מאמרים - חרדה חברתית|טיפול בעזרת היפנוזה הדפסה מאתר מאמרים

חרדה חברתית|טיפול בעזרת היפנוזה

נכתב על ידי חיים שם דוד

[ הדפסת המאמר ]

טיפול בעזרת היפנוזה עבור חרדה חברתית

כפסיכיאטר שעוסק באיבחון וטיפול בעזרת היפנוזה אני נתקל לעתים תכופות בשאלות שונות על הטיפול בהיפנוזה. חלק מהשאלות נובעות מסקרנות. שאלות אחרות על היפנוזה נובעות מבורות וכמעט כולן מעורבות ביראת כבוד מהולה בפחד.

מזמן הפסקתי להתייחס להיפנוזה כקסם והטכניקה הזו הופכת להיות לכלי רב עוצמה לטפל בהפרעות שונות. אחת מההפרעות שמניסיוני מגיבה היטב לטיפול בהיפנוזה היא חרדה חברתית. חרדה חברתית כמו כל חרדה אחרת פוגעת בתיפקוד היומי ומונעת מהסובל ממנה לממש את הפוטנציאל הגלום בו מבחינה חברתית, תעסוקתית ואקדמית. לחרדה חברתית יש מרכיב רגשי - תחושת הפחד שמשהו נורא קורה והרצון להמנע מהתחושה הזו, ומרכיב גופני שהן הביטויים הגופניים של חרדה שהם דפיקות לב, נשימה מהירה, סחרוחורת, פה יבש וכדומה. חרדה חברתית מיוחדת בכך שהיא מתרחשת בעת אירועים חברתיים כאשר ישנו חשש מביקורת מפי הסובבים אותנו. החרדה יכולה להופיע בעת שיחה עם אנשים, אכילה בפומבי או אפילו הליכה לשירותים ציבוריים.

אנשים הסובלים מחרדה חברתית מתקשים להתמודד עם מצבים הדורשים מהם עימות,להוכיח את עצמם או לעמוד במצבים שעלולים להעמיד אותו בביקורת. מטבע הדברים אנשים הסובלים מהפרעת חרדה חברתית ישתדלו להמנע ממצבים כאלו.

טיפול בהיפנוזה עושה שימוש בכוח המודע לשלוט בתגובות גופניות של חרדה, להעלות את הביטחון העצמי ולא להמנע ממצבים שעלילים להביך אותנו. היפנוזה היא כלי יעיל ביותר להשגת מטרות אלו בזמן, יחסית, מהיר.

בזמן הטיפול בהיפנוזה המטופל לומד להרגע ולהתרכז במשימה העומדת בפניו. עם הזמן תחושת הרגיעה הופכת להיות לטבע שני והצורך להמנע הולך ונעלם. בנוסף לכך, הטיפול בהיפנוזה מצליח לשנות את התפישה של הביטחון העצמי של המטופל. היפנוזה משנה את המודע כך שתפישת הערך העצמי עולה ואינה משתנה על פי רמת הישגיות כזו או אחרת. הערך העצמי נשאר קבוע, פנימי, בלא שכשלון או האפשרות לכשלון תערער את התחושה הזו.

תוצאות הטיפול בהיפנוזה ניכרות החל מהפגישה הראשונה או השנייה כאשר מניסיונם של מטפלים רבים ניתן לראות שיש הישגים ובעיקר ברמת ההמנעות שהולכת ומתמוססת בקצב מהיר. היפנוזה מהווה טיפול יעיל ומהיר יחסית לשיטות טיפול אחרות ששמות למטרה להתמודד עם ההמנעות כדרך התמודדות עם גורם החרדה.


אודות הכותב:
ד"ר חיים שם דוד,פסיכיאטר מומחה. מורשה לאיבחון וטיפול באמצעות היפנוזה. עורך חוות דעת פסיכיאטרית לצרכים שונים. לאתר הבית הקלק:
פסיכיאטר

פסיכולוג

היפנוזה

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il