מאמרים - דולה - מהי דולה ומהם תפקידי הדולה הדפסה מאתר מאמרים

דולה - מהי דולה ומהם תפקידי הדולה

נכתב על ידי דוד כהן

[ הדפסת המאמר ]

פירוש המילה היוונית דולה הוא אישה התומכת באישה. דולה יכולה להיות אישה או גבר שתפקידה לתמוך באישה ובזוג המצפים לילד במהלך ההריון, הלידה וגם לאחר הלידה. תפקיד הדולה קיים כבר דורות רבים וכיום יותר ויותר זוגות שוכרים את שירותיה של הדולה, בין אם כתומכת לידה עצמה ובין אם לתקופת ההריון ואחרי הלידה. בדרך כלל לדולה אין ניסיון או הסמכה רפואית מקצועית, אך על הדולה לעבור הכשרה בסיסית לכל הפחות, בכל הנוגע לידע מקצועי בנושא הריון ולידה.


תפקידה של הדולה במהלך ההריון הוא לתמוך באישה ובבני הזוג מבחינה נפשית ופיזית. לדולה יש את הידע הדרוש על מנת לעזור בשלבי ההכנה ללידה של בני הזוג ללידה הצפויה, לתרגל נשימות או תנוחות נכונות ולהבין מבני הזוג לאיזו סוג לידה הם מצפים ולהכין יחד תוכנית לידה. תפקידה המרכזי של הדולה מגיע לידי ביטוי בדרך כלל בלידה עצמה. תפקיד חשוב של דולה הוא להוות גורם מקשר בין הצוות הרפואי בחדר הלידה לבין היולדת עצמה ובן הזוג המלווה.


הדולה מלווה את היולדת ובן הזוג החל מהציר הראשון ועד לרגעים שלאחר הלידה, דרך כל התהליכים של האשפוז בבית החולים והמעבר לחדר הלידה. תפקידה של הדולה ליידע את בני הזוג על כל תהליך שעומד לבוא וליידע את הצוות הרפואי והמנהלתי על רצונותיהם של בני הזוג. לדולה צריך להיות הידע הרפואי הבסיסי בנוגע לתהליכים שונים המתבצעים בלידה, כמו לידות מלקחיים, לידות וואקום, או ידע על אפידורל ואמצעי הרדמה אחרים, על מנת שתוכל ליידע את בני הזוג על האפשרויות העומדות בפניהם ולייעץ בנוגע לכל תהליך רפואי שנדרש.


שכירת שירותיה של דולה בשום פנים ואופן אינה נועדה על מנת להחליף את תפקידו של בן הזוג המלווה בלידה. דולה אמנם תומכת גם מבחינה נפשית ביולדת, אך לתמיכה ולאהבה שמגיעה מבן הזוג אין תחליף. עצם נוכחותה של הדולה בלידה משחררת את בן הזוג המלווה מהצורך להתמודד עם התהליכים הבירוקרטים, או עם ההתמודדות מול הצוות הרפואי בחדר הלידה ומשאירה אותו למקד את תשומת ליבו ואהבתו ביולדת.


תפקידה של דולה אינו מסתיים מיד לאחר הלידה והיא ממשיכה את תפקידה בליווי בני הזוג  בתהליך היציאה מחדר הלידה והחזרה הביתה עם התינוק החדש. הדולה מסייעת לבני הזוג בטיפול הראשוני בתינוק בכל הנוגע להנקה ראשונה, האכלה, מקלחת והשכבה לישון. מרבית הדולות מנוסות בליווי של לידות מסוגים שונים החל מלידה טבעית, לידה בבית, לידה במים ולידה בבית החולים. ממחקרים שונים שנעשו ברחבי העולם עולה כי נשים אשר נעזרו בשירותיה של דולה במהלך ההריון והלידה חוו לידה קצרה יותר, עם פחות סיבוכים וכאבים. הנשים נזקקו לפחות משככי כאבים, פחות צורך בהתערבות רפואית, פחות צורך בביצוע של חתך חיץ ובאופן כללי הביעו שביעות רצון גדולה יותר.

אודות הכותב:

קרוסלה - פורטל הריון, לידה, תינוקות

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il