מאמרים - מדד המחירים... ליצרן! הדפסה מאתר מאמרים

מדד המחירים... ליצרן!

נכתב על ידי מוטי שמואלביץ

[ הדפסת המאמר ]

מדד המחירים לצרכן... מה זה בכלל אומר..?

מדד המחירים לצרכן מעיד על ערך הכסף שלנו בכל זמן נתון. כל הצמדה למדד המחירים לצרכן נועדה למנוע את ירידת ערך הכסף. או שנכון יותר לומר, שהצמדה למדד המחירים לצרכן תפקידו לשמור על ערך הכסף בכל זמן נתון.


"מדד המחירים לצרכן" נקבע על-ידי סקר סטטיסטי שעורכת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) העוסק בהוצאות משק הבית. בסקר משתתפים כמה מאות משקי בית שהם בבחינת המדגם הסטטיסטי של כלל משקי הבית בארץ. נוסף על כך הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פונה לנשאלים הקבועים, קרי בעלי עסקים, סוחרים וכו' כדי לקבל תמונת מצב עסקית מעודכנת.


המדד נקבע על-פי איחוד נתונים של סחורות בשוק ותנודות מחירן. לדוגמה, עגבנייה עולה היום X ובחודש שעבר עלתה Y. ההפרש בין המחירים יקבע את שינוי המחיר בסחורה. לכן השינוי במדד נמדד באחוזים.


אם נתרגם את השינוי במדד לכסף, נדע מהו ערך הכסף היום לעומת תקופה אחרת. לכן השינוי במדד הוא המדד הקובע את יחס השינוי בערך הכסף מתקופה לתקופה.


על-פי שכלול המידע הנאסף נקבע מדד המחירים לצרכן המעיד על כושר הקנייה הממוצעת שלנו בכל תקופה ותקופה. עלייה ממושכת במדד פירושה אינפלציה, ואילו ירידה ממושכת במדד פירושה דפלציה.


מדד המחירים לצרכן מתפרסם בתאריך ה - 15 לכל חודש. כלומר, מדד חודש מרץ מתפרסם ב-15 לאפריל ומדד חודש אפריל מתפרסם ב-15 למאי.


המדד עליו מתבססים כל הגופים הבנקאיים הוא "מדד המחירים לצרכן".
חלק מהשימושים במדד המחירים לצרכן הם:

1. הצמדת המדד להלוואות.
2. הצמדת המדד לדמי מזונות.
3. הצמדת המדד לאגרות חוב.
4. הצמדת המדד כבסיס לחישוב תוספת יוקר וכו'.
5. הצמדת המדד לעלויות שכירות.


בעבור הבנקים ההצמדה למדד המחירים לצרכן נועדה בעיקר לשמור על ערך הכסף.

"מדד המחירים לצרכן" משפיע באופן ישיר על יתרת הקרן בהלוואה צמודה למדד ואינו משפיע כלל על הריבית המחושבת של הלוואה.
בהמשך נציג נתונים המעידים כי "מדד המחירים לצרכן" נמצא במגמת עלייה כמעט באופן קבוע. עלייה עקבית מתונה במדד מסמלת יציבות פיננסית כלכלית. ככל שהשנים חולפות המחירים עולים וערך הכסף משתנה מתקופה לתקופה.

דוגמה:


יתרת קרן בהלוואה מסוימת עומדת על 1000 שקלים. בחודש מסוים השינוי באחוזים הוא 0.5%. לכן יתרת הקרן החדשה המופיעה בדף ההלוואה שלנו תהיה:

1000(1+0.5%)=1005

ניתן לראות שעקב עליית המדד עלתה הקרן החדשה בחמישה שקלים. לכן הקרן החדשה תעמוד על 1005 שקלים.


ככל שהשינוי במדד יהיה גבוה יותר, כך תגדל השפעתו על יתרת הקרן באופן יחסי.
נציין שאם המדד ירד לא תהיה השפעה על הקרן, עד לרמת הבסיס ביום שבו לקחנו את ההלוואה, כל זאת בכפוף לתנאי ההלוואה.

ואם אתם שואלים את עצמכם, "למה אני משלם משכנתא כבר כמה שנים ועדיין חייב את אותו סכום ההלווואה שלקחתי במקור?" אז ההצמדהלמדד היא התשובה.

ועכשיו... שימו לב קוראים יקרים... את מי באמת משרת ההצמדה למדד? אני לא בטוח שהשכר אותו אנו מרוויחים ביחס לעליות במדד שוותערך... ולכן... אולי ניתן לומר לפחות בתחום המשכנתאות "מדד המחירים ליצרן...?"


"סוד המשכנתאות הגדול..." המדריך המלא להתנהלות נכונה ומקצועית להלוואת המשכנתא.

בהצלחה מוטי שמואלביץ...

אודות הכותב:
מוטי שמואלביץ, יועץ משכנתאות מומחה, הקים את "עוגן" - הבית של המשכנתאות, מתוך חזון ואמונה, לתת שרות אמין ואובייקטיבי לכל לוקחי המשכנתאות.

"אם תקח הלוואה תשלם הרבה,
אם תלמד לקחת הלוואה תחסוך הרבה"

https://www.moti.org.il/

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il