מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

יש לכם דולפין בבית

לירון פייןזה הטרנד הכי סוחף היום, תרתי משמע, להורים לילדים עד גיל 3: פעילות במים לפעוטות (שחיה, צלילה ומשחק), בבריכות מיוחדות, בליווי הורים. מוזר לכם? תחשבו פעמיים, ועדיף - תנסו. מדובר בחוויה מעולם אחר. ג'ימבורי מהאגדות, על רטוב, ומי שלא ראה את הפצפון שלו מזנק למים, צולל ומגיח לזרועותיו בחיוך - לא ראה את הילד שלו באמת מאושר. בכל הארץ נפתחות בריכות כאלה, וגם במודיעין יש נציגות מכובדת לעניין, בכפר האורנים (5 דקות נסיעה מצומת שילת). אז מה בדיוק קורה שם? לקחתי את שני הילדים שלי (שנה, ושלוש), וגיליתי עולם חדש. החוויות לפניכם
אזהיר אתכם מראש: אני משוחד.

לא בכסף. אלא בחיוכים של הילדים שלי. כי הגדולה (בת 3 עוד מעט) לא מפסיקה לדבר על "הבריכה ש'נורית", והקטן, כבר בן שנה, עוד לא ממש לדבר - אבל העיניים שלו נוצצות. ואם הייתם רואים אותו מזנק מה'רמפה' לידיים שלי, בלי פחד, וצולל אולי מטר שלם במים, הייתם מבינים. זה החיוך, החיוך שלו שממיס אותי. חיוך של דולפין קטן במים.

אז אני משוחד, מה לעשות.

אבל לפחות אני לא לבד. מדובר בטרנד ענק, ששוטף את כל הארץ בבריכות שחיה לפעוטות. תל אביב, הרצליה, כל איזור השרון, סביבות ירושלים, חיפה - כל הארץ משובצת בריכות לקטנטנים, שלחלקן צריך להמתין בתור של חודשים. באזור מודיעין יש רק בריכה אחת כזו, בכפר האורנים (5 דקות נסיעה מצומת שילת), בשם "דולפינוק".

מספרת נורית כהן, בעלת הבריכה: "ילדים משתגעים על זה. זה כמו ג'ימבורי, רק בעשר דרגות יותר מהנה, כי זה במים מחוממים ונעימים, שנותנים לתינוק חוויה של חוסר משקל וחירות תנועתית בלתי רגילה. גם ילדים שלא אוהבים אמבטיה מתאהבים בחוויה הזו, וההורים מאוד מופתעים לראות עד כמה הם נהנים ולא מפחדים".

מה סוד הקסם שלהן?

מומחים מדברים על חוויית המים כאלמנט שמזכיר לקטנטנים את חוויית הציפה ברחם. הזרימה, התחושה על העור, חוסר המשקל, כל אלה מעוררים הדי זיכרונות של תשעת חודשי ביטחון ברחם. מעבר לכך, הבריכות מעוצבות כך שהאורות בהן עמומים, נעימים לעין, והאקוסטיקה בהן תורמת לתחושת 'רחם'.

גם הבריכה של נורית מזכירה רחם. היא ממוקמת במעין 'אקוואריום' ענק, במבנה עץ מחומם, בצמוד לביתה. מהחניה מוביל שרוול פלסטיק מקורה, מבודד, אל משחקייה ספונת עץ סקנדינבי, בה הילדים יכולים לשחק - או להשקיף ממנה על השיעור שמתבצע זה עתה. הכניסה לבריכה עצמה מתבצעת מחדר ההלבשה שבקומה השניה. ומשם - הופ למים.

"החלק הכי חשוב בכל מפגש הוא ההתחלה", מספרת נורית. "אנחנו מתחילים כל שיעור בטקס מיוחד, שמשלב שירים וריקודים בתוך המים, ומהווה גם חימום לילדים - וגם הכנסה לאווירה נעימה ועליזה".

"שעון מגדל משמיע דינג דונג, דינג דונג...", מכירים? הפעילות לפעוטות מועברת תוך כדי שירה, כשלכל שיר - תנועות משלו. הילדים מזהים את השיר וכבר יודעים אלו תנועות לעשות, כאשר כל תנועה היא בעצם תרגיל, והכל קורה בבריכה אינטימית, עם מים בגובה החזה, בריקוד צמוד עם הילד שלכם. תיקון: עם הילד המצחקק והמחייך שלכם. עונג צרוף.

הבריכה הקומפקטית (בקוטר של 10 מ' לערך) מתפקדת, בעצם, כאולם התעמלות שלם עם אביזרים כמו סולמות, חבלים (עליהם נתלים ועושים 'מתח' ואפילו הליכת זיקית! בגיל שנתיים וחצי!), 'בר' רקדנים, מיני מקפצה, מזרן הליכה על המים, ועוד פטנטים.

"לפעוטות בגילאים האלה יש סף קשב נמוך מאוד", מסבירה נורית, "והם לא מסוגלים להתמיד בפעילות אחת יותר מחמש דקות רצופות. לכן אני מעבירה אותם מפעילות לפעילות, בקצב מהיר יחסית. כך הם לא משתעממים, ומתלהבים כל פעם מחדש. כמובן, שהפעילויות האלה חוזרות משיעור לשיעור, ובכל מפגש רואים השתפרות במיומנויות המוטוריות של הילדים".

החוויה הזו, של הורה, תינוק ובריכת מים, יוצרת קירבה בלתי אמצעית בין ההורה לילד. בשונה מהג'ימבורי, הילד כאן צמוד להורה תמיד, מוחזק על ידו, או מחובק, חזה לחזה, עור לעור. מצד אחד הוא תלוי בהורה, שמעניק לו ביטחון תמידי, ומצד שני - הוא חופשי לנדוד במים ולחקור את יכולותיו.

"לילדים אין פחד ראשוני ממים", מוסיפה נורית, "ויש טכניקות יעילות שגורמות להם להרגיש בטוחים גם מתחת למים, בלי לנשום מים. חשוב מאוד ליצור אצל הילד תחושה של ביטחון, לא להפתיע אותו ולא להבהיל אותו. כך, למשל, לפני שמכניסים אותו מתחת לפני המים, סופרים עד 3, כך שהילד יודע למה לצפות".

ואיך מונעים מהם לנשום מים?

"זה פשוט, ויש מספר שיטות. לתינוק עד גיל 6 חודשים יש רפלקס העוזר לו לא לנשום מים. ברגע של מגע הפנים עם המים או הלרינג (פתח קנה הנשימה - ל.פ), נוצרת סגירה, כמו בזמן בליעה, כך שאין כניסת מים לקנה. אנחנו מנצלים את הרפלקס הזה, ותוך שימוש בטכניקות שונות מלמדים אותם בהדרגה לצלול, אפילו למשך כמה וכמה שניות.

כשהילדים מתחילים להתרגל לרעיון (וזה קורה מהר), מתחיל הכיף האמיתי. אחת הפעילויות האהובות על הבת שלי, לאחרונה, הומצאה על ידה: אני צולל מתחת למים וממתין שם, והיא קופצת משולי הבריכה (רחוקה ממני כמטר, שניים), צוללת ופוגשת אותי מתחת למים. אני תופס אותה בידיים, שנינו מתרוממים, וההתלהבות רבה. "עוד פ'ם!", היא דורשת.

ומקבלת. גם עוד 5 פעמים. ככה עם ילדים: מה שהם אוהבים, הם רוצים עוד ועוד. וככה זה גם עם הורים. לפחות עם הורים משוחדים.

נורית כהן, בעלת בריכת "דולפינוק": "ילדים משתגעים על זה. זה כמו ג'ימבורי, רק בעשר דרגות יותר מהנה, כי זה במים מחוממים ונעימים, שנותנים לתינוק חוויה של חוסר משקל וחירות תנועתית בלתי רגילה. גם ילדים שלא אוהבים אמבטיה מתאהבים בחוויה הזו, וההורים מאוד מופתעים לראות עד כמה הם נהנים ולא מפחדים"

החוויה הזו, של הורה, תינוק ובריכת מים, יוצרת קירבה בלתי אמצעית בין ההורה לילד. הילד כאן צמוד להורה תמיד, מוחזק על ידו, או מחובק, חזה לחזה, עור לעור. מצד אחד הוא תלוי בהורה, שמעניק לו ביטחון תמידי, ומצד שני - הוא חופשי לנדוד במים ולחקור את יכולותיו


כמה, איפה, באיזה גילאים

בריכות לקטנטנים הן הטרנד הפופולרי היום לפעוטות מגיל שלושה חודשים עד גיל שלוש שנים, והשמועה עליהן עוברת מפה לאוזן וממליץ לממליץ. בריכות כאלה הולכות ומוקמות בישראל כפטריות אחרי הגשם - אבל נראה שלמודיעין הגיעו ממטרים פזורים בלבד. רק בריכה אחת כזו נמצאת ליד עירנו ברוכת הזאטוטים: "דולפינוק", שבכפר האורנים (פניה שניה ימינה אחרי צומת שילת).

החוגים שב"דולפינוק" מתקיימים בקבוצות קטנות תוך כדי הדרכה צמודה. הפעילות, פרט להיותה מהנה ביותר, מעניקה לפעוט גירויים מוטוריים ותחושתיים, בהתאם לגילו, ומשפרת את היכולת הקואורדינטיבית שלו. נורית כהן, בעלת הבריכה, היא הידרותרפיסטית מוסמכת, המתמחה בשיטות טיפול שונות, בעלת תואר שני במנהל בחינוך, ועוסקת מזה שנים בטיפולים והפעלות במים.

המים בבריכה מסוננים ומחוטאים על פי דרישות משרד הבריאות ("הדרישות שלי מחמירות יותר", מוחה נורית), ובנוסף על החוגים לקטנטנים מתקיימים בהם גם פעילויות לנשים בהריון, התעמלות אחרי לידה (במים, כמובן), וטיפולי ווטסו (שיאצו במים) מפנקים.

לפרטים נוספים: נורית כהן, 052-2206557, 08-9760474.

אודות הכותב:
לירון פיין
http://www.dolfinuk.com

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il