מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

רפלקסולוגיה במהלך לידה
רפלקסולוגיה היא אמצעי נהדר לתמוך במהלך הלידה, לחזק את האישה היולדת ואת התינוק שבדרך, ולעודד את מערכות הגוף לפעול בצורה טבעית בעת הלידה.

טיפול רפלקסולוגיה במהלך לידה תומך בפעולת המערכת ההורמונאלית, ומחזק את פעולתה בעת הצורך. אישה יולדת המרגישה מפוחדת ולחוצה, מכניסה לפעולה את הורמון האדרנלין המשבש את פעולתם של ההורמונים האחרים (אוקסיטוצין, פרולקטין, אנדורפינים). או אז תהליך הלידה מתעכב או נעצר, ולאחר זמן מה הצוות הרפואי מציע התערבות רפואית על מנת לקדם את הלידה. ההתערבויות הרפואויות הנפוצות הן פיטוצין ואפידורל.

פיטוצין הוא חומר המשמש "זרז לידה" ותכליתו לגרום להתכווצויות חזקות של הרחם. אפידורל הוא חומר משכך כאב, שנועד לנתק את היולדת מתחושת הכאב של התכווצות הרחם- הצירים. חומרים מלאכותיים אלה, משבשים את האיזון ההורמונאלי הטבעי של היולדת, ומפריעים למהלך התקין של הלידה.

באמצעות רפלקסולוגיה ניתן ליצור גירוי טבעי במערכת ההורמונאלית, לעודד את פעולתן של הבלוטות ההורמונאליות ולהרגיע את האדרנלין. רפלקסולוגיה יכולה לשמש תחליף טבעי לפיטוצין ולמשכך הכאב אפידורל. טיפול רפלקסולוגיה מגרה את הורמון האוקסיטוצין לפעול בשיאו, מחזק את התכווצויות הרחם (צירים), מעודד פתיחה של צוואר הרחם, ועוזר לשחרר כמות מספקת של אנדורפינים להרגעה. זו דרך נעימה וטבעית ליולדת ולתינוק.

אפידורל- משכך כאב
עם קבלת האפידורל במהלך הלידה, נגרם שיבוש בהפרשת ההורמונים בגוף היולדת ובגופו של התינוק. במצב לידה טבעי, ללא חומרים מלאכותיים, לצירים יש סדר ועוצמה משלהם. הצירים באים בעוצמה ובקצב המתאימים לגופה של היולדת, ודוחפים את התינוק באפקטיביות דרך תעלת הלידה. קצב הצירים הטבעי מותאם ליכולת של היולדת לשאת בכאב הצירים ומאפשר לה מנוחה בין ציר לציר. לאחר קבלת אפידורל, נגרם שיבוש בקצב הטבעי של הצירים. הצירים הופכים לבלתי אחידים, עוצמתם נחלשת, ויעילותם משתבשת. מצב זה מקשה על הרחם להתכווץ בעוצמה ולסחוט את התינוק דרך תעלת הלידה.
בנוסף האפידורל חודר גם לדמו של העובר, מטשטש את חושיו, מקשה על מערכת הנשימה, ומשבש את הרפלקסים הטבעיים שמכוונים את יציאתו החוצה דרך תעלת הלידה. התוצאה היא מצוקת עובר, כמו גם עיכוב או עצירה בתהליך הלידה.

פיטוצין- "מזרז לידה"
הפיתרון הרפואי לעיכוב בלידה הוא מתן פיטוצין ליולדת להגברת עוצמת הצירים. פיטוצין משמש כחומר חיקוי לפעולת הורמון האוקסיטוצין: מגביר את התכווצויות הרחם. הגברת עוצמת הצירים אינה בהכרח מעידה על יעילותם. פיטוצין מגביר את התכווצויות הרחם בצורה חדה ופתאומית, מבלי לאפשר ליולדת להתרגל לעלייה בעוצמת הצירים באופן הדרגתי, ולשחרר אנדורפינים בהתאם כדי לטשטש את הכאב. פיטוצין עלול לגרום למצוקה של העובר ולירידת דופק, מאחר ודפנות הרחם לוחצות על העובר בעוצמה רבה ממה שצריך ומחלישות את אספקת הדם והחמצן למשך הציר. במצב שהעובר נכנס למצוקה, קשה לו לרדת ולהתקדם בתעלת הלידה. מצב המגביר את הסיכוי ללידת ואקום, לידת מלקחיים, או ניתוח קיסרי.

רפלקסולוגיה- אמצעי עזר טבעי בלידה
רפלקסולוגיה עוזרת ותומכת בתהליך הלידה באופן טבעי ולא חודרני. נקודות לחיצה ועיסוי בכפות הרגליים יכולים לשמש כתחליף לחומרים מלאכותיים, שמשבשים את תהליך הלידה הטבעי. רפלקסולוגיה עוזרת להגביר את פעולת ההורמונים בגוף, שגורמים להתכווצויות טובות ויעילות של הרחם, ומסייעים לריכוך צוואר הרחם ופתיחתו. רפלקסולוגיה יכולה לעזור להגביר את עוצמת הצירים באופן טבעי, גם לאחר שניתן אפידורל, מבלי לגרום מצוקה לעובר, ומבלי שיהיה הכרח להשתמש בפיטוצין.

רפלקסולוגיה היא דרך טבעית וסובלנית כלפיי הגוף לשחרר את ההורמונים הנחוצים בלידה ולהפחית את הסיכוי להתערבות חיצונית לא רצויה.

אודות הכותב:
נעמה גבאי- דרך אור (הוד השרון)
רפלקסולוגית
דולה- מלווה ותומכת בלידה
מדריכת הכנה ללידה
מנחת סדנאות אבני מרפא (קריסטלים) מנחת סדנאות רפלקסולוגיה

פרטים נוספים באתר:
הכנה ללידה
דולה
זירוז לידה טבעי

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il