מאמרים - אני אדאג הדפסה מאתר מאמרים

אני אדאג

נכתב על ידי עינת קדם

[ הדפסת המאמר ]

הפכנו להיות אנשים מודאגים. תמיד היינו מודאגים, אבל עם הזמן הפכנו להיות גם דאגנים, וכעת נוספה לנו עוד דאגה: אנחנו צריכים לדאוג (לכך) שנדאג לכל מיני דברים:

החברה תדאג לכל המסמכים; הוא ידאג להעיף אותו; היא תדאג יותר לתותחים מאשר לגרביים; הם ידאגו שהטובים לא יגיעו לשלטון; אנחנו נדאג שלא תהיה הצבעה; היא לא תדאג לענייני הרווחה; הם ידאגו רק למגזר היהודי; אני ידאג שהיא תסביר לך (העתקה מהמקור); אנחנו נדאג לתת את התנאים הכי טובים; הם לא יצליחו - אנחנו נדאג לזה; אני אדאג לדפוק אותך!

למושג "דאגה" יש כמה משמעויות:

1. חשש מפני דבר מה רע שעלול להתרחש; דבר מה המטריד את המנוחה וגורם אי-שקט, או חרדה לשלומו של אדם; באנגלית הפועל המציין זאת הוא worry או fear (או anxiety).

2. משמעות נוספות היא לטפל מתוך תשומת לב ואכפתיות, להשגיח, למלא צרכים, לשמור על..., להבטיח אי-פגיעה, להיות אחראי על. הפועל המציין זאת באנגלית הוא concern, care.

3. עם הזמן המושג הפך להיות רחב יותר ותובעני יותר: להקפיד, לשקוד, לטרוח, לעשות, לוודא, להבטיח שיקרה, להשיג, לנקוט צעדים להשגת המטרה. הפעלים שמציינים זאת באנגלית הם make sure, execute, do.

בניגוד לאנגלית, אצלנו הכל מסתכם בהטיות של הפועל "דאג".

כאשר אנחנו משתמשים בדאגה במובן worry, אין חובה לפרט ממה הדאגה או למי, אבל אפשר גם להוסיף "אני דואגת ש...", "אני דואגת ל..." במקרים האלה אפשר להפוך את הפעיל לסביל: "אני מודאגת" או "אהיה מודאגת", וגם כאן אין חובה לפרט ממה אני מודאגת או אהיה מודאגת.

כשאני אומרת "אני אדאג", במובן concern, care, אני חייבת לציין למי אדאג: "אל תדאגי (במובן הראשון), אני אדאג (במובן השני) לילד שלך". כאן אי-אפשר להפוך את הפעיל לסביל. לא עבור מי שמבצע את הפעולה ולא עבור מי שמבצעים עליו את הפעולה.

כך גם כשאני אומרת "אני אדאג" במובן make sure, execute. עליי לציין את הדברים שאבצע או שאגרום לכך שיתרחשו: "אני אדאג שאתה לא תקבל את העבודה". גם כאן אי-אפשר להפוך את הפעיל לסביל.


האם חובה להוסיף את "לכך", כלומר: "אני אדאג לכך ש..."?
הנה התשובה שנתן לי אלי גיא: "זה עניין של תחושה. הגישה שלי: עד כמה שאפשר, להימנע מהשימוש בה. לרוב היא אינה נחוצה מבחינת התחביר, אבל לפעמים היא מוסיפה למשמעות ואפשר להשאיר אותה. יש כמה מילים כאלה שצדו את תשומת לבי לאחרונה ואני מתכוון לכתוב על כך, מילים שאפשר לוותר עליהן מבחינה טכנית, אבל לעתים הוויתור מפריע לשטף הקריאה".

אני אדאג (לכך) שהוא יכתוב את המאמר הזה!

אודות הכותב:
לעמוד הטיית פעלים

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il