מאמרים - הדפסה מאתר מאמרים

נכתב על ידי

[ הדפסת המאמר ]

האם ויטמין C גורם לאבנים בכליות?

ברוב רובם של הספרים העוסקים בנושא הוויטמינים נטענת הטענה, שוויטמין C "יכול לגרום" או "עלול לגרום" או אפילו "גורם" לאבנים בכליות. בנוסף למה שהופר וקתקרט כתבו במאמריהם בנושא, ראיתי לנכון להוסיף כמה מילים, היות שטענה זו משמשת כלי מלחמה נגד השימוש בוויטמין C במינונים "גדולים".

כאשר אני מגיע לנושא זה בשיעורים שלי, אני מקרין במצגת תמונה של חד-קרן, ואני שואל עליה שאלות. מתברר תמיד כי כולם יודעים שזהו חד-קרן, אבל אף אחד לא ראה מעולם יצור כזה, וכמו כן אף אחד לא מכיר אף אחד שנתקל ביצור כזה, ואף אחד לא מכיר אף אחד שמכיר... בקיצור, המצב דומה מבחינה זו לאבן בכליה הנגרמת מנטילת ויטמין C - כולם יודעים מהי, אך למעשה, אף אחד לא נתקל בה.

כעת נסקור את המחקרים הקיימים בנושא:

1. נתחיל עם שני מחקרים שנערכו על ידי החוקר קורהן מאוניברסיטת הרווארד (!!!). בשנת 1966 סיכם קורהן, שלא נמצא כל הבדל בהתפתחות אבנים בכליות בקרב קבוצה של 45,251 גברים, בין אלו שצרכו מינון של 250 מ"ג ויטמין C לבין אלו שצרכו מינון של 1500 מ"ג. ושוב בשנת 1999 כתב קורהן, "בקרב קבוצה של 85,557 נשים לא נמצאה קורלציה בין צריכת ויטמין C ובין אבנים בכליות במשך 14 שנה. ההגבלה השגרתית על צריכת ויטמין C מחשש לאבנים בכליות נראית בלתי מוצדקת."
 
2. יותר מזה, סיימון והודס סיכמו נתוני מחקרם באומרם, "כל עלייה של 1.0 מ"ג/דצ"ל בריכוז של ויטמין C בדם מיוחסת לירידה של 28% בהופעת אבנים בכליות."
 
3. בתקציר של מחקר שנערך בספרד (גרסס, 1998) אנו מוצאים כי "התוצאות מראות בצורה ברורה, כי תאים שנפגעו על ידי רדיקלים חופשיים מהווים סביבה נוחה להתפתחות גבישים... נוגדי חמצון, כמו חומצה אסקורבית, הפעילו השפעה בלתי רגילה על מניעת התפתחותם של גבישי סידן אוקסלאט."*
 
4. ד"ר רוברט קתקרט טיפל בעשרות אלפי פציינטים במשך שלושה עשורים על ידי מתן ויטמין C במינוני ענק, לפעמים עשרות גרמים ביום, ולעולם לא ראה אבנים בכליות בקרב אנשים שהגיעו אליו ללא בעיה זו לכתחילה.
 
          יש לא מעט ראיות נוספות, ואין אפילו ממצא אחד שמצביע ממש על סיכון, אבל לא נאריך יותר כאן. מה שחשוב כאן הוא, שמי שבאמת דואג לבריאות הציבור, יפעל בכל הזדמנות שהנושא עולה, להדגיש שמה שכתוב ברוב הספרים על הקשר בין ויטמין C לאבנים בכליות אינו נכון. השטות הזאת חייבת להיפסק!!!
 

--------------------------------------
* סידן אוקסלאט הנו מרכיב הקיים ברוב האבנים בכליות. הטענה שוויטמין C גורם לאבנים בכליות נובעת מהעובדה, שנטילת מינונים גבוהים של ויטמין C גורמת לעלייה מתונה ברמת האוקסלאט בדם. אין להסיק מסקנות מממצאים מסוג זה, ללא בדיקה יסודית של ממציאים קליניים, כאלה המובאים כאן, המוכיחום שוויטמין C לא מעלה את הסיכון לאבנים בכליות, אלא ההיפך. (כנראה, ויטמין C מונע את ההקשרות בין הסידן לבין האוקסלאט.)

אודות הכותב:
דולב ראובן גילמור, תזונאי R.Nu, מטפל בתזונה, שיאצו ודמיון מודרך.
טיפולים, הרצאות וסדנאות.
תזונה אורתומולקולרית, מחבר ספר, ''רפואה כמוסה: הכוח האמיתי של ויטמין C''
אתר: http://www.naturalmedicine.co.il/
דוא"ל dolev@naturalmedicine.co.il

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il