מאמרים - EIM - לניהול תמריצים הדפסה מאתר מאמרים

EIM - לניהול תמריצים

נכתב על ידי קובי שפיבק

[ הדפסת המאמר ]

תגיות: pCon, תמריצים, EIM, IT, עובדים, פרודוקטיביות, תפוקה

המסר העיקרי הוא - איך משפרים פרודוקטיביות ומשמרים עובדים כישרוניים? אחת הדרכים היא שימוש בתמריצים. מה היתרונות ומה החסרונות שיש לשיטה זו? אילו פתרונות מוצעים כיום בתחום? ולמה צריך להיזהר כדי לא להגיע למצב בו עובדים אחרים מתמרמרים על תגמול ותמריצים לעובדים אחרים?

תמריצים - יתרונות ברורים

בניית תוכנית תמריצים לעובדים עשויה לשפר רבות את הפרודוקטיביות, ולתרום לרווחי הארגון. רעיון התמריצים כשלעצמו אינו חדש, אך היום יכול המחשוב לעזור ולפשט את התהליך כולו, בעיקר בארגונים בהם רבים החישובים הכרוכים בכך. כך, ניתן למצוא מערכות לניהול תמריצים בארגון, EIM ר"ת: Enterprise Incentive Management) או ICM (ר"ת: Incentive Compensation Management), שמאפשרות לעקוב אחר תפוקת עובדים ולבנות תוכנית תמריצים מותאמת אישית. הן עוזרות להניע עובדים לקידום הפרודוקטיביות; עוזרות לקדם את מטרות הארגון, על ידי תמרוץ העובדים עבור פעילויות המעודדות זאת; עוזרות להגדיל את שביעות רצון העובדים, הרואים שכר אמיתי למאמציהם; מספקות להנהלה כלי עזר לניהול ביצועים עסקיים (BPM); ומפשטות את הטיפול במצבים מורכבים לכימות ומדידת תרומת העובד. בנוסף, מערכות EIM מסויימות מסוגלות לספק מערכת בקרה פיננסית להפחתת טעויות (ובכך, שיפור העמידה בתקנות), עם שקיפות רבה, באופן המראה לעובד בבירור את יעדיו ואת התגמול לו הוא זכאי. היום, ניתן גם להעביר לעובדים בזמן-אמת מידע, בעזרת האינטרנט. לתוכנות אלה, זמן הטמעה אופייני של שבועות עד חודשים בודדים ו-ROI של כשנה (לפי Incentive Solutions).

בעיות בדרך

עם זאת, לתוכניות תמריצים יש גם לא מעט בעיות, בעיקר הקושי הקיים בחלק מהמקרים, לכמת ולמדוד ביצועים. לדוגמא, כשמדובר בתמריצים צוותיים, בהם לא ניתן לפרק את התפוקה שהושגה, לאנשים שונים. בנוסף, ישנו אתגר ב"תפירת" תמריצים, ספציפית לעובדי המחשוב, שם יש קשת תפקידים רחבה והתפוקות אינן פשוטות לכימות. גם כאן, מערכות EIM יכולות לעזור, על ידי שיטות מגוונות להגדרה ולכימות פעילויות שונות של העובדים, ותגמולן בהתאם. מערכות EIM מאפשרות לבנות תוכניות תמריצים מגוונות ולעקוב אחריהן, לקבל דיווחים ברורים לגבי הפרודוקטיביות של כל עובד, להשתמש בסימולציות המאפשרות להתאים את תכנית התמריצים לעובד ולקבוע מה הצעד הבא בו יש להשתמש, על מנת להגדיל עוד יותר את הפרודוקטיביות ואת שביעות רצון הלקוח.

למרות שנהוג לחשוב שתוכניות תמריצים מתאימות רק לתחום המכירות, שבו קל לכמת ולמדוד פעילויות, הרי שתוכניות תמריצים מתאימות למגוון תחומים, כולל תמיכה, שירות לקוחות, טיפול בתקלות, ייצור וכיוצא בזה.

כיום, מבינים ארגונים רבים כי בסביבה תחרותית יש חשיבות גבוהה למיצוי תרומת העובד. לתוכניות תמריצים יש גם חשיבות גבוהה לארגונים המתחרים עם ארגונים אחרים על כוח אדם איכותי ומיומן, ומעוניינים לשמר כוח אדם שכבר עובד בארגון. בעזרת תוכניות תמריצים ניתן לברר בוודאות מי הם העובדים שהארגון חייב לשמר, ומי בעצם זוכה לשכר, מבלי לתת לארגון תמורה מלאה עבורו. לכן, יש תמריצים מגוונים שמציעים לעובד לא רק בונוסים כספיים, אלא גם תמריצים שאינם כספיים, כולל חופשות או אפשרות לעבוד מהבית, למשל.

למנמ"ר, זו הזדמנות נוספת להראות להנהלה כיצד המחשוב יכול לשפר תפוקות, רמות שירות והכנסות. ניתן ליישם זאת גם בגף המחשוב, בכדי לקדם תפוקה באמצעות תמריצים.

בעתיד הקרוב (וניצנים לכך נראים כבר עכשיו), נראה יותר פתרונות EIM מוצעים במודל SaaS. ב-Gartner ממליצים לארגונים עם מעל 1,000 עובדים לחשוב ברצינות על שימוש בפתרונות on-premise, בעוד שפתרונות SaaS מומלצים בעיקר לארגונים קטנים ובינוניים עם פחות מ-500 עובדים.

מוצרים ושירותים

? אביב-יישום אסטרטגיות ותגמול - מציעים שירותי אבחון, תכנון, הטמעה וליווי למערכות תגמולים.

? ACTEK - מציעים את ACom3 Commission and Incentive Compensation System, פתרון המיועד לארגונים בכל תחום, המציע אינטגרציה בין כל המערכות בארגון, למעקב שוטף אחר תוכניות תמריצים בארגון, בעזרת ממשק דיווח וניהול וובי. החל מ-150,000$.

? Centive - Centive Compel הוא פתרון on-demand לניהול ביצועי מכירות, עם dashboard אינטראקטיבי לבחינת ביצועים, דיווחים וניתוח; מציעים גם אתCentive Sales Plan Accelerator שישולב בקרוב ב-AppStore של Salesforce.com, ושמאפשר אינטגרציה עם שלל מערכות בארגון.

? Incentives Solutions - מציעים מערכת לניהול תמריצים, המשלימה מערכות ERP ו-CRM באופן המאפשר הגדרת תוכניות תמרוץ בסביבה תחרותית. התוכנה מנתחת נתוני מכירות/ביצועים, ומחשבת אחוז עמידה ביעד וגובה תמריץ, ומעבירה מידע זה למערכת השכר הארגונית; מציעים את iFocus המאפשרת לעובד לבנות סימולציות אישיות כדי לבחון מה התמריץ שיקבל על כל פעילות. ?

אלה רק חלק מהשירותים והמוצרים המוצעים בתחום. רשימה מלאה ומפורטת ניתן למצוא בתחקיר שערכנו בנושא.

לסיכום

התעמק במה שמציעות תוכנות העזר לניהול תמריצים, כאפשרות זמינה ובשלה, להפקת תועלת עסקית מובהקת ומשמעותית, מהמחשוב.

הערה חשובה - הסיפור על תמריצים לארגון מצליח לקוח מתוך תחקיר pCon והוא רק חלק מהסיפור הענק על השימוש בתמריצים, יתרונותיהם וחסרונותיהם. איך נחשפים לסיפור כולו וגם מרוויחים יותר זמן פנוי?
http://www.pcon.co.il/v5/DebriefSignup26.asp

למאמרים מקצועיים ואובייקטיביים נוספים של קובי שפיבק, בתחומי מידע מחשבים ואינטרנט, באתר "מאמרים" ראה - http://www.articles.co.il/author/1944

אודות הכותב:
קובי שפיבק Bsc., MBA הוא העורך הראשי של תחקירי pCon ואתר pCon-line. כמי שעוסק במחשבים, על מכלול היבטיהם משנת 1976 וכן כמי שכתב וערך למעלה משמונה מאות תחקירים על כל היבטי המחשוב העיקריים, הוא נמנה על אותם אנשים בודדים בארץ ובעולם, שבאמת ובתמים, מבינים לאן הולך עולם המחשוב ומהן השלכותיו המידיות והעתידיות, על אנשים וארגונים. הוא גם פרסם מספר רב של מאמרים במרבית העיתונים הגדולים והמקצועיים, והופיע פעמים רבות בערוצי הטלוויזיה והרדיו המרכזיים. נכון להיום הוא מייעץ למרבית מנהלי המחשוב בארגונים המובילים בישראל, והוא נחשב בעיני רבים, לגורו של המחשוב העסקי.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il