מאמרים - שיפור כישורי שיחה הדפסה מאתר מאמרים

שיפור כישורי שיחה

נכתב על ידי בני ישראלי

[ הדפסת המאמר ]

שיפור כישורי שיחה, מו"מ

אחד המפתחות להיות איש שיחה טוב הוא עצירה, השהיית דיבור, לפני שעונים. השהייה קצרה של שלוש עד חמש שניות, היא דרך קלסית להשתמש בה בשיחה. כשאתה משהה, אתה משיג שלוש מטרות, סימולטנית.


היתרונות של ההשהייה

ראשית, אתה נמנע מהסיכון של הפסקת האחר בזמן שהוא עוצר לשאוף אוויר לפני שהוא ממשיך. שנית, אתה מראה לאחר שאתה מתיחס לדבריו, בזה שאתה לא קופץ באמצע דבריו עם הערות, בהזדמנות הראשונה. התועלת השלישית של השהייה היא שאתה יכול לשמוע טוב יותר את דברי האחר. דבריו או דבריה, יחלחלו עמוק יותר לתודעתך ואתה תבין ביתר בהירות מה הוא או היא אומרים. בשימוש בהשהייה אתה מסמן את עצמך כאיש שיחה מבריק.

שאל שאלות

דרך נוספת להיות איש שיחה טוב יותר, היא לשאול שאלות הבהרה. לעולם אל תצא מתוך הנחה שאתה מבין מה האחר מנסה לומר. במקום זאת, שאל: "למה בדיוק אתה מתכוון?".

זו השאלה החזקה ביותר לשליטה בשיחה. כמעט ואי אפשר לא לענות עליה. כשאתה שואל: "למה אתה מתכוון?" האחר לא יכול שלא לענות לך. עתה, אתה יכול להמשיך בשאלות פתוחות והשיחה תתגלגל הלאה.

תמצת את דברי האומר

הדרך השלישית להיות איש שיחה טוב היא לתמצת את הדברים במלים שלך. אחרי שאתה מניד בראשך ומחייך, אתה אומר: "הבה נראה אם הבנתי זאת נכון. מה שאתה אומר זה...."


הראה שאתה קשוב

בתמצות דברי האומר, אתה מציג שאתה מקשיב ועושה כל מאמץ להבין את מחשבותיו או רגשותיו. זה כה נפלא, שכשאתה מתאמן בהקשבה אפקטיבית, אנשים אחרים מוצאים שאתה מקסים. הם רוצים להיות בחברתך. הם מרגישים נינוחות ואושר במחיצתך.הקשבה בונה אמון

הסיבה שהקשבה היא כלי כה חשוב בפיתוח הכישרון והאמנות של השיחה, היא כי הקשבה בונה אמון. ככל שאתה מקשיב לאחר, כך הוא או היא, נותנים בך אמון ומאמינים לך.

הקשבה גם בונה הערכה עצמית. כשאתה מקשיב ממש לאחר, ההערכה העצמית שלו או שלה, באופן טבעי עולה.הקשבה בונה משמעת

הקשבה בונה משמעת עצמית אצל המקשיב. מכיוון שהמוח מפתח 500-600 מלים בדקה, בעוד שאנו אומרים בדיבור 150 מלים בדקה, נדרש מאמץ כביר להקדיש תשומת לב ממוקדת לדברי האחר. אם אתה לא מפתח משמעת עצמית בשיחה, מוחך ישוטט במאה כיוונים שונים. ככל שתעבוד על הקדשת תשומת לב לדברי האחר, כך תהיה יותר בעל משמעת עצמית. במלים אחרות, למד להקשיב היטב, כך תפתח בעצמך, את אופייך ואת האישיות שלך.


סיכום


להלן שני דברים שאתה יכול לעשות מיד להכניס רעיונות אלו לפעולה.

ראשית, פתח הרגל של השהייה בכל שיחה או וויכוח. תופתע לראות כמה השיטה הזו יעילה.

שנית, תמיד שאל: "למה אתה מתכוון?" במענה לכל דבר שאינו ברור לחלוטין. זה גם נותן לך זמן להקשיב טוב יותר ולהכין תשובה טובה.


אודות הכותב:
בני ישראלי, M.B.A, מנהל שיווק, הרצאות, סדנאות, אימון אנשי מכירות, ספרי: "איך להצליח בחיים", ומנהל אתר האינטרנט:
http://www.loveyoursuccess.net

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il