מאמרים - על ככר מגן דוד של שחר אבן צור הדפסה מאתר מאמרים

על ככר מגן דוד של שחר אבן צור

נכתב על ידי גיא טנא

[ הדפסת המאמר ]

"כיכר מגן דוד", אלבומו השני של שחר אבן צור, לשעבר מתופף וחבר דומיננטי בלהקת "מוניקה סקס" הוא אלבום אמיץ וגם,אני חייב לומר,מעט משונה.

מדוע אמיץ? , משום שאבן צור,שבא מן הרוק ורכש את קהלו מן הרוק שובר באלבום זה לכיוון מוסיקת אמצע הדרך, מעין שילוב של מוסיקה בלקנית שופעת אקורדיונים ולא ייחודית ובוסה נובה שחוזרת במתכונת דומה במספר שירים, מה שלא היית מצפה מרוקיסט באלבומו השני אלא מאומנים מזן שונה לחלוטין ובגיל שונה לחלוטין, כך השיר הפותח את האלבום "אשה יפה" ומספר אחרים.
גם מבחינת טקסטים אבן צור מסמן את הנוסטלגיה והישן כמוטו המגיע לשיאו בשיר הנושא עם שורות כגון "השנה ימלאו לך ששים יום הולדת שמח נשיר לך שירים", שלפחות אותי הפתיעו בבנאליות שאין בינה לבין שיר מקורי כגון "ערומים" שום קשר. וכאן ליאור, נכנס גם האלמנט המשונה באלבום: בארבעת השירים האחרונים בדיסק,החל ב"40 דקות מהשטחים" שמדבר על חוויות של לוחמים והעלה בי זכרונות חריפים מימים אחרים ועד "שיר השכורים" העוצמתי, אבן צור מראה גם צד אחר,צפוי יותר מבחינתי אבל גם אמין יותר. אז מיהו שחר אבן צור של היום: זה ששר ששים שנה ושיר או הלוחם עם ריח סמטאות כפר ערבי בשטחים בנחיריו? תלוי באיזה טראק אתה מתחיל לשמוע את הדיסק.

בשלש מלים: תתחילו מהשיר הששי.

אודות הכותב:
מורה לאנגלית ולתאטרון בתיכון רכז פרוייקט האומנויות "חלון פתוח" ומבקר המוסיקה הישראלית של התכנית "בילוי היום" בגלי צה"ל.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il