מאמרים - משכנתא - עוגן גיוסים, שימושים...? הדפסה מאתר מאמרים

משכנתא - עוגן גיוסים, שימושים...?

נכתב על ידי מוטי שמואלביץ

[ הדפסת המאמר ]

מה שלומכם קוראים יקרים, כאן מוטי שמואלביץ ואם פעם שאלתם את עצמכם, "בהלוואת משכנתא בריבית משתנה, לפי מה הריבית משתנה?" הגעתם למאמר הנכון והנה לכם התשובה... בהצלחה...

לפני הכל באו נבין תחילה מהי ריבית עוגן...


ריבית העוגן:


ריבית העוגן היא ריבית הנקבעת ללא השפעה ישירה של הבנק או הלקוח. ריבית העוגן נפוצה במסלול הלוואת משכנתא מסוג "ריבית משתנה", הריבית על ההלוואה משתנה בכל תקופה ותקופה על-פי התנאים בחוזה ההלוואה. השינוי שחל בריבית משתנה על-ידי עוגן מסוים.

אם לבנק הייתה שליטה על השינוי בריבית העוגן, אז בעת תקופת השינוי הייתה ריבית העוגן גדלה, או לפחות שוות ערך לריבית הקיימת. הבנק הרי לא ירצה להפסיד כסף. לכן היתרון בריבית העוגן הוא שהריבית יכולה גם לרדת ואז נהנה מהירידה בריבית.

ריבית העוגן נקבעת אפוא על-ידי גורמים אובייקטיביים חיצוניים והיא נמדדת על-פי ממוצע הריביות בתקופה מסוימת. כל ריבית עוגן מחושבת על-פי קריטריונים משלה. לכן הלקוחות יכולים ליהנות מירידה בריבית העוגן (אם השינוי חיובי בעבורנו) ולשלם ריבית נמוכה יותר על ההלוואה.


להלן ריביות העוגן העיקריות:


1. עוגן שימושים.
2. עוגן גיוסים.
3. עוגן אג"ח.


הריבית הנקבעת בזמן קבלת ההלוואה נשארת קבועה עד למועד השינוי שנקבע בחוזה ההלוואה. כשהגיע מועד השינוי הריבית משתנה על-פי עוגן מסוים, וכך הלאה. רוב הבנקים משתמשים בעוגן מסוים אחד, למרות שבפועל בנק יכול להשתמש עם מספר עוגנים.

לריביות העוגן יש מרווח נתון שנקבע מראש בעת המשא ומתן על תנאי ההלוואה.

ועכשיו באו ונבין לפי מה נקבע כל עוגן...

עוגן שימושים:

עוגן השימושים היא הריבית הממוצעת של הבנק שאותה הוא גובה על השימושים באשראי הבנקאי. עוגן השימושים הוא הריבית הממוצעת שבנק ישראל מפרסם על המשכנתאות.
עוגן השימושים משמש גם כריבית המחושבת בזמן חישוב עמלת פירעון מוקדם על הלוואות צמודות למדד. נתון זה יכול להשתנות בכל יום נתון.
חשוב לציין שריבית עוגן השימושים היא ריבית גבוהה יותר מהריבית הממוצעת האמיתית שאנחנו משלמים על הלוואת המשכנתא. מדוע? בריבית זו אנחנו מחשבים את ממוצע הריביות על הלוואה זו וגם את סוגי ההלוואה הנלווים לנכס, ומביאים בחשבון את רמת סיכון הלקוח. כידוע הלוואה רגילה יקרה יותר מהלוואת משכנתא, משום שבהלוואה רגילה אין שיעבוד של נכס שערכו חוצה את גובה ההלוואה ומבטיח לבנק כיסוי מלא להלוואה. לכן אם נבקש הלוואה בריבית משתנה על-פי עוגן השימושים נדרוש תמיד מרווח שלילי ונטען כי אנחנו לקוחות ברמת סיכון נמוכה מהממוצע.עוגן גיוסים:

עוגן הגיוסים היא הריבית הממוצעת שהבנק משלם על גיוס האשראי שלו.
כמה כסף משלם הבנק בעבור הכסף שהוא קונה?
גיוס ההון של הבנק יכול לבוא ממקורות שונים:


1.בנק ישראל.
2. פיקדונות.
3. תכניות חסכון.
4. אג"ח בנקאי.


בדומה לעוגן השימושים, גם לעוגן הגיוסים יש ריבית מרווח קבועה. כאמור, עוגן הגיוסים היא הריבית הממוצעת שבה הבנק קונה את הכסף שלו, ולכן לעולם לא נוכל לדרוש מהבנק "שימכור לנו" כסף "זול" יותר ממה שקנה. לכן ריבית עוגן הגיוסים תהיה תמיד בעלת מקדם מרווח חיובי.עוגן אג"ח:


ריבית עוגן אג"ח נקבעת על-פי הריבית של אג"ח (קיום האג"ח הוא מסוג גליל) ועל-פי הצורות של אג"ח מסוג גליל. הריבית על בסיס צורת האג"ח יכולה להשתנות בכל יום נתון.
איגרת חוב היא דרך לגיוס הון. חברות גדולות, כגון בנקים, רשויות ציבוריות, חברות היי-טק וכו', מגייסות הון מהציבור בהנפקת אג"ח. האינטרס של האזרחים הוא לרכוש אגרות חוב, משום שהריבית שאנחנו מקבלים בעבור "ההשקעה" מצוינת על גבי האג"ח ואת תשלום הריבית נקבל בתום התקופה הנקבעת מראש בתוספת סכום הקרן או השקעה.
אג"ח ממשלתי - אג"ח שהונפק על-ידי הממשלה כדי לגייס כסף מהציבור. הממשלה לווה כסף מהציבור ואחראית לתשלום הריבית והקרן על-פי תנאי רכישת האג"ח. יש לציין שאג"ח ממשלתי הוא אג"ח נטול סיכון לחלוטין, חוץ ממקרים שבהם הממשלה פושטת רגל.
אג"ח גליל מונפקת לתקופה של שבע עד 20 שנה. הקרן והריבית צמודים למדד.זהו חברים מקווה שנהנתם...

בהצלחה, מוטי שמואלביץ...

חג שמח ושנה טובה לכול עם ישראל וכל שאר העולם...
אודות הכותב:
מוטי שמואלביץ, יועץ משכנתאות מומחה, הקים את "עוגן" - הבית של המשכנתאות, מתוך חזון ואמונה, לתת שרות אמין ואובייקטיבי לכל לוקחי המשכנתאות.

"אם תקח הלוואה תשלם הרבה,
אם תלמד לקחת הלוואה תחסוך הרבה"

https://www.moti.org.il/

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il