מאמרים - נטישה היא אירוע רגשי טראומטי ביותר - כיצד משתקמים מנטישה? הדפסה מאתר מאמרים

נטישה היא אירוע רגשי טראומטי ביותר - כיצד משתקמים מנטישה?

נכתב על ידי יואב ברנזון

[ הדפסת המאמר ]נטישה היא אירוע רגשי טראומטי ביותר - כיצד משתקמים מנטישה? / מאת יואב ברנזוןנטישה, עזיבה, פרידה, בגידה, התנערות והליכה - מה המשמעות שלהן?

נטישה יכולה להתבטא במספר רב מאוד של צורות: בן זוג אהוב נוטש אתכם כרעם ביום בהיר בשרירות לב ומבלי לאפשר לכם לעכל או להתמודד עם הפרידה, בן זוג בוגד בכם ואתם מגלים זאת, קרוב משפחה או הורה מתנער מכם ומסלק אתכם מהמשפחה, הורה מתעלל בכם מינית, המדינה מתנערת מכם ועוקרת אותכם מביתכם וכיו"ב.

נטישה היא למעשה צעד הפוגע במרקם הבסיסי של אמון בין אנשים. יש דברים שפשוט אינכם מצפים שיקרו לכם כי הם מהווים את הבסיס של האמון שלכם בחיים, באנשים, במשפחה, בזוגיות ובמדינה. בלעדיהם - אתם מתרוקנים מאמון, חיים בחלל פנימי ומאבדים את הדבר היקר לכם ביותר והוא האמונה שלכם באנשים. כתוצאה מכך, החיים שלכם הופכים לחסרי משמעות, עקרים, ציניים, סגורים ומפוחדים.


נטישה היא פציעה - היא מותירה חלל במפלס האמון הפנימי
כל סוג של נטישה או בגידה מותירה חלל עצום במפלס האמון הפנימי שלכם. מפלס האמון הוא המקום שבו אנו חיוביים, מאמינים, מקווים. שם נמצאות כל רזרבות העוצמה והכוח שלנו לפעול, לעשות, להתמודד, לחלום, לקוות ולהצליח.

ברגע שמתרחשת נטישה בחייכם מפלס האמון שלכם נפגע באופן מיידי. כתוצאה מכך אנרגיית החיים שלכם יורדת, התקווה שלכם נשחקת, האופטימיות נעלמת, אתם נסגרים, האמון שלכם באנשים פוחת ומה שממלא את החלל הפנימי שנוצר הוא כאב, שנאה, פחד, תסכול, מתח, כעס וזעם.הפחד לשוב אל מקום הפציעה מותיר את הנטושים נכים


ברגע שנוצר חלל מסוכן שכזה בנפש שלכם - הוא אינו מתמלא בקלות. להיפך, ברוב המקרים החלל נותר כפי שהוא וכתוצאה מכך יש חשש לשוב אל אותם המקומות שבהם ננטשתם בעבר. למשל, אם נבגדתם על ידי בעל או בן זוג אתם תחששו להתחתן שוב מחשש לבגידה נוספת או תיזהרו מאוד ביכולת שלכם לקשור קשרים רומנטיים מחשש לבגידה.

הנזק המרכזי של נטישה שהוא הופך אתכם לנכים, כי כל אירוע דומה לאירוע הנטישה שלכם מחזיר אותכם מיידית לעמדת פחד, שנאה וכעס ואינו מאפשר לכם לתפקד בצורה בריאה, נקייה ונאיבית. כך יוצא, שבעקבות בגידה זוגית למשל - כל מערכות היחסים שלכם בעתיד ייפגעו ותתקשו לתפקד בצורה בריאה בזוגיות אלא תתפקדו בצורה קנאית, כפייתית, מסוגרת או מנותקת.


גישות ריפוי ושיקום

הצורך בשיקום לאחר נטישה הוא צורך אוניברסלי ורחב, ואין כמעט אדם שלא חווה נטישה, בגידה או פגיעה באמון ביחסיו עם הזולת. מרבית האנשים אינם מטפלים בנזקי הנטישה שהם עברו והם חיים בסוגים שונים של נכויות רגשיות, מנגנונים ציניים, חוסר אהבה עצמית, הגנות מורכבות על הנפש ורגישיות מגוונות הפוגעות בתפקודם היומיומי.

ישנן גישות רבות לריפוי ושיקום נזקי נטישה:

1. פרשנות חדשה לאירועים שקרו באופן שמעניק לכם שליטה על מה שקרה.
2. מציאת היתרון והחיוב שביצירת אותן נסיבות נטישה והרווחים העיקריים והמשניים שזכיתם לקבל כתוצאה מכך.
3. הסברים רוחניים לאירועים שקרו ויצירת מודל תפיסתי של חיים כשיעור לצמיחת הנשמה.
4. חיפוש אחר עוצמות חזקות חדשות ותחומי חיים נכונים יותר שמהן תשאבו אופטימיות, אמון עצמי ואנרגיות חיים בריאות ונקיות.
5. מפגש מחודש עם הנוטשים במטרה לחוות מחדש חוויה מתקנת ושונה מהזיכרון הרגשי השלילי שנוצר באירוע הנטישה המקורי.
6. תיעול הכעסים והזעם לתהליכי בנייה עצמית.
7. הפקת לקחים נפשייים מהאירועים שקרו ופיתוח חסינות נפשית לעתיד.
8. חיפוש מעמיק אחר הצרכים האמיתיים והבנת הכשלים שהובילו לאירועי הנטישה הקשים בעבר.
9. בניית אמון מחודש באנשים במקביל לפיתוח שליטה במחשבות השליליות, בביקורת על אנשיים ובפסימיות מובנית.
10. נטרול האשם העצמי, הביקורת ההלקאה העצמית בעקבות הנטישה ובניית תהליך מסודר של שיבה לעצמי האוטנטי, האמיתי והנכון.

וטיפ לסיום: ללא שיקום לאחר נטישה אנשים נותרים על צלקות. נטישה היא לעיתים אירוע מכונן המעצב את כל תהליך החיים שלכם. הדרך להימנע מנזקיו היא להשקיע אנרגיה וזמן בשיקום נפשי מעמיק ויסודי כדי להיפתח מחדש לחיים ולחדש את האמון בבני אדם אחרים וכמובן גם בעצמכם.אודות הכותב:
יואב ברנזון הוא עורך דין, מגשר, מטפל אישי, יועץ זוגי ומנטור עסקי. הוא עוסק ביעוץ זוגי ועסקי ב-20 השנים האחרונות.

הוא פיתח את שיטת 4 הצעדים - שיטה ייחודית להצלחה מהירה ועמוקה בעסקים, בזוגיות ובכל יתר תחומי החיים.

הוא כתב 12 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם.

הוא פרסם למעלה מ-1,800 מאמרים בתחום הצמיחה האישית, הזוגיות, הפיתוח העסקי וההצלחה.

הוא פיתח טכניקות ייחודיות המאפשרות לתכנת את תת-המודע מחדש. תכנות הוא תהליך מהיר המאפשר לנצל את היכולות התת-הכרתיות כדי להגיע במהירות להצלחה יוצאת דופן ולרכוש יתרון ניכר על פני אנשים "רגילים" שלא עברו תכנות.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il