מאמרים - איומים על העסק המשפחתי הדפסה מאתר מאמרים

איומים על העסק המשפחתי

נכתב על ידי עזי גרסטנר

[ הדפסת המאמר ]
איומים על העסק המשפחתי

עזי גרסטנר

קשה להיפטר מהרגלים ישנים
כשהסביבה העסקית משתנה ואיתה גם הצעדים הדרושים להצלחה, עלולים בעלי עסקים ותיקים ומצליחים להפוך לבלתי גמישים במיוחד. הדבר נכון במיוחד אם הם נצמדים למנהגים הקשורים בהצלחות העבר, למרות היותם מועילים ואפקטיביים, ונמנעים, עקב כך, מלקבל החלטות שעלולות לפגוע בתדמיתם או בבטחונם הכלכלי.
ביטחון מדומה
עושר וביטחון כלכלי, המגיעים בירושה, שוללים מבני הדורות הבאים את הרעב והדחף ההכרחיים כדי להפוך לאנשי עסקים יוזמים ומובילים. לרוב, הם מעדיפים להשקיע בתענוגות החיים, בהעשרת הפנאי שלהם, בפעילות אומנותית ובטיפוח קשרי המשפחה והחברים.
העדר כישורים חברתיים
ילדים הגדלים במשפחה של יזם מצליח, העובד קשה ומשקיע את רוב זמנו בעבודה, מתקשים ללמוד כישורים חברתיים נחוצים כמו: קבלת החלטות משותפת ושיתוף פעולה לא-אנוכי. העדרה של דמות-אב מקטין את יכולתם לפתח כישורי עבודה בצוות וקבלת מרות, החיוניים כל כך לעבודה משותפת בעתיד. הדבר אף אינו מאפשר להם, לרוב, להיות בעלי העסק במתכונת של "שותפות אחים".
פער הגידול הטבעי
גם צמיחה עסקית טובה אינה יכולה לענות על הצרכים הכלכליים של משפחה, שגדלה הן בכמות והן בציפיות לרמת חיים גבוהה. אפילו גידול ליניארי מצוין ברווחים, בשיעור של 5% עד 10% לשנה, יוכל רק בקושי ליישר קו עם הגידול הליניארי במספר בני המשפחה. בנוסף, רבים מבני המשפחה מצפים לחיות ברמה שווה לבני הדורות שקדמו להם, או ברמה גבוהה יותר, אך זו תקווה שאין לה בסיס.
סכנת ההתרחבות
משפחות מתרחבות, מטבען, וחתנים וכלות מצטרפים לבני הבית. יחד איתם גדל מספר היעדים האישיים ומשתנים הערכים והדבר מקטין את היכולת לקבל החלטות עסקיות פה אחד ולהשיג מחויבות משותפת לבעלות עסקית. במצב זה, כל ניסיון לבנות חזון משותף וליישב קונפליקטים נעשה קשה יותר, אם לא בלתי אפשרי.

אודות הכותב:
עזי גרסטנר יועץ עסקי בכיר לעסקים משפחתיים מגשר ומלווה מנהלים

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il