאה מזה הגוף מנסה להפריש את הרעלים דרך העור וזה גורם לפצעים.

כמו בכל דבר בחיים, לכל כלל יש יוצא מן הכלל. ישנן הוכחות כי עישון יעיל כנגד פצעי פה ועוד נמצא במחקרים האחרונים שבדקו את הקשר בין עישון לבין אקנה כי הנבדקים המעשנים אשר כבר היה להם אקנה עוד מלפני שהתחילו לעשן, הראו סימני שיפור באקנה, כלומר העישון היווה בעצם תרופה לאקנה.
מה שגרם כנראה לתוצאות החיוביות נובע מהניקוטין ולא מפעולת העישון, כנראה שהצרת כלי הדם גרמה לריסון האקנה בקרב הנבדקים.
האם זה נכון? זה כבר נתון לויכוח.

אודות הכותב:

בברכת רפואה שלמה,
רון שלף
תרופות סבתא לפתרון בעיות רפואיות

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il