מאמרים - מהו ההבדל בין סכיזופרניה לבין פיצול אישיות ואישיות גבולית? הדפסה מאתר מאמרים

מהו ההבדל בין סכיזופרניה לבין פיצול אישיות ואישיות גבולית?

נכתב על ידי יואב ברנזון

[ הדפסת המאמר ]


מהו ההבדל בין סכיזופרניה לבין פיצול אישיות ואישיות גבולית? / מאת יואב ברנזוןסכיזופרניהסכיזופרניה ופיצול אישיות הן שתי תופעות נפשיות שונות. בעיקרו של דבר, הסכיזופרניה היא מחלה פסיכוטית חמורה שמקורה בבלבול מחשבתי עצום ורב ממדים המתבטא ברמת תפקוד לקויה, בהתנהגות כפייתית, בפרנויות ובהתנהלות לא רציונאלית.פיצול אישיותפיצול אישיות מקורו בדרך כלל בטראומה נפשית. פיצול אישיות הוא מנגנון נפשי שנועד להקל על ההתמודדות עם הטראומה ו"להתרחק" ממנה על ידי בניית אישיות חדשה שאינה חלק מהטראומה. האישיות החדשה נפרדת מהאישיות המקורית בשל האירוע הטראומתי וללא טיפול עלולה ליצור חיים משלה, במקביל לאישיות המקורית והנורמטיבית (למשל, ד"ר ג'קל ומיסטר הייד).אישיות גבולית או רופפתרמה חמורה פחות של פיצול אישיות היא "האישיות הרופפת" או "האישיות הגבולית". אנשים שחוו אירועים קשים וטראומתיים, גירושין או מתחים חריפים בילדותם עלולים לפתח אישיות רבת פנים (ללא פיצול חד וקוטבי כמו בפיצול אישיות). כל פאן באישיות הוא יצירה של "אישיות" נוספת המנסה להימלט מהטראומה בדרכה שלה (למשל, אדם שיש אצלו תנודות חריפות במצבי הרוח כאשר בכל קצה מתגלה אישיות שונה לחלוטין - פעם אישיות אגרסיבית ואקטיבית ופעם אישיות חסרת אונים ומלנכולית).האישיות הבריאהלעומת כל אלה, האישיות הבריאה היא אישיות לכידה. היא אינה סכיזופרנית (שורה באי סדר מוחלט) אלא היא יציבה, מסודרת ומאורגנת בתוכה. היא אינה מפוצלת אלא היא לכידה והומוגנית. והיא אינה רבת פנים אלא יש בה קו מנחה מרכזי ומובהק המאפיין אותה.וטיפ לסיום: המשותף לנפש סכיזופרנית, מפוצלת או גבולית - שהיא תמיד נפש מיוסרת, מסוככת עם עצמה שחיה בקונפליקטים פנימיים. האישיות הלכידה לעומת זאת היא אישיות שלמה, שמחה ויציבה המפויסת עם עצמה ומממשת את טבעה האמיתי ללא פיצול, סכסוך או תנודות חריפות.אודות הכותב:
יואב ברנזון http://www.ybc.co.il הוא מומחה, מנטור ומאסטר בעל שם לאומי ובינלאומי בנושא ההצלחה העסקית והזוגית בחיים. הוא עוסק ביעוץ זוגי ועסקי ב-18 השנים האחרונות .

הוא פיתח את שיטת 4 הצעדים http://www.ybc.co.il/fs.htm - שיטה עולמית ייחודית להצלחה מהירה ועמוקה בעסקים, בזוגיות ובכל יתר תחומי החיים.

הוא כתב 7 ספרים בתחום האהבה העצמית והפיתוח העצמי - חלקם רבי מכר בארץ ובעולם.

הוא פרסם למעלה מ-1,500 מאמרים בתחום הצמיחה האישית, הזוגיות, הפיתוח העסקי וההצלחה.

הוא פיתח טכניקות ייחודיות המאפשרות לתכנת את תת-המודע מחדש. תכנות הוא תהליך מהיר המאפשר לנצל את היכולות התת-הכרתיות והלא מודעות כדי להגיע במהירות להצלחה יוצאת דופן ולרכוש יתרון ניכר על פני אנשים "רגילים" שלא עברו תכנות.

[ הדפסת המאמר ]

מתוך אתר מאמרים, ספריית מאמרים לשימוש חופשי.
http://www.articles.co.il