מאמרים - הרשת החברתית שלך ומשמעותה בעת הגירושין - הרשת החברתית אינה רק הגלקסיה האינטרנטית הדפסה מאתר מאמרים

הרשת החברתית שלך ומשמעותה בעת הגירושין - הרשת החברתית אינה רק הגלקסיה האינטרנטית

נכתב על ידי ד''ר דניה קידר

[ הדפסת המאמר ]

הרשת החברתית שלך ומשמעותה בעת הגירושין

הרשת החברתית חיונית עבורך בעתות משבר, כגון בעת משבר הגירושין.
העידן החדש מרחיב את גבולות הגדרתה של "רשת חברתית" והסיפור הבא ממחיש את הפן העדכני של תמיכת הרשת החברתית מהיבט עכשווי של רשת זו.

רשת חברתית אינה רק הגלקסיה האינטרנטית:
חברתי הגרושה אפרת, אזרה עוז והתגרשה לאחר שנות נישואין רבות וארבעה צאצאים שכולם כבר בוגרים וברשות עצמם.
אפרת הייתה בשנות החמישים לחייה משיצאה לחיי רווקותה השנייה, ובגיל זה החלה בהתמודדותה "הלא פשוטה", כלשונה, בחיים חדשים, לאחר שהורגלה רוב שנותיה להיות מוקפת בבעל, ילדים ומשפחה.
אפרת, אקדמאית, משכילה ומוכרת בתחום עיסוקה הייחודי, התוודעה לאינטרנט עקב צורכי עבודתה. משנותרה בגפה, כך סיפרה לי, מדי ערב, כשהחשכה החלה לעטוף את גגות הבתים והציפורים התכנסו לשנת הלילה שלהן, חלחלה לנשמתה תחושת עצב והבדידות הורגשה בעוצמה בלתי נסבלת.
ערב אחד, לאחר שסיימה את ארוחת הערב, אותה טרחה להתקין לעצמה בלבד, ערוכה על מגש נאה ופרח יחיד מקשט אותו - החליטה לעשות מעשה ולברר את השמועות על המוני החברים המחכים לך באינטרנט.
פתחה את המחשב והחלה לגלוש בגישושים הססניים באינטרנט, מחפשת חברים לשעות הלילה הבודדות והכואבות. בשיטוטיה בחוצות הגלקסיה-האינטרנטית מצאה רשתות חברתיות שונות. אפרת החלה לבדוק את חבריהן: מי מתאים לה, מי מעניין, ומי כותב בהומור המושך את לבה. כך חלפו שעות וימים...
מבין סיפוריה על הקשרים הרבים שקשרה במשך השנים ברשתות החברתיות הללו, זכור לי סיפור אחד על חבר נפלא שרכשה לה באחד מהשיטוטים הליליים האלה. "האיש ממלטה", כינינו אותו (אולי זכר לאותו "הנץ ממלטה" שננעץ אי שם במעמקי תאיי-האפורים?"?...). ואכן, "האיש ממלטה", בחורצ'יק שאינו עול ימים במיוחד, הפך לחבר אמיתי. לאורך השנים גילה תמיד אמפטיה לכל אירועי חייה של אפרת. היא שפכה את לבה בפניו וסיפרה לו על כל האירועים האינטימיים עם ילדיה ומשפחתה שלא סיפרה לאף אחת מחברותיה. והוא "היה שם תמיד", כמו שאומרת אפרת, "תמיד לבבי, תמיד מתמסר ובאמת אכפת לו ממה שקורה לי". שעות הלילה הקשות הפכו בזכותו לנעימות, לשעות שחיכיתי להן כל היום. את רואה דניה, גם זו רשת חברתית תומכת," אמרה בהתרסה, "חברים מהאינטרנט, אולי וירטואליים אך מאוד ממשיים, מסתבר"...

לאחרונה הפך המושג "רשת חברתית" לשכיח בין גולשי האינטרנט המיומנים.
האם גם את גולשת באינטרנט? האם את משתייכת לרשת חברתית וירטואלית כלשהי? אנשים רבים משתייכים באינטרנט לרשתות חברתיות שונות, למשל, לרשת החברים "פייסבוק". כל המכורים לאינטרנט מבלים שעות רבות ב"רשתות החברתיות" הווירטואליות שלהם ומדברים על כך ללא הרף גם מחוץ לרשת: כמה חברים ברשת החברתית שלהם, מי חבר של מי וכיוצא בזה.
אולם, מושג זה כלל וכלל אינו חדש ואינו תוצר של עידן האינטרנט! המושג "רשת חברתית" הוכנס לשימוש נרחב במחקר הסוציולוגי כבר בשנת 1957, על ידי בוט (Bott, 1957), שתיאר את החוקיות והסדר השולטים ביחסים חברתיים. ...
סיפור זה הנו חלק מפרק בספרי:
יש חיים אחרי הגירושין
ספר לעזרה עצמית

ד"ר דניה קידר
עו"ס קלינית
Ph.D. בעבודה סוציאלית ולימודי מגדר.
התמחתה במחקר ובטיפול בנשים המצויות בקשיי-זוגיות, בהליכי פירוד וגירושין או לאחריהם.
כל הזכויות שמורות למחברת © 2009

אודות הכותב:
ד"ר דניה קידר
עו"ס קלינית
http://www.divorce-dk.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il